Macík poprvé ukázal Karla, nový kamion pro Dakar 2020

Rubrika: Tiskové zprávy  
/ Aktualizováno:

Závodní speciál Martina Macíka pro Dakar 2020 je na světě. „Karel“ má v sobě vše dobré z „Franty“, vozu Liaz, se kterým Macík úspěšně projel tři předchozí Dakary. Ale zároveň přichází s mnoha vylepšeními, která by týmu Big Shock Racing měla pomoci posunout se v nejnáročnějším motoristickém závodě opět o kus dál.

„Karel je tvrdší, s novým tlumením, změnilo se šasi, máme čumák, sedíme za předními koly. Bude se mi trochu jinak řídit a zároveň se změní výhled z kabiny. Zůstává manuální převodovka, stávající motor Iveco a spousta dalších vyzkoušených věcí,“ popisuje Martin Macík.

Nové kapotované Iveco měří 6950 mm, váží 8500 kg, má 1100 koní a kroutící moment 4500 Nm.

Jak se staví dakarský kamion

Tým Big Shock Racing vyvíjel svůj nový speciál tři roky. Samotná stavba v sedlčanských dílnách začala loni v září.

„Koncepce se v průběhu mírně měnila, ale zásadním předpokladem bylo vycházet z dobře fungujících součástí, které se v minulosti osvědčily během mnoha dakarských startů, a posouvat je dál. Díváme se také po konkurenci a roli samozřejmě hrají i naše aktuální možnosti,“ popisuje manažer týmu Martin Macík starší, který řídí vývoj nových speciálů.

Big Shock Racing, Iveco
Iveco, Big Shock Racing. Oficiální představení, 14. května 2019. © Big Shock Racing

Mechanici musí vyjít ze sériového vozu, na kterém však příliš původních dílů nezůstane.

„Většina součástek je náš vlastní vývoj, další objednáváme po celém světě,“ popisuje Macík starší, jak staví nerozbitné vozy, které musejí spolehlivě zvládnout náročné terény i drsné zacházení.

Největším uměním je poskládat všechny části dohromady tak, aby byla zajištěna stoprocentní spolehlivost a nezradil ani poslední šroubek či těsnění. Jde o náročnou práci, která vezme spoustu času.

„Chtěl bych poděkovat mechanikům, protože poslední týdny všichni trávili u Karla večery, víkendy. Táta teď v dílně žil, sám třeba natahal celý vzduch. A dokonce i já jsem vzal nářadí do ruky,“ popisuje Macík mladší.

„Stavěli jsme tentokrát souběžně dvě auta, druhý speciál vznikl na zakázku pro Jardu Valtra,“ dodává Martin Macík starší.

Máme čumák

Nový kamion bude vypadat podstatně jinak, než byli fanoušci zvyklí. Posádka bude ovládat svůj stroj z kabiny s typickým čumákem. Upravený tvar kabiny závodníkům zajistí větší pohodlí během závodu, současně však budu mít oproti předchozímu autu mírně omezenější výhled. Jednotlivá místa uvnitř si jezdci do detailu ladí, aby měli vše potřebné při ruce a současně jim bylo v autě během dlouhých a vysilujících etap co nejpříjemněji.

„Je to o uspořádání palubovky, kontrolek, ovládání volantu… Kluci mechanici si vypiplali své sedadlo, kde bude velký monitor s možností sledování všech detailů ke Karlovu momentálnímu technickému stavu,“ popisuje Macík.

Big Shock Racing, Iveco
Iveco, Big Shock Racing. Oficiální představení, 14. května 2019. © Big Shock Racing

Karel dostane zabrat

Před Dakarem by měl Martin Macík v novém kamionu najezdit kolem 20 000 tréninkových kilometrů. Už tento týden vyrazí karavana týmu Big Shock Racing, doprovázená fanoušky a partnery, do Afriky, kde Karel v tuniské poušti podstoupí drsné zátěžové zkoušky. Ty odhalí případné slabiny, na kterých bude třeba během následujících měsíců ještě zapracovat. Čekají na něj také ostré závody Baja Aragon, Rallye du Maroc nebo Baja Poland. A Macík se těší, že v druhé polovině roku během tréninků v Sedlčanské kotlině sveze v Karlovi také první fanoušky.

Franta to jistí

„Franta a Liaz, to je srdeční záležitost. Myslím, že žádné jiné auto jsem si tak nezamiloval. Ale jestli se zase chceme posunout dál a jednou třeba vyhrát Dakar, museli jsme tento krok udělat. Budeme potřebovat nové díly, budeme usilovat o tovární podporu, musíme využívat moderní technologie, jinak to nejde. Ale Franta s námi v týmu zůstane, bude dál tréninkovým autem, a pokud by se během testování ukázalo, že Karel má víc dětských nemocí, než jsme předpokládali, postavím se na start Dakaru 2020 zase ve Frantovi. A rád,“ říká Martin Macík.

Big Shock Racing, Iveco
Iveco, Big Shock Racing. Oficiální představení, 14. května 2019. © Big Shock Racing

Další liazkou v týmu Big Shock Racing zůstává také nepostradatelný „bydlík“, který poskytuje během všech závodů jezdcům i mechanikům kompletní zázemí.

Karla mohou fanoušci už dnes potkat na silnici, protože jeho cesta na Dakar právě začíná přesunem na první pouštní trénink. A řídit ho nebude nikdo jiný než Martin, aby už během jízdy do tuniské oázy začal sbírat první cenné zkušenosti.

Tisková zpráva týmu Big Shock Racing (editováno)

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu