Africa Race 2019: Tomáš Tomeček jde do čela

Rubrika: Africa Eco Race, Kamiony  
/ Aktualizováno:

Druhá etapa Africa Eco Race byla z pohledu českých truckerů sladkokyselá. Zatímco Tomáš Tomeček s Tatrou zářil, Petr Čapka bojuje po problémech se stejným vozem o setrvání v závodě.

Africa Eco Race 2019 pokračoval ve středu 2. ledna druhou etapou na území Maroka. Úsek z La Momie do Agdalu měřil 434 kilometrů, z nichž se jen úvodní tři nejely v rámci rychlostní zkoušky. Ačkoliv pravidelní účastníci soutěže tuto oblast dobře znají, pořadatelé dokázali najít úplně novou trať a na posádky čekala také první dunová pole.

Přestože Tomáš Tomeček jede bez spolujezdce, poradil si s navigací i všemi nástrahami bravurně a svedl napínavý souboj o vítězství v etapě i průběžné vedení s Elisabete Jacinto. Portugalka měla nepatrně navrch v první polovině měřeného úseku, kdy se na jednotlivých průjezdních bodech a v časových kontrolách držela do pěti minut před Tomečkem, v závěru ale zahrabala svůj MAN do písku a do cíle dorazila se ztrátou 26 minut jako druhá.

Jacinto, Africa Race 2019
E. Jacinto / J. Marques / M. Cochinho, MAN TGS, Bio-Ritmo. Africa Eco Race 2019. Foto: Bio-Ritmo/Aifa

„Uvízli jsme na vrcholku duny a tím jsme ztratili přibližně třicet minut. Ale to je součást hry,“ přiznala Elisabete Jacinto v bivaku v Agdalu. „Jsem velice spokojená s pokrokem ve vývoji mého kamionu. Pevně věřím, že budeme pokračovat stejným stylem a že díky tomu vymažu z hlavy nepříjemné vzpomínky na dva předchozí ročníky Africa Eco Race.“

Vítěz úvodní etapy Igor Bouwens (Iveco) dnes ztratil téměř tři hodiny a v kategorii kamionů klesl na sedmé místo. Tomeček tak do třetí etapy odstartuje jako leader průběžného pořadí s náskokem 19 minut před Jacinto.

Petr Čapka se Zdeňkem Vodou museli přibližně po 50 kilometrech speciálky zastavit kvůli technické závadě. Do bivaku je odtáhl sběrný kamion. Posádka se však nevzdává, pokud se problém podaří vyřešit, hodlá nastoupit do třetí etapy, byť s výraznou penalizací.

Ve čtvrtek 3. ledna je na programu třetí marocká etapa z Agdalu do Assy. Ze 415 kilometrů se nebude závodit jen na posledních čtrnácti. Na posádky čekají rychlé, byť kamenité marocké cesty i průjezd hornatou oblastí.

Africa Eco Race 2019 – KAMIONY po 2. etapě
1.TomečekTatra7:12:03
2.Jacinto/Marques/CochinhoMAN+19:09
3.Essers/Lauwers/CooninxMAN+1:14:07
4.Van Velsen/Siemons/OostingGINAF+1:47:44
5.Elfrink/SchuttelMercedes-Benz+1:48:14
6.Škljajev/LagutaGAZ+2:15:03
7.Bouwens/Driesmans/BoerboomIveco+2:41:52
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Fesh Fesh, Drawsko Pomorskie 2020

Fesh Fesh Team představil nový speciál Ford

Fesh Fesh Team se v závěru minulého týdne připravoval v polském Drawsku Pomorském na novou závodní sezónu.

Více...
BRX T1 4x4, Millbrook 2020

Loeb a Roma poprvé vyzkoušeli nové BRX

Sébastien Loeb a Nani Roma absolvovali první rozsáhlejší speciálu BRX T1 4x4, s nímž by se měli 3. ledna postavit na start Rally Dakar 2021.

Více...
Škoda 130 LR, Klymčiw Racing

Klymčiw před Dakarem bez asistence: Bude to punk!

V létě Ondřej Klymčiw slíbil, že se jako první v historii Rally Dakar postaví na start se škodovkou. Od svého záměru nehodlá ustoupit.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu