Qatar CCR 2019: Kuba Przygoński diskvalifikován

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Qatar Cross-Country Rally  
/ Aktualizováno:
Kuba Przygoński, Qatar Cross-Country Rally 2019

Vítěz loňského ročníku Světového poháru FIA v cross-country rally Kuba Przygoński vyšel z úvodního podniku letošní sezony naprázdno. Vůz Mini John Cooper Works Rally, který pro polský Orlen Team připravuje německá společnost X-raid, neprošel závěrečnou technickou kontrolou.

Przygoński se svým novým navigátorem Timem Gottschalkem původně soutěž dokončil na třetím místě za Nasserem Al-Attiyahem a Yazeedem Al-Rajhim s Toyotami. Při technické kontrole po soutěži byl však jejich vůz o čtyři kilogramy lehčí, než povolují pravidla.

Úřadující šampion jel v Kataru poprvé s vylepšeným Mini JCW Rally, s nímž v lednu na Dakaru vybojoval Nani Roma druhé místo celkově.

Podle vyjádření X-raidu se hmotnost vozu dostala pod hranici 1 850 kilogramů kvůli extrémnímu opotřebení pneumatik v poslední etapě.

„Velice se Kubovi omlouváme, protože to byla výhradně naše chyba,“ říká manažer týmu X-raid Sven Quandt. „Očekávali jsme, že v důsledku opotřebení bude každá pneumatika v cíli etapy o více než kilo lehčí než na jejím startu. Kvůli drsnému terénu však každá z gum ztratila na váze dvě a půl kila. Navíc došlo ke změně v pravidlech, kvůli které jsme také přišli o svou hmotnostní rezervu. Za to se musím Kubovi a Timovi omluvit.“

Odebrání bodů je pro polského závodníka o to bolestnější, že letošní kalendář světového poháru čítá jen pět podniků. Jakákoliv ztráta se bude jen obtížně dohánět a zvlášť v případě, kdy hlavní favorit Al-Attiyah získal v Kataru maximální možný počet 30 bodů.

Na třetí místo v konečném hodnocení se posunul Rus Vladimir Vasiljev (BMW), na poslední bodovanou pozici postoupil Miroslav Zapletal (Ford).

Druhým podnikem Světového poháru FIA v cross-country rally 2019 bude pětidenní Abu Dhabi Desert Challenge. Soutěž odstartuje 31. března.

Konečné výsledky Qatar Cross-Country Rally 2019

1.N. Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux13:18:44
2.Al-Rajhi / Von ZitzewitzToyota Hilux+11:10
3.Vasiljev / ŽilcovBMW X3 CC+55:48
4.Seaidan / LichtleuchterMini All4 Racing+1:33:58
5.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+2:57:34
6.Varela / GugelminCan-Am Maverick X3+5:55:24
7.Vorobjev / ŠubinCan-Am Maverick X3+8:28:36
8.Liparoti / DelfinoYamaha YZX1000R+9:46:42
9.Amos / DelaunayFord 2WD Buggy+97:50:54
10.Zapletal / SýkoraFord F-150 Evo+98:36:12

Mohlo by vás zajímat

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019

Dakar 2020: Roadbook až před startem, žolíci a supermaraton

Stěhováním do Saúdské Arábie a jmenováním Davida Castery novým ředitelem zásadní proměna Rally Dakar rozhodně nekončí. Tým, jenž si

Více...
Jan Brabec

Jan Brabec skončil se zlomeninami v tuniské nemocnici

Jarní testování na Sahaře je pro tým Big Shock Racing už tradičně důležitou součástí přípravy na následující ročník Rally

Více...
Andrej Karginov, Rally Kazakhstan 2018

Hvězdy Kamazu vyrazí místo Silk Way na Rally Kazakhstan

Po loňské premiéře se Kamaz podruhé vrací na Rally Kazakhstan. Stejně jako před rokem vysílá do Aktau dvojici svých

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu