Háil Baja I: Vede Al-Attiyah, Prokop neodstartoval

Rubrika: Auto, FIA SP baja, Háil Baja  
/ Aktualizováno:

Takto si Benzina Orlen Team závěrečnou přípravu na Dakar 2021 rozhodně nepředstavoval. Martin Prokop nemohl odstartovat do úvodní etapy první ze dvou baj, které se na přelomu tohoto a příštího týdne jedou v saúdskoarabském Háilu.

Carlos Sainz, Hail Baja I 2020
Carlos Sainz pronásledovaný Nasserem Al-Attiyahem na trati první etapy při Hail Baja I 2020. © NDP Publicity

Do předposledního podniku letošní sezony Světového poháru FIA v cross-country bajách vstoupili nejlépe Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel. Na trati páteční rychlostní zkoušky, jejíž trať byla vytyčena v poušti An Nafud severozápadně od Háilu a měřila 252 kilometrů, dostihli dříve startujícího Carlose Sainze s buginou Mini. Zbytek testu absolvovaly obě hvězdy ve vysokém tempu společně a díky tomu se v hodnocení etapy podělily o první dvě místa. S téměř tříminutovým náskokem zvítězila katarská opora továrního týmu Toyota.

„Měli jsme výhodnou startovní pozici, protože jsme vyráželi za Carlosem. Dojeli jsme ho a na posledních čtyřiceti kilometrech jsme svedli vzájemný souboj, při kterém do nás dvakrát narazil,“ popisuje Nasser Al-Attiyah.

V kontaktu s touto dvojicí dojel do cíle také Stéphane Peterhansel s druhou buginou Mini.

„Po deseti kilometrech jsme měli defekt, jehož výměna trvala tři minuty. Tak nás dostihli Nasser a Carlos, s nimiž jsme pak jeli až do cíle,“ vysvětluje Stéphane Peterhansel. „Celkově to je dobrá příležitost k otestování úprav, které jsme provedli na nastavení vozu.“

DAKARMANIA, akční balíček
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

Smolný den jezdců Orlen Teamu

Změny na svém Fordu Raptor RS Cross-Country chtěl vyzkoušet také Martin Prokop. Jezdec Benzina Orlen Teamu však na start první etapy vůbec nenastoupil. Důvodem byli komplikace při přepravě závodního speciálu do dějiště soutěže. V háilském bivaku se „Shrek“ objevil až v pátek odpoledne.

„Start zítřejší etapy stihneme, i když s velkou penalizací. O výsledek proto nepůjde. Budeme zkoušet věci na Dakar a najedeme nějaké kilometry,“ těší se Martin Prokop.

Nadějí na dobrý výsledek se musel vzdát také Kuba Przygoński, jenž stejně jako Prokop závodí s podporou petrochemického koncernu Orlen. Na vítězného Al-Attiyaha ztratil hodinu a 23 minut.

„Přibližně na osmdesátém kilometru musel Kuba zastavit. Máme potíže s kvalitou místního paliva, kvůli níž se obtížně hledá správné nastavení řídící jednotky motoru. Ale snad se nám nyní povedlo problém vyřešit,“ doufá Jean-Marc Fortin, jehož společnost Overdrive Racing připravuje Polákovu Toyotu.

Kuba Przygoński, Hail Baja I 2020
Kuba Przygoński/Timo Gottschalk, Toyota Hilux, Orlen Team/Overdrive. Hail Baja I 2020. © Red Bull Content Pool

V rámci hodnocení světového poháru FIA odstartovalo do prvního dne 24 posádek. Jedenácté místo mezi nimi obsadili Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou a Fordem týmu Offroadsport.

Mezi motocyklisty suverénně dominoval Adrien Van Beveren. Tovární jezdec Yamahy vyhrál první etapu s 25minutovým náskokem před jediným dalším evropským účastníkem, Polákem Konradem Dąbrowskim na KTM.

„Jsem tu kvůli tréninku a s ostatními účastníky se nepoměřuji, protože na rozdíl od nich jsem profesionální jezdec,“ nepřikládá váhu výsledkům Adrien Van Beveren. „Snažil jsem se dobře navigovat a bylo to obtížné. Tohle je baja jen podle názvu. Je to skutečná rally a navíc obtížná. Navigace byla záludná. Člověk si ani chvíli neoddychne. Spousta písku i technických pasáží. Zkrátka skvělý trénink na Dakar.“

První ze dvou háilských baj zakončí v sobotu 12. prosince druhá etapa, jejíž speciálka je vytyčena západně od centra soutěže a měří 276 kilometrů.

Háil Baja I 2020
AUTOMOBILY
neoficiální výsledky 1. etapy
1.Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux3:12:23
2.Sainz / CruzMini JCW Buggy+2:50
3.Peterhansel / BoulangerMini JCW Buggy+6:10
4.Al-Rajhi / von ZitzewitzToyota Hilux Overdrive+8:56
5.Vasiljev / CyroMini JCW Rally+13:41
6.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux Overdrive+20:26
11.Zapletal / SýkoraFord F-150 Evo+31:17
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Audi RS Q e-tron, testování Maroko 2021

Audi po testech v Maroku: Čeká nás spousta práce

Elektromotory poháněné Audi RS Q e-tron absolvovalo první testy v pouštních podmínkách. Tovární tým Audi strávil necelé dva týdny v Maroku.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021

Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Yazeed Al-Rajhi vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Více...
Gert Huzink, testy 2021

Druhá baterie zvýší výkon a sníží emise

MKR Technology má za sebou další intenzivní testování dakarských kamionů. Konstruktéři strávili několik dnů na písečném povrchu v Polsku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu