Qatar CCR 2019: Kuba Przygoński diskvalifikován

Rubrika: Auto, FIA SP CCR, Qatar Cross-Country Rally  
/ Aktualizováno:

Vítěz loňského ročníku Světového poháru FIA v cross-country rally Kuba Przygoński vyšel z úvodního podniku letošní sezony naprázdno. Vůz Mini John Cooper Works Rally, který pro polský Orlen Team připravuje německá společnost X-raid, neprošel závěrečnou technickou kontrolou.

Przygoński se svým novým navigátorem Timem Gottschalkem původně soutěž dokončil na třetím místě za Nasserem Al-Attiyahem a Yazeedem Al-Rajhim s Toyotami. Při technické kontrole po soutěži byl však jejich vůz o čtyři kilogramy lehčí, než povolují pravidla.

Úřadující šampion jel v Kataru poprvé s vylepšeným Mini JCW Rally, s nímž v lednu na Dakaru vybojoval Nani Roma druhé místo celkově.

Podle vyjádření X-raidu se hmotnost vozu dostala pod hranici 1 850 kilogramů kvůli extrémnímu opotřebení pneumatik v poslední etapě.

„Velice se Kubovi omlouváme, protože to byla výhradně naše chyba,“ říká manažer týmu X-raid Sven Quandt. „Očekávali jsme, že v důsledku opotřebení bude každá pneumatika v cíli etapy o více než kilo lehčí než na jejím startu. Kvůli drsnému terénu však každá z gum ztratila na váze dvě a půl kila. Navíc došlo ke změně v pravidlech, kvůli které jsme také přišli o svou hmotnostní rezervu. Za to se musím Kubovi a Timovi omluvit.“

Odebrání bodů je pro polského závodníka o to bolestnější, že letošní kalendář světového poháru čítá jen pět podniků. Jakákoliv ztráta se bude jen obtížně dohánět a zvlášť v případě, kdy hlavní favorit Al-Attiyah získal v Kataru maximální možný počet 30 bodů.

Na třetí místo v konečném hodnocení se posunul Rus Vladimir Vasiljev (BMW), na poslední bodovanou pozici postoupil Miroslav Zapletal (Ford).

Druhým podnikem Světového poháru FIA v cross-country rally 2019 bude pětidenní Abu Dhabi Desert Challenge. Soutěž odstartuje 31. března.

Konečné výsledky Qatar Cross-Country Rally 2019

1.N. Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux13:18:44
2.Al-Rajhi / Von ZitzewitzToyota Hilux+11:10
3.Vasiljev / ŽilcovBMW X3 CC+55:48
4.Seaidan / LichtleuchterMini All4 Racing+1:33:58
5.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+2:57:34
6.Varela / GugelminCan-Am Maverick X3+5:55:24
7.Vorobjov / ŠubinCan-Am Maverick X3+8:28:36
8.Liparoti / DelfinoYamaha YZX1000R+9:46:42
9.Amos / DelaunayFord 2WD Buggy+97:50:54
10.Zapletal / SýkoraFord F-150 Evo+98:36:12
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Audi RS Q e-tron, testování Maroko 2021

Audi po testech v Maroku: Čeká nás spousta práce

Elektromotory poháněné Audi RS Q e-tron absolvovalo první testy v pouštních podmínkách. Tovární tým Audi strávil necelé dva týdny v Maroku.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021

Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Yazeed Al-Rajhi vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Více...
Gert Huzink, testy 2021

Druhá baterie zvýší výkon a sníží emise

MKR Technology má za sebou další intenzivní testování dakarských kamionů. Konstruktéři strávili několik dnů na písečném povrchu v Polsku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu