Rally Kazakhstan: Debakl favoritů

Rubrika: Auto, FIA SP CCR, Rally Kazakhstan  
/ Aktualizováno:

Přestože Mathieu Serradori s buginou Century startoval do závěrečné etapy Rally Kazakhstan s komfortním náskokem, vítězství Francouzi na posledních kilometrech proklouzlo mezi prsty. Další favorité o své šance přišli už v předchozích dnech.

Yazeed Al-Rajhi, Rally Kazakhstan 2021
Yazeed Al-Rajhi/Dirk von Zitzewitz, Toyota Hilux, Overdrive SA. Rally Kazakhstan 2021. © NDP Publicity

Nasser Al-Attiyah v květnu vyhrál úvodní podnik letošního Světového poháru FIA v cross-country rally v Andalusii, ale v Kazachstánu chyběl, neboť dal přednost startu ve španělském šotolinovém šampionátu v klasické rally. Při Katařanově absenci patřili k hlavním favoritům na vítězství Yazeed Al- Rajhi s Toyotou, Mathieu Serradori s buggy Century a Vladimir Vasiljev s Mini. Minimálně pětice dalších jezdců, včetně Miroslava Zapletala, mohla sehrát roli černých koní.

A pětidenní Kazašská rally byla dramatická. Problémy s turbodmychadlem vyřadily hned v úvodní etapě Rusa Vasiljeva, zatímco Al-Rajhi prohospodařil blouděním čtvrt hodiny a začínal ze čtvrtého místa. Tempo udával Serradori, který se usadil v čele před Argentincem Luciem Alvarezem a Francouzem Ronanem Chabotem (oba Toyota).

V následujících dvou dnech Al-Rajhi nekompromisně mazal svou ztrátu. V obou případech speciálku vyhrál, vyhoupl se na druhou příčku průběžné klasifikace a od Serradoriho jej dělilo pouhých 22 sekund. Svůj tlak na Francouze stupňoval i v předposlední etapě, na úvodních mezičasech se ujal virtuálního vedení v závodě, jenže zběsilé tempo nevydržela technika.

Zničená hnací hřídel byla důvodem uvíznutí za hranou nevelké duny. Saúdskoarabský jezdec i jeho německý navigátor Dirk von Zitzewitz navíc začali s vyprošťováním, aniž by aktivovali výstražné zařízení, které má v podobných případech upozornit později přijíždějící soupeře na vozidlo, jež se na trati nebo v její těsné blízkosti dostalo do problémů. Do zapadlé Toyoty tak po chvíli narazil Sebastien Halpern, debutující za volantem buginy Mini. Oba vozy mohly pokračovat, ovšem s velkou ztrátou.

Zatímco Al-Rajhi byl definitivně ze hry o pódiové umístění, Serradori nastupoval do závěrečné etapy s téměř třiadvacetiminutovým náskokem před Alvarezem. Jenže o výsledcích soutěže zdaleka rozhodnuto nebylo. Necelých 50 kilometrů před cílem nedělní speciálky měl Francouz technické problémy a soutěž nedokončil.

Vítězi Rally Kazakhstan 2021 se tak stali Argentinec Lucio Álvarez a Španěl Armand Monleón s Toyotou, kteří téměř o půl hodiny porazili ruskou posádku Denis Krotov, Konstantin Žilcov s Mini. Bronz brali při svém druhém startu s buginou Mini Švédové Mattias Ekström a Emil Berkvist.

Lucio Álvarez, Rally Kazakhstan 2021
Lucio Álvarez/Armand Monleón, Toyota Hilux, Overdrive SA. Rally Kazakhstan 2021. © NDP Publicity

Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou patřili ke smolařům soutěže a kvůli opravě svého Fordu (vypadlý vrchní kulový čep) ztratili již na první speciálce přes padesát minut. Následně sice dokázali vystoupat na sedmou příčku, jenže předposlední etapu po opakovaných problémech s kulovým čepem nedokončili a inkasovali třicetihodinovou penalizaci. Poslední den se česko-slovenská posádka sice blýskla třetím časem, ale celkově byla klasifikována až jako třiadvacátá.

Ve skupinách T3 a T4 se z vítězství radovali stejní jezdci jako před měsícem v Andalusii. Američan Austin Jones ovládl hodnocení T4 (sériová SSV) a celkově byl s továrním Can-Amem pátý. Cristina Gutiérrez vybojovala se speciálem OT3 v barvách juniorského týmu Red Bullu výhru ve skupině T4 (lehké prototypy) a celkově byla šestá.

Třetím podnikem Světového poháru FIA v cross-country rally 2021 bude Silk Way Rally, která se pojede od 1. do 11. července v Rusku a Mongolsku.

RALLY KAZAKHSTAN 2021
SVĚTOVÝ POHÁR FIA
konečné výsledky
1. Lucio Álvarez / Armand Monleón Toyota Hilux 16:03:17
2. Denis Krotov / Konstantin Žilcov Mini JCW Rally + 28:25
3. Mattias Ekström / Emil Bergkvist Mini JCW Buggy + 35:04
4. Ronan Chabot / Gilles Pilot Toyota Hilux + 1:19:18
5. Austin Jones / Gustavo Gugelmin Can-Am Maverick X3 + 1:54:05
6. Cristina Gutiérrez / François Cazalet OT3 + 2:09:16
23. Miroslav Zapletal / Marek Sýkora Ford F-150 Evo + 35:11:24

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu