Maroko skončilo vítězstvím i slzami

Rubrika: Tiskové zprávy  

Vítězstvím, ale i slzami zklamání. Přesně tak skončil letošní 11. ročník rally Morocco Desert Challenge. V poslední osmé etapě totiž dokázal vyhrát severočeský kamion s Gertem Huzinkem, ale druhému speciálu s Martinem van den Brinkem se poslední zkouška zrovna nepovedla, a židovický kamion skončil v celkovém hodnocení jen těsně pod podiem. Stačilo přitom málo a posádka byla stříbrná.

„Byl to prostě den blbec. Jinak se to nazvat nedá. Rozestupy byly minimální. O pódium se strhnul ukrutný souboj. Nervozita pilotů byla velká, protože každému bylo jasné, že jakékoli zaváhání může znamenat opravdu hodně. A přesně tak to bylo. Poslední etapa byla hrozně těžká na navigaci. Bloudili snad všichni, kterým o něco šlo, bohužel i my, a záleželo jen na tom, kolik kdo ztratil. No a my ztratili prostě o trochu víc. Je to zklamání, protože technika až na drobnosti šlapala celou dobu výborně,“ byl z poslední etapy zklamaný Daniel Kozlovský, palubní mechanik týmu Mammoet Rallysport, který do závěrečného dějství vyrážel z průběžné druhé příčky.

Poslední etapa byla velmi rychlá a především také velmi krátká. Z Bouarfy do Oujdy musely posádky zvládnout jen necelých dvě stě kilometrů, ale slibovaná navigační náročnost se silně projevila. Za necelé dvě hodiny si pro jasné vítězství přijel právě židovický kamion týmu Riwald Dakar s Gertem Huzinkem. Lídři tentokrát ztratili. Zaostal nejen vedoucí muž, ale i druhý v pořadí Martin van den Brink. Ten nakonec přijel sedmý se ztrátou třinácti minut. Přestože odstup nebyl nijak značný, stačil na pokles ze druhé na čtvrtou příčku celkového hodnocení. Van den Brinkova posádka si prostě vybrala svoji smůlu v ten nejméně vhodný moment.

Martin van den Brink, Morocco Desert Challenge 2019
Martin van den Brink / Wouter de Graaff / Daniel Kozlovský, Renault K-520, Mammoet Rallysport. Morocco Desert Challenge 2019. © MKR Technology

„To zásadní dnes způsobila navigace, ale k tomu jsme ještě dostali penalizaci za překročení povolené rychlosti a aby toho nebylo málo, měli jsme nehodu s MANem. Prostě jsme odbočovali přesně podle roadbooku doprava, když to do nás v plné rychlosti z ničeho nic napálil MAN. Byl to šok. Bez jakéhokoli upozornění to zprava napálil na dveře kabiny. Naštěstí se nikomu nic nestalo a také auto to přestálo bez větších škod, ale bylo to hodně nečekané,“ popsal útrapy v poslední etapě Kozlovský.

Po osmi etapách si v Saidii užívá celkové vítězství Sergej Vjazovič s MAZem. Martin van den Brink se po čtyřech letech poprvé neumisťuje na pódiu, když jen těsně končí čtvrtý. Na stříbro by přitom potřeboval jen lehce přes čtyři minuty. Na konečnou šestou pozici se po závěrečném vítězství vyhoupl Gert Huzink.

„Gert jel výborně. Měl čistou bezproblémovou jízdu. Skončit vítězstvím je super, ale nezastírám, že jsme z celkového čtvrtého místa zklamaní. Na autě jsme udělali velký kus práce a celý systém byl stabilní. Opravdu, až na nějaké drobnosti to fungovalo výborně. Jenže ani konkurence nespí. Takové je prostě závodění,“ uzavřel marockou rally židovický mechanik Daniel Kozlovský.

Výsledky – 8. etapa (Bouarfa – Oujda – Saidia, 185 km):
1. Huzink (Renault Trucks) 1:52:57
2. Voerman (MAN) +1:23
3. Versluis (MAN) +6:05
4. Vishneuski (MAZ) +6:48
5. van den Heuvel (Scania) +12:10
7. van den Brink (Renault Trucks) +13:06

Celkově:
1. Viazovich (MAZ) 35:51:30
2. Versluis (MAN) +22:29
3. Vishneuski (MAZ) +24:50
4. van den Brink (Renault Trucks) +26:52
5. Voerman (MAN) +34:10
6. Huzink (Renault Trucks) +1:31:08

Tisková zpráva MKR Technology (editováno)

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Sam Sunderland, Rallye du Maroc 2019

FIM: Zkrácené MS odstartuje v září, SP v červenci

Mezinárodní motocyklové federace zveřejnila aktualizované kalendáře svého světového šampionátu v cross-country rally i světového poháru v bajách.

Více...
Martin Michek, Dakar 2020

DAKAR LIVE LOKET 2020

Doba koronavirová snad spěje ke svému konci a my se můžeme těšit na burácející závodní stroje a akce s nimi spojené. Jednu z prvních pořádá tým Orion – MRG.

Více...
Nani Roma, Dakar 2020

Prodrive na Dakaru 2021 se španělsko-britskou jezdeckou dvojicí?

Prodrive intenzivně pracuje na vývoji svých speciálů pro cross-country rally a jedná s jezdci, kteří by se v jeho barvách mohli objevit na Dakaru 2021.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu