Dakar 2021: Na startu až 40 historických skvostů

Rubrika: Dakar 2021, Dakar Classic  
/ Aktualizováno:

Můžeme se těšit na Rally Dakar Classics. Společnost Amaury Sport Organisation se vydává podobnou cestou jako její kolegové pořádající čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans nebo Rallye Monte Carlo. Na rozdíl od těchto proslulých závodů však nebude pro historické vozy organizovat samostatný podnik v odlišném termínu.

Jacky Ickx, Dakar 1983
Jacky Ickx/Claude Brasseur, Mercedes-Benz 280 GE. Rally Paříž - Dakar 1983. © Benz AG

ASO sice přestěhovala Rally Dakar nejprve do Jižní Ameriky a následně na Arabský poloostrov, hrdě se však hlásí k africkým kořenům legendárního maratonu. Příští rok v lednu by tak saúdskoarabské tratě kromě současné světové špičky cross-country rally měly okusit také některé z technických klenotů, které psaly historii slavného závodu.

Pro osobní a nákladní automobily, které se dakarské rally zúčastnily před rokem 2000, bude nově vypsána kategorie Dakar Classics. Detailní pravidla mají být zveřejněna v červnu, základní kontury závodu historiků se však rýsují již nyní.

Rally Dakar Classics se uskuteční zároveň s hlavní soutěží a závodníci budu sdílet stejný bivak. Historici tak pojedou po stejné trase, resp. mezi stejnými etapovými městy, jejich závodění však bude mít odlišný charakter. Formou jízdy pravidelnosti absolvují o poznání kratší etapy než současné vozy.

Karel & DAKARMANIA
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Dakarská legenda se zrodila v osmdesátých letech minulého století a my se ji dodnes snažíme rozvíjet. Už letos soutěž navštívily takové osobnosti, jako jsou Jacky Ickx a Hubert Auriol,“ připomíná ředitel závodu David Castera. „Chceme současnost s historií propojovat i nadále. Byli bychom rádi, aby se na start vrátila vozidla, která se závodu zúčastnila v minulosti. Se současnými majiteli těchto aut už jednáme a zájem je velký.“

Organizátoři by napoprvé rádi přilákali okolo čtyř desítek speciálů. Podle prvních zpráv by se v akci mohly představit takové ikony jako Porsche 959, Citroën ZX Rallye Raid, Peugeoty 205 a 405 T16, kamiony Pegaso nebo také některý z dvoumotorových Dafů. Hovoří se též o Volkswagenu Iltis, jenž v roce 1980 vyhrál poprvé samostatně vypsanou kategorii automobilů, některém z Renaultů bratří Marreauových nebo Mercedesu G, s nímž Jacky Ickx vyhrál Rally Paříž – Dakar 1983.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Martin Macík, testování Milovice 2020

Martin Macík: Pořád mám co dokazovat

Martina Macíka mladšího jsme vyzpovídali v průběhu dvoudenních testů týmu Big Shock Racing v Milovicích. A mluvili jsme nejen o technických novinkách.

Více...
Rudolf Lhotský, Baja Szczecinek 2020

Oba jezdci Jantar teamu přijati na Dakar 2021

Minulý týden provedli pořadatelé Rally Dakar 2021 selekci přihlášek motorkářů. Jantar team obdržel potvrzení startu pro oba své jezdce.

Více...
Miroslav Zapletal, Baja Szczecinek 2020

Baja Szczecinek: Stříbro pro Zapletala

Kuba Przygoński potvrdil na Baje Szczecinek roli favorita, ale tučnou porci cenných bodů získal také Miroslav Zapletal.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu