Merzouga: Svitko a Metge odstoupili v maratonské etapě

Rubrika: Merzouga Rally, Moto  
Štefan Svitko, Merzouga Rally 2019

Michael Metge a Štefan Svitko ve středu nezdolali úvodní část maratonské etapy Merzouga Rally 2019. Oba sice mohou v soutěži pokračovat, kvůli vysoké penalizaci ovšem už bez naděje na dobrý výsledek.

Do maratonského bivaku, kde se ve středu večer museli obejít bez asistence a zázemí svých týmů, zavedla závodníky rychlostní zkouška dlouhá 229 kilometrů, jejíž trať byla o poznání kamenitější a drsnější než v předchozích dvou dnech.

Michael Metge (Sherco) měl soutěž dobře rozjetou. Francouz vyhrál nedělní prolog a úterní druhou etapu a v průběžném hodnocení figuroval se ztrátou necelých osmi minut na druhé pozici. Jenže po 198 kilometrech třetí etapy vypověděl poslušnost motor jeho motocyklu. Místo společného noclehu pod hvězdnatým africkým nebem jej čekal návrat helikoptérou do „základního tábora“ v Erfoudu.

Michael Metge, Merzouga Rally 2019
Michael Metge, Sherco TVS 450 RTR, Sherco TVS Rally Factory. Merzouga Rally 2019. © ASO/V. Eleuterio

„Třicet kilometrů před cílem jsem měl technické problémy. Porouchal se motor a na místě se s tím nedalo nic dělat,“ krčil rameny Michael Metge. „Přesto jsem si soutěž zatím užíval. Docela často jsem vyrážel na trať jako první, což je velmi dobrá příprava. Tým se teď pokusí vyměnit motor, abych mohl rally dokončit aspoň pro zábavu.“

„Když odstoupíte, je zklamání stejně velké jako oběti, které jste museli přinést, abyste na soutěži mohli vůbec startovat. Ale zároveň to závodníka posiluje, stává se tvrdším,“ věří David Casteu, jedenáctinásobný účastník Rally Dakar a manažer týmu Sherco. „Uvědomují si to všichni účastníci Merzouga Rally, protože mají dálkové soutěže v krvi!“

Štefan Svitko (KTM) odstoupil podobně jako Metge v závěrečné části etapy.

Adrien Van Beveren, Merzouga Rally 2019
Adrien Van Beveren, Yamaha WR450F Rally, Yamaha Official Rally Team. Merzouga Rally 2019. © Yamaha Racing

Van Beveren kontroluje situaci

Druhým etapovým vítězstvím si celkové vedení upevnil Adrien Van Beveren (Yamaha). Za Francouzem se ve výsledcích etapy i v průběžném hodnocení seřadili jezdci týmu Hero MotoSports, Joaquim Rodrigues a Oriol Mena. Medailové pozice mají na dosah také Jacopo Cerutti (Husqvarna) a Ross Branch (KTM), neboť trojici na třetím až pátém místě dělí necelé dvě minuty.

Jediný český zástupce ve startovním poli Jiří Kalát (KTM) byl ve středu 44., celkově je na tom o sedm příček lépe.

Myunggul Ryu, Merzouga Rally 2019
Myunggul Ryu, Husqvarna FR 450 Rally, Klymčiw Racing. Merzouga Rally 2019. © ASO/V. Eleuterio

Do maratonského bivaku dorazili také oba jezdci českého týmu Klymčiw Racing. Jihokorejec Myunggul Ryu obsadil v etapě 21. příčku. Řekyně Polytimi Kyriakopoulou sice na trati strávila o tři a tři čtvrtě hodiny více než nejrychlejší Van Beveren, ale na své cestě k vysněné účasti na Dakaru nasbírala další cenné zkušenosti.

Ve čtvrtek pokračuje Merzouga Rally 2019 druhou částí maratonské etapy, která zavede účastníky zpět do Erfoudu. Rychlostní zkouška měří 205 kilometrů a její trať je vytyčena v náročných dunových polích.

Průběžné pořadí Merzouga Rally 2019

Motocykly po 3. etapě

1.Adrien Van BeverenYamaha11:00:49
2.Joaquim RodriguesSpeedbrain/Hero+16:00
3.Oriol MenaHero/Speedbrain+25:16
4.Jacopo CeruttiHusqvarna+25:28
5.Ross BranchKTM+26:55
27.Myunggul RyuHusqvarna+3:38:45
37.Jiří KalátKTM+5:08:16
63.Polytimi KyriakopoulouHusqvarna+29:38:20

Mohlo by vás zajímat

Henk Lategan, Kalahari Desert Race 2019

SACCS: V nejtěžším závodě sezony hvězdy Toyoty neuspěly

Giniel de Villiers ani Henk Lategan se úspěchu při rally Botswana Kalahari Desert 1000 nedočkali. Oba hlavní favorité na

Více...
Fjodor Vorobjev, Italian Baja 2019

Baja Italia: Vítězný Vorobjev minimalizoval Cinottův náskok

Fjodor Vorobjev a Kirill Šubin (Can-Am) si na Italian Baja připsali první vítězství sezony a v průběžném pořadí světového

Více...
Martin Prokop, Italian Baja 2019

Italian Baja: Prokop letos podruhé na pódiu. Zvítězil Terranova

Druhý letošní start ve světovém poháru v bajách proměnil Martin Prokop ve druhé umístění na stupních vítězů. Z triumfu

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu