Potvrzeno pořadatelem Dakaru: Macháček kategorii nevyhrál

In Dakar 2021, SSV On
- Updated

Dnešní odpověď společnosti Amaury Sport Organisation (ASO) na e-mail, který organizátorům Rally Dakar zaslala minulý týden redakce DAKARMANIA.cz, potvrdila správnost našeho výkladu rozdělení kategorií a skupin na slavné soutěži.

Josef Macháček, Dakar 2021
Josef Macháček už na Dakaru vyhrál leccos. Třídu, skupinu i kategorii, ačkoliv tu zatím oficiálně jen jednou. © Buggyra Media

Josef Macháček a Pavel Vyoral na Dakaru 2021 nezvítězili v žádné kategorii, jak v médiích a na sociálních sítích opakovaně tvrdil sám jezdec i zástupci týmu, jehož barvy v Saúdské Arábii hájil. Macháček s Vyoralem byli klasifikováni na prvním místě pouze v jedné ze dvou skupin (T3 a T4), které byly součástí této kategorie (Lightweight Vehicle). V kategorii obsadila posádka Macháček/Vyoral dvanácté místo s téměř šestihodinovou ztrátou na vítěze.

Kategorie vs. skupiny

V současné době se mohou Rally Dakar účastnit vozidla pěti KATEGORIÍ (francouzsky catégorie, anglicky category):

motocykly
čtyřkolky
automobily
„lehká vozidla“ (anglicky označovaná jako lightweight vehicle, do loňska jako side-by-side)
kamiony

Vítězové, Dakar 2021
Společné foto všech vítězů kategorií na Rally Dakar 2021. Zleva: Ilgiz Achmetzjanov, Dmitrij Sotnikov a Ruslan Achmadějev (kamiony), Juan Pablo Latrach Vinagre a Francisco López Contardo (LWV), Edouard Boulanger a Stéphane Peterhansel (auto), Kevin Benavides (moto) a Manuel Andujar (quad). Mezinárodní stadion krále Abdullaha, Džidda, 15. ledna 2021. © ASO/DPPI/Antonin Vincent

Právě side-by-side (dnes „lightweight vehicle“) je na Dakaru definována jako samostatná kategorie nejkratší dobu, konkrétně od roku 2017. Do roku 2016 spadaly tyto stroje do kategorie automobilů.

Vozidla jednotlivých kategorií se na základě technických předpisů pořádající ASO, Mezinárodní automobilové federace (FIA) a Mezinárodní motocyklové federace (FIM) dělí dále na SKUPINY (fr. groupe, an. group).

DAKARMANIA, akční balíček
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

Kategorie lightweight vehicle byla na Dakaru 2021 rozdělena do dvou skupin:

Skupina T3

 • v předpisech ASO anglicky označována jako Group T3 Lightweight Prototype Cross-Country Vehicles, francouzsky jako Groupe T3 Véhicules Tout-Terrain Prototypes légers
 • v předpisech FIA an. jako Lightweight Prototype Cross-Country Vehicles (Group T3), fr. jako Véhicules Tout-Terrain Prototypes légers (Groupe T3)
 • jedná se o lehké prototypy, které závodní týmy (nebo s nimi spolupracující společnosti) staví jako kusově konstruované speciály určené k závodění

Skupina T4

 • v předpisech ASO an. jako Group T4 SSV, fr. jako Groupe T4 SSV
 • v předpisech FIA an. jako Lightweight Series Production Cross-Country Side-by-Side Vehicles (Group T4), fr. jako Véhicules “Side-by-Side” Tout-Terrain de Série légers (Groupe T4)
 • jedná se o sériově produkované vozy kategorie SSV (pro zařazení do skupiny T4 je potřeba minimálně 500 vyrobených kusů), které jsou pro závodění upraveny

Správnost výše uvedeného potvrdil v úvodu zmíněný e-mail, který nám jako zástupcům médií za ASO odeslala Marie Bonnet z oddělení médií – tiskové služby (Département Médias – Service de Presse). V e-mailu se uvádí:

„Následující informace je správná: Chaleco López a jeho spolujezdec jsou vítězi KATEGORIE Lightweight Vehicle a jejich vítězství má stejnou hodnotu jako vítězství Kevina Benavidese v kategorii motorek, [posádky] Péterhansel/Boulanger v kategorii automobilů atd.“

„Chaleco je zároveň vítězem SKUPINY T4 a [posádka] Macháček/Vyoral vítězem SKUPINY T3. Opravdu se ale jedná o skupiny, které společně tvoří kategorii.“

Ani jako Peterhansel, ani lepší než Macík

Autor článku proto nadále považuje za nepravdivá některá tvrzení opakovaně prezentovaná v médiích a na sociálních sítích samotným jezdcem a jeho týmem. Na základě výše uvedených informací nesouhlasí například s tvrzeními, že…

…Josef Macháček na Rally Dakar dokázal vyhrát dvě kategorie podobně jako Stéphane Peterhansel.
S Peterhanselem se Macháček srovnávat nemůže, protože na Dakaru dosud vyhrál jedinou kategorii (čtyřkolky), v kategorii LWV je jeho zatím nejlepším výsledkem 12. místo z roku 2021.

…že Josef Macháček jako první na světě vyhrál na Dakaru kategorii čtyřkolek a lehkých vozidel, případně „lehkých prototypů“.
Macháček kategorii lehkých vozidel dosud nevyhrál. Startoval v ní dvakrát, v roce 2020 (označována ještě jako SSV) byl 27., o rok později 12. Za stejně nepravdivé považuje autor tvrzení, že Macháček na Dakaru 2021 vyhrál kategorii „lehkých prototypů“, neboť taková kategorie vypsána nebyla. Pro lehké prototypy byla vypsána pouze skupina, jež je podřazenou součástí nadřazené kategorie. Macháček tak na Dakaru dosud vyhrál pouze jedinou kategorii (quad).

Martin Macík, Dakar 2021

…že jsou Josef Macháček s Pavlem Vyoralem nejúspěšnějšími českými účastníky Dakaru 2021 napříč všemi kategoriemi.
Nejsou, neboť ve své kategorii skončili dvanáctí. Lepšího výsledku z tohoto pohledu dosáhlo čtrnáct českých účastníků Dakaru 2021:

Martin Macík, František Tomášek a David Švanda čtvrtým místem v kategorii kamionů;
Tomáš Kubiena pátým místem v kategorii čtyřkolek;
Aleš Loprais a Petr Pokora pátým místem v kategorii kamionů;
Daniel Kozlovský jako palubní mechanik posádky, která se v kategorii kamionů umístila na osmém místě;
David Hoffmann jako palubní mechanik posádky, která se v kategorii kamionů umístila na devátém místě;
Martin Prokop a Viktor Chytka devátým místem v kategorii automobilů;
Martin Michek desátým místem v kategorii motocyklů;
a Martin Šoltys, David Schovánek s Tomášem Šikolou desátým místem v kategorii kamionů.

Podrobné ohlédnutí za Rally Dakar 2021, příběhy největších hvězd, nejúspěšnějších českých reprezentantů i dalších protagonistů, novinky a zajímavosti ze světa cross-country rally, stejně jako další vydatnou porci dakarské historie naleznete na 160 stranách dalšího vydání našeho tištěného magazínu. DAKARMANIA #3 vychází 1. března. Objednávat můžete na eshop.dakarmania.cz.

You may also read!

Aleš Loprais, Dakar 2022

Aleš Loprais v cíli Dakaru 2022: Děkujeme všem

Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Petr Pokora s Pragou v Loprais Teamu dokončili Dakar 2022 na 21. místě v kategorii kamionů.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2022

Dakar 2022: Loprais Team zpátky v soutěži i mezi elitou

Můžeš neuspět, ale nesmíš přestat bojovat. Právě tato myšlenka v posledních dvou dnech hnala vpřed členy Loprais Teamu.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2022

Dakar 2022: Aleš Loprais po skoku z duny nedokončil etapu

Naděje Aleše Lopraise na špičkové umístění v kategorii kamionů se rozplynuly tři dny před koncem Rally Dakar 2022.

Více...

19 commentsOn Potvrzeno pořadatelem Dakaru: Macháček kategorii nevyhrál

 • Pane Macháčku, Kalino, vážím si vás, asi chápu proč to musíte dělat, ale správné to není, lidé co sledují Dakar přeci nejsou ko*oti.

 • Josef Macháček BDP SDP. Když se to dobře napíše (beduína, T3, …), tak se to prodá. Když se už ale lže (kategorii, celý Dakar), tak je to ostuda. Buggyra si ale zaslouží diplom za odvahu.

 • Kde prosím vzal pan Macháček beduina, se kterým se fotil? To si ho vypůjčil?

 • Přesně ať se jde Koloc bodnout i s těma jeho vílama🤮.Ale Macháček je každopádně borec

 • Mánie je duševní porucha charakterizovaná expanzivní,často iritabilní náladou.více Wikipedie.

 • Pan Macháček je borec a za mě klobouk dolů!!!

  • S tím s Vámi souhlasím, ale tady nikdo panu Macháčkovi neupírá, že získal Beduína ale dementuje se tu prohlášení jeho týmu, že vyhrál kategorii na Dakaru, že se srovnává s Karlem Lopraisem nebo do konce s Peterhanselem. Prostě byl v kategorii “lehká vozidla” na 12.místě. Nevím jestli si tým Buggyra a vlastně i p. Macháček uvědomuje, že svým jednáním ničí svoje dobré jméno.

 • Můžete mi tedy někdo vysvětlit, proč p. Machaček dostal tedy toho beduina, když vlastně skončil až 12-tý. Nějak se v tom začínám ztrácet.

 • Díky, dobrá práce 🙂

 • Myslím že se vše řeší, protože opakovaný neuspěch na Dakaru teamu Buggyra se její majitel snaží prodat co se dá a zviditelnit se jak se dá!! Myslím že nepomáhá ani Panu Macháčkovi, kterého si samozřejmě velice vážím, ani firmám, které ho podporují, ani České republice o kterou mu ale vlastně nikdy nešlo a utekl z ní před trestným stíháním. Smutné!! Odnáší to potom nevinní!

 • Můžete prosím zveřejnit dopis v originále ? Děkuji.

 • Som šokovaný, že organizátor Dakaru si dovolil nesúhlasiť s dakarskými expertami z Buggyry! Ďakujem.

 • Neřešte blbosti, Macháček podal paradní výkon, i vzhledem k jeho věku. Nechapu proč to musíte řešit. Každý kdo jenom dojede je borec.

 • Děkujeme!

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu