Dakar 2021: Na startu až 40 historických skvostů

Rubrika: Dakar 2021, Dakar Classic  
/ Aktualizováno:

Můžeme se těšit na Rally Dakar Classics. Společnost Amaury Sport Organisation se vydává podobnou cestou jako její kolegové pořádající čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans nebo Rallye Monte Carlo. Na rozdíl od těchto proslulých závodů však nebude pro historické vozy organizovat samostatný podnik v odlišném termínu.

Jacky Ickx, Dakar 1983
Jacky Ickx/Claude Brasseur, Mercedes-Benz 280 GE. Rally Paříž - Dakar 1983. © Benz AG

ASO sice přestěhovala Rally Dakar nejprve do Jižní Ameriky a následně na Arabský poloostrov, hrdě se však hlásí k africkým kořenům legendárního maratonu. Příští rok v lednu by tak saúdskoarabské tratě kromě současné světové špičky cross-country rally měly okusit také některé z technických klenotů, které psaly historii slavného závodu.

Pro osobní a nákladní automobily, které se dakarské rally zúčastnily před rokem 2000, bude nově vypsána kategorie Dakar Classics. Detailní pravidla mají být zveřejněna v červnu, základní kontury závodu historiků se však rýsují již nyní.

Rally Dakar Classics se uskuteční zároveň s hlavní soutěží a závodníci budu sdílet stejný bivak. Historici tak pojedou po stejné trase, resp. mezi stejnými etapovými městy, jejich závodění však bude mít odlišný charakter. Formou jízdy pravidelnosti absolvují o poznání kratší etapy než současné vozy.

Karel & DAKARMANIA
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Dakarská legenda se zrodila v osmdesátých letech minulého století a my se ji dodnes snažíme rozvíjet. Už letos soutěž navštívily takové osobnosti, jako jsou Jacky Ickx a Hubert Auriol,“ připomíná ředitel závodu David Castera. „Chceme současnost s historií propojovat i nadále. Byli bychom rádi, aby se na start vrátila vozidla, která se závodu zúčastnila v minulosti. Se současnými majiteli těchto aut už jednáme a zájem je velký.“

Organizátoři by napoprvé rádi přilákali okolo čtyř desítek speciálů. Podle prvních zpráv by se v akci mohly představit takové ikony jako Porsche 959, Citroën ZX Rallye Raid, Peugeoty 205 a 405 T16, kamiony Pegaso nebo také některý z dvoumotorových Dafů. Hovoří se též o Volkswagenu Iltis, jenž v roce 1980 vyhrál poprvé samostatně vypsanou kategorii automobilů, některém z Renaultů bratří Marreauových nebo Mercedesu G, s nímž Jacky Ickx vyhrál Rally Paříž – Dakar 1983.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Milan Engel, Rallye du Maroc 2021

Rallye du Maroc: Engel a Kubiena zraněni, Macíka zastavila technika

Češi na Marocké rally neuspěli. Milan Engel i Tomáš Kubiena se v průběhu soutěže zranili a Macíkově posádce vystavila stopku prasklá nádrž.

Více...
Martin Macík, Rallye du Maroc 2021

Macík v Maroku zatím vede

Martin Macík, František Tomášek a David Švanda s novým Ivecem týmu Big Shock! Racing na Rallye du Maroc zatím vedou v kategorii kamionů.

Více...
Gert Huzink, Rallye du Maroc 2021

Severočeský dakarský speciál narychlo odjel do Maroka

MKR Technology jede bomby! Po testech, které proběhly minulý týden v Polsku, následovalo rychlé rozhodnutí a bleskový přesun do Maroka.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu