Dakar 2021: Možná znovu jen v Saúdské Arábii, přesto jiný

Rubrika: Dakar 2021  
/ Aktualizováno:

Pořádající Amaury Sport Organisation připouští možnost, že by se Rally Dakar mohla už potřetí v řadě jet v jediné zemi. Není vyloučeno, že se v důsledku současné celosvětové pandemie nemoci Covid-19 proslulý maraton opět uskuteční pouze v Saúdské Arábii.

Martin Michek, Dakar 2020
Martin Michek, KTM 450 Rally Replica, Orion - Moto Racing Group. Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

Letošní ročník dakarské rally, který poprvé hostila právě Saúdská Arábie, čelil relativně silné vlně kritiky. Účastníci často vyčítali ASO velmi rychlé a málo technické tratě. Nezřídka byly slyšet hlasy, že pořadatelé nedokázali využít přírodních možností nové destinace.

I proto ASO pracovala na protažení trasy závodu do sousedních zemí. Kvůli šíření koronaviru však nemohl na Blízký východ na jaře vyrazit tým, který by nová teritoria prozkoumal. Francouzští pořadatelé tak zvažují a vyhodnocují záložní scénáře a plány.

„Původně jsme chtěli mít dvě až tři země, ale zároveň jsme pořád počítali i s možností jediného státu,“ tvrdí David Castera. „Pracujeme s více variantami, protože nevíme, jak se bude v jednotlivých lokalitách vyvíjet zdravotní situace. Zatím jsme žádné konečné rozhodnutí neučinili.“

Karel & DAKARMANIA
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Je jasné, že pandemie trochu zkomplikovala jednání, která jsme vedli, ale ještě víc se projeví prostřednictvím opatření, s nimiž se budeme muset vypořádat později. Každá země na nás může mít jiné požadavky třeba při vstupu do země nebo při organizaci bivaků. Navíc opatření se teď v jednotlivých zemích mění prakticky ze dne na den.“

Odložená prezentace

Podoba Dakaru 2021 měla být odtajněna v dubnu, z pochopitelných důvodů však bylo oficiální představení závodu posunuto na počátek června.

„Raději si počkáme. Osobně se někdy radši připravím na nejhorší a až pak učiním rozhodnutí. Určitě se však budeme muset rozhodnout během následujících patnácti dnů, pokud chceme počátkem června říct, jaký Dakar 2021 vlastně bude,“ připouští Castera, jehož neděsí ani možnost druhého čistě saúdskoarabského ročníku.

Aleš Loprais, Dakar 2020
Aleš Loprais/Khalid Alkendi/Petr Pokora, Praga V4S DKR, Instaforex Loprais Team. Rally Dakar 2020. © ASO/DPPI

„Je to obrovská země, čtyřikrát nebo pětkrát větší než Francie. Jsem si jistý, že i v nejhorším případě, kdy bychom nemohli navštívit žádnou další zemi, bylo by možné postavit stoprocentně nový a dobrý Dakar. Můžu připravit úplně jinou rally než v předchozím roce, začít úplně od nuly,“ věří 49letý Francouz, který se vedení dakarské rally ujal loni na jaře. „Jsme na konci dubna, takže na svou práci máme ještě osm měsíců.“

„Jsem naprosto klidný, protože vím, že závod dokážeme zorganizovat navzdory zvláštním hygienickým opatřením. Musíme si uvědomit, že jinak budeme v následujících měsících dělat všechno, na co jsme byli dosud zvyklí. Ať už jde o návštěvu restaurace, obyčejnou procházku, jízdu metrem nebo cestu letadlem. A v případě cross-country rally to bude úplně stejné. Budeme muset přijmout určitá opatření a rozhodně to uděláme, abychom mohli soutěž uspořádat.“

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Nani Roma, Dakar 2020

Prodrive na Dakaru 2021 se španělsko-britskou jezdeckou dvojicí?

Prodrive intenzivně pracuje na vývoji svých speciálů pro cross-country rally a jedná s jezdci, kteří by se v jeho barvách mohli objevit na Dakaru 2021.

Více...
Andrej Karginov, Silk Way Rally 2019

Zrušena Silk Way Rally i jordánská baja

S ohledem na vývoj situace kolem epidemie nemoci covid-19 byly tento týden oficiálně zrušeny další dva podniky mezinárodního kalendáře cross-country rally.

Více...
Tomáš Ouředníček, Dakar 2020

Tým Ultimate Dakar hledá novou posádku

Tomáš Ouředníček ví o spoustě jezdců, které láká dakarské dobrodružství. Zájemcům chce otevřít cestu prostřednictvím svého týmu.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu