Dakar 2021: Na startu až 40 historických skvostů

Rubrika: Dakar 2021, Dakar Classics  
/ Aktualizováno:

Můžeme se těšit na Rally Dakar Classics. Společnost Amaury Sport Organisation se vydává podobnou cestou jako její kolegové pořádající čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans nebo Rallye Monte Carlo. Na rozdíl od těchto proslulých závodů však nebude pro historické vozy organizovat samostatný podnik v odlišném termínu.

Jacky Ickx, Dakar 1983
Jacky Ickx/Claude Brasseur, Mercedes-Benz 280 GE. Rally Paříž - Dakar 1983. © Benz AG

ASO sice přestěhovala Rally Dakar nejprve do Jižní Ameriky a následně na Arabský poloostrov, hrdě se však hlásí k africkým kořenům legendárního maratonu. Příští rok v lednu by tak saúdskoarabské tratě kromě současné světové špičky cross-country rally měly okusit také některé z technických klenotů, které psaly historii slavného závodu.

Pro osobní a nákladní automobily, které se dakarské rally zúčastnily před rokem 2000, bude nově vypsána kategorie Dakar Classics. Detailní pravidla mají být zveřejněna v červnu, základní kontury závodu historiků se však rýsují již nyní.

Rally Dakar Classics se uskuteční zároveň s hlavní soutěží a závodníci budu sdílet stejný bivak. Historici tak pojedou po stejné trase, resp. mezi stejnými etapovými městy, jejich závodění však bude mít odlišný charakter. Formou jízdy pravidelnosti absolvují o poznání kratší etapy než současné vozy.

Karel & DAKARMANIA
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Dakarská legenda se zrodila v osmdesátých letech minulého století a my se ji dodnes snažíme rozvíjet. Už letos soutěž navštívily takové osobnosti, jako jsou Jacky Ickx a Hubert Auriol,“ připomíná ředitel závodu David Castera. „Chceme současnost s historií propojovat i nadále. Byli bychom rádi, aby se na start vrátila vozidla, která se závodu zúčastnila v minulosti. Se současnými majiteli těchto aut už jednáme a zájem je velký.“

Organizátoři by napoprvé rádi přilákali okolo čtyř desítek speciálů. Podle prvních zpráv by se v akci mohly představit takové ikony jako Porsche 959, Citroën ZX Rallye Raid, Peugeoty 205 a 405 T16, kamiony Pegaso nebo také některý z dvoumotorových Dafů. Hovoří se též o Volkswagenu Iltis, jenž v roce 1980 vyhrál poprvé samostatně vypsanou kategorii automobilů, některém z Renaultů bratří Marreauových nebo Mercedesu G, s nímž Jacky Ickx vyhrál Rally Paříž – Dakar 1983.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Nani Roma, Dakar 2020

Prodrive na Dakaru 2021 se španělsko-britskou jezdeckou dvojicí?

Prodrive intenzivně pracuje na vývoji svých speciálů pro cross-country rally a jedná s jezdci, kteří by se v jeho barvách mohli objevit na Dakaru 2021.

Více...
Andrej Karginov, Silk Way Rally 2019

Zrušena Silk Way Rally i jordánská baja

S ohledem na vývoj situace kolem epidemie nemoci covid-19 byly tento týden oficiálně zrušeny další dva podniky mezinárodního kalendáře cross-country rally.

Více...
Tomáš Ouředníček, Dakar 2020

Tým Ultimate Dakar hledá novou posádku

Tomáš Ouředníček ví o spoustě jezdců, které láká dakarské dobrodružství. Zájemcům chce otevřít cestu prostřednictvím svého týmu.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu