Kamaz dá první příležitost novému jezdci

Rubrika: Kamiony  
/ Aktualizováno:

Tým Kamaz-Master pozvolna spěje k další generační obměně. Již za dva týdny dostane první z nadějných mladíků příležitost ukázat své řidičské schopnosti přímo v závodě.

Eduard Nikolajev, Zoloto Kagana 2020
Eduard Nikolajev/Jevgenij Jakovlev/Bogdan Karimov, Kamaz 43509, Kamaz-Master. Zoloto Kagana 2020. © Kamaz-Master

Po testech, které v následujících dnech absolvuje ve Volgogradské oblasti, zamíří Kamaz-Master do Astrachaně, v jejímž okolí se od 23. do 27. dubna zúčastní desátého ročníku rally Zoloto Kagana. Právě tato čtyřetapová soutěž v posledních letech už pravidelně otevírá novou závodní sezonu týmu z Naběrežnych Čelnů a slouží k rozsáhlým zkouškám nejrůznějších novinek připravovaných na následující ročník dakarské rally.

„Na hlavní závod sezony vždy vyrážíme pouze s prověřenými technickými řešeními, ale mnohé další inovace jsme začali plánovat už na podzim před naším odjezdem do Saúdské Arábie. A Dakar 2021 přinesl mnoho dalších nápadů, které uvedeme do praxe. Při závodě v Astrachaňské oblasti bude mít každé auto vlastní testovací program. Je důležité, abychom vyzkoušeli a otestovali co největší množství technických řešení,“ vysvětluje ředitel týmu Vladimir Čagin. „Vše má na starost Eduard Nikolajev, který je nejen pilotem, ale také inženýrem zodpovědným za testování a modernizaci soutěžních vozů. Ale co se osvědčí, které z novinek zůstanou a uplatníme je i v budoucnu, to ukáže až samotný závod.“

Nová krev

Kromě získaných technických poznatků budou letos vedení ruského týmu zajímat také výkony Bogdana Karimova, jehož čeká závodní premiéra za volantem jednoho z továrních Kamazů 43509. Společně s Albertem Arslanovem, Vadimem Achmetovem a Iskanderem Romanovem patří Karimov k juniorům, které si Kamaz-Master vybral prostřednictvím vlastního dětského a mládežnického programu a postupně je začlenil do týmu. Všichni čtyři prošli nejrůznějšími pozicemi, osvědčili se a díky tomu si vysloužili šanci předvést se i jako členové závodních posádek.

Tatra 815 6x6 "Babča", Vimos Publishing
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Postupně jsme dospěli k názoru, že jim můžeme svěřit závodní stroje,“ věří Čagin. „Bogdana nyní připravujeme na roli pilota týmu Kamaz-Master. Každý z juniorů je přidělen k některému z našich jezdců. Například na Karimova dohlíží Eduard Nikolajev.“

Právě v posádce pětinásobného dakarského vítěze sbíral Karimov v předchozích dvou letech závodnické zkušenosti. Jako palubní mechanik absolvoval s Nikolajevem a navigátorem Jevgenijem Jakovlevem dva předchozí ročníky Zoloto Kagana a v roce 2019 také Rally Kazachstán a Baju Rostov.

„Na předchozích soutěžích udělal dobrý dojem a účastnil se testů na polygonu. Eduard je přesvědčen, že na základě výsledků tréninkových jízd už můžeme Bogdana posadit za volant i při závodech,“ pokračuje Čagin. „Půjde však o jeho první kroky na této pozici. V takovém případě je potřeba závodníka správně vést, netlačit na něj, nevyžadovat okamžitý výsledek. Proto je jeho úkol prostý: odjet celý závod, nezničit auto a získat první jezdecké zkušenosti. O dosažení nějakého konkrétního umístění jsme s ním vůbec nemluvili.“

Eduard Nikolajev, Zoloto Kagana 2020
Bogdan Karimov, Jevgenij Jakovlev a Eduard Nikolajev na rally Zoloto Kagana 2020. © Kamaz-Master

Karimova bude navigovat Dmitrij Svistunov, jenž tuto roli v poslední době plnil po boku Ajrata Mardějeva, a sedadlo mechanika obsadí Igor Leonov, který se v předchozích letech objevoval nejčastěji v Sotnikovově posádce.

Pro další tři výše zmíněné juniory bude Zoloto Kagana premiérovou soutěží, při níž usednou do kabin závodních Kamazů. Arslanov s Achmetovem utvoří posádku Ajrata Mardějeva, Romanov bude jako palubní mechanik k ruce letošnímu dakarskému vítězi Dmitriji Sotnikovovi.

Jezdecká sestava týmu Kamaz-Master
pro Zoloto Kagana 2021
jezdecnavigátormechanik
Eduard NikolajevJevgenij JakovlevVladimir Rybakov
Ajrat MardějevAlbert ArslanovVadim Achmetov
Anton ŠibalovDmitrij NikitinIvan Tatarinov
Dmitrij SotnikovRuslan AchmadějevIskander Romanov
Andrej KarginovAndej MokjejevIvan Malkov
Sergej KuprijanovAlexandr KuprijanovSergej Kreněv
Bogdan KarinovDmitrij SvistunovIgor Leonov
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Prodrive Hunter T1+

S novým Hunterem T1+ pomýšlí BRX na dakarské vítězství

Tým Bahrain Raid Xtreme představil podobu dakarského speciálu Prodrive Hunter stavěného podle regulí nové podskupiny T1+.

Více...
Tomáš Vrátný, Baja Aragón 2021

Baja Aragón: Bronz pro Fesh Fesh, i když Ford málem přišel o střechu

Dvoudenní Baja España Aragón 2021 je minulostí. Ostravský tým Fesh Fesh Group vybojoval v kvalitně obsazené kategorii kamionů třetí místo.

Více...
Martin Macík, Baja Aragón 2021

Martin Macík vyhrál Baju Aragón

Tým Big Shock! Racing slaví další úspěch: s přehledem zvítězil v kategorii kamionů na Baje Aragón. Martin Macík vedl od startu do cíle.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu