Qatar CCR 2019: S hvězdami i českou účastí

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Qatar Cross-Country Rally  
/ Aktualizováno:
Jakub Przygoński, Qatar Cross-Country Rally 2018

Pořadatelé úvodního podniku Světového poháru FIA v cross-country rally 2019 zveřejnili seznam přihlášených posádek. Na něm nechybí jména loňského vítěze světového poháru Jakuba Przygońského ani domácí hvězdy Nassera Al-Attiyaha.

Qatar Cross-Country Rally je součástí kalendáře Světového poháru FIA v cross-country rally (FIA World Cup for Cross-Country Rallies) už poosmé, poprvé však jeho sezonu otevírá. Na účastníky čeká celkem pět etap o celkové délce 2059 kilometrů, z nichž se 1367 pojede v rámci šesti rychlostních zkoušek.

Qatar Cross-Country Rally 2019
PODROBNĚ

>> zajímavosti, specifika, dokumenty, historie, vítězové

Loňské vítězství v Kataru obhajuje Jakub Przygoński. Jezdec Orlen Teamu zůstává věrný vozu Mini John Cooper Works Rally z dílen německého X-raidu. Ke změně ale došlo na postu spolujezdce: Belgičana Toma Colsoula střídá Timo Gottschalk z Německa.

Cestu za obhajobou vítězství ve světovém poháru i na katarské soutěži bude chtít Polákovi překřížit vítěz letošní Rally Dakar Nasser Al-Attiyah s Toyotou. Katařan vyhrál šest z osmi předchozích ročníků Qatar Cross-Country Rally a o další triumf jej před rokem připravila až porucha motoru v poslední etapě.

Nasser Al-Attiyah, Qatar Cross-Country Rally 2018
Před rokem Nasser Al-Attiyah domácí soutěž nedokončil kvůli poruše motoru v poslední etapě

Nulový zisk byl také důvodem pro přehodnocení aktivit ve zbytku sezony 2018. Al-Attiyah rezignoval na další pokračování v šampionátu a dal přednost účasti na Silk Way Rally, s níž v původních plánech nepočítal. Letos by čtyřnásobný vítěz světového poháru rád získal žezlo zpátky. Pokud by se mu to podařilo, dostihl by v historických tabulkách Jeana-Louise Schlessera, jenž zatím jako jediný získal titul pětkrát.

Z ruské zimy do katarské pouště

Napilno má v úvodu sezony Vladimir Vasiljev. Stejně jako Przygoński a Al-Attiyah se Rus v lednu zúčastnil Dakaru. Navíc jako jediný z této trojice nevynechá ani domácí Baja Russia – Northern Forest, která se jede pouhý týden před katarskou soutěží. Zatímco v Peru startoval s Toyotou Hilux a v Rusku je přihlášen s Mini, do Kataru si poslal další ze svých vozů, konkrétně starší BMW X3 CC.

V Kataru obhajuje Vasiljev druhé místo z předchozího ročníku. Stejně se mu na tehdejší Sealine Cross-Country Rally dařilo i v letech 2014 a 2015. Ještě o něco lepší bilanci má na této soutěži spolujezdec Konstantin Žilcov, který roku 2013 navigoval k vítězství Jeana-Louise Schlessera.

Vladimir Vasiljev, Qatar Cross-Country Rally 2018
Vladimir Vasiljev byl v Kataru už třikrát druhý. Naposledy loni s Mini

Podobně jako Vasiljev absolvují druhou soutěž během dvou týdnů také Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou. V Kataru startovali společně už předloni s Hummerem, letos se představí s Fordem F-150 Evo. Zapletal se do Dauhá vrací pošesté. Nejlépe se mu dařilo v roce 2015, kdy s Hummerem a polským navigátorem Maciejem Martonem skončili těsně pod stupni vítězů.

S novými vozy a spolujezdci

Yazeed Al-Rajhi se v posledních letech objevoval na tratích cross-country rally za volantem Mini. S vozem od X-raidu obsadil na katarské rally druhé místo v roce 2016. Letos v lednu s ním vylepšil sedmým místem své dakarské maximum. U obou úspěchů byl jako navigátor Timo Gottschalk. Tentokrát se jezdec ze Saudské Arábie představí s Toyotou Hilux z dílen belgického týmu Overdrive Racing. Po Gottschalkově odchodu k Przygońskému usedne na sedadlo spolujezdce Dirk von Zitzewitz.

S druhým Hiluxem od Overdrivu pojede Bernhard ten Brinke, jenž ke staronové spolupráci zlákal Toma Colsoula a inicioval tak výše zmíněnou navigátorskou rošádu.

Yasir Hamad Seaidan obsadil před rokem na Qatar Cross-Country Rally třetí místo a bronz loni vybojoval i na dubajské baje. Závodník ze Saudské Arábie už patří ke stálicím světového poháru. Na svém kontě má několik umístění v top 5 v absolutním pořadí jednotlivých podniků a v roce 2013 vyhrál celkové hodnocení série v kategorii T3. V Kataru se poprvé představí za volantem vozu týmu X-raid, byť půjde o starší Mini All4 Racing.

Mohamed Abu Issa, Qatar Cross-Country Rally 2017
V roce 2017 obsadil Mohamed Abu Issa na Qatar Cross-Country Rally páté místo

Mohamed Abu Issa je přihlášen s buggy SMG. Katařan bude spoléhat na diktát Francouze Xaviera Panseriho, jenž má za sebou Dakar po boku Bernharda ten Brinkeho. Abu Issa byl předloni na Qatar CCR pátý v kategorii automobilů, v roce 2014 soutěž vyhrál v hodnocení čtyřkolek. Ve světovém poháru FIA se může pochlubit třetím místem z Abu Dhabi Desert Challenge 2017 a ve stejném roce vybojoval bronz i na bajách v Dubaji a Itálii.

Reinaldo Varela se do Kataru vrací poměrně pravidelně. V roce 2015 zde Brazilec s Toyotou obsadil třetí místo absolutně. Vítěz Dakaru v kategorii SxS z roku 2018 tentokrát pojede se speciálem Can-Am Maverick továrního týmu Monster Energy Can-Am. V kategorii SxS bude mít dvanáct soupeřů.

Ibrahim Al-Muhanna ze Saudské Arábie se jako jediný postaví na start soutěže s kamionem (Mercedes Unimog).

Qatar Cross-Country Rally 2019 oficiálně startuje ve čtvrtek 21. února, první z pěti etap je na programu o den později.

Mohlo by vás zajímat

Henk Lategan, Mpumalanga 400 2019

Toyota o víkendu poprvé nasadí vylepšený Hilux

Po premiérovém vítězství na Rally Dakar u Toyoty rozhodně neusnuli na vavřínech. Japonská značka cílí na další úspěchy. A

Více...
Luc Alphand, Rally Kazakhstan 2018

Rally Kazakhstan: Peterhanselovi poprvé s buggy [seznam přihlášených]

Souboj o vítězství i umístění na dalších pódiových pozicích by mohl být při Rally Kazakhstan 2019 hodně dramatický. Na

Více...
Big Shock Racing, Iveco

Macík poprvé ukázal Karla, nový kamion pro Dakar 2020

Závodní speciál Martina Macíka pro Dakar 2020 je na světě. „Karel“ má v sobě vše dobré z „Franty“, vozu Liaz, se

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu