Silk Way: Králem první etapy Nasser Al-Attiyah

Rubrika: Auto, Silk Way Rally  
/ Aktualizováno:

Nasser Al-Attiyah ještě nikdy Silk Way Rally nevyhrál a rád by to změnil. Své ambice potvrdil na úvodní rychlostní zkoušce, kterou zdolal nejrychleji ze všech účastníků soutěže.

První etapu Silk Way Rally 2019 z Irkutsku do Bajkalsku poznamenal vydatný noční déšť, po kterém byla 51kilometrová trať rychlostní zkoušky rozblácená a kluzká. Ovšem právě s takovými podmínkami v sibiřské tajze hlavní favorité počítají.

Katařan Nasser Al-Attiyah s francouzským spolujezdcem Mathieuem Baumelem suverénně vedli už na mezičase v polovině měřeného úseku. V jeho cíli se radovali z jednoznačného etapového vítězství. Posádka Toyoty porazila o více než dvě a půl minuty francouzskou dvojici Jérôme Pelichet, Pascal Larroque s buggy Optimus.

Obhájce loňského vítězství Yazeed Al-Rajhi (Toyota) musel na desátém kilometru měnit kolo a do cíle dorazil s více než tříminutovým odstupem. S německým spolujezdcem Dirkem von Zitzewitzem odstartují do druhé etapy jako třetí.

K černým koním závodu by měl patřit Číňan Han Wei. Pilot žluté buggy Geely byl v polovině speciálky druhý, necelé dvě minuty za Al-Attiyahem. Erzetu však dokončil se zničenou pravou zadní pneumatikou a se šestiminutovou ztrátou je po úvodním dnu až čtrnáctý.

Výměnu kol v náročných podmínkách potrénoval také Erik van Loon se třetím Hiluxem týmu Overdrive. Při svém debutu na Silk Way Rally je zkušený Nizozemec po prvním dnu s osmiminutovou ztrátou třiadvacátý.

„Měli jsme dva defekty a po druhém jsme už jeli opatrně do cíle. Extrémně to klouzalo a my jsme dvakrát bokem trefili kámeny ležící u cesty, o které jsme poškodili pneumatiky,“ vysvětlil příčinu nedělní ztráty van Loonův spolujezdec Sébastien Delaunay z Francie.

Austin Jones, Silk Way Rally 2019
Austin Jones/Kellon Walch, Can-Am Maverick X3, South Racing Can-Am. Silk Way Rally 2019. © SWR Media

Smůlu měl Sergej Karjakin. Vítěz Rally Dakar 2017 v kategorii čtyřkolek měl problémy s elektrikou svého Mavericku X3 a do cíle speciálky dorazil tažen na laně za týmovým kolegou Alexejem Šmotevem.

Ještě hůře dopadl Austin Jones se stejným speciálem týmu South Racing. Při pokusu o předjetí další buggy SxS urazil Američan levé přední kolo. Se spolujezdcem Kellonem Walchem podali heroický výkon, když speciálku dokončili, byť s více než hodinovou ztrátou.

O vedení v kategorii SxS se dělí Francouz Vincent Gonzalez (Polaris) a Ruska Taťjana Syčjova (Can-Am), kteří v první etapě dosáhli shodného času.

V pondělí 8. července čeká na účastníky Silk Way Rally 2019 další porce kilometrů v ruské tajze a sibiřských kopcích. Mezi Bajkalskem a Ulan-Ude urazí celkem 414 kilometrů, z nichž se rovná polovina pojede v rámci rychlostní zkoušky. Tratě by se svým charakterem neměly příliš lišit od těch dnešních, jen v horských úsecích by mělo přibýt kamení.

Silk Way Rally 2019
AUTOMOBILY
Průběžné pořadí po 1. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux29:24
2.Pelichet / LarroqueOptimus+2:32
3.Al-Rajhi / von ZitzewitzToyota Hilux+3:09
4.Xiang / TaoHenrard Racing Dunbee+3:27
5.Zi / WangHanwei Motor. SMG Buggy+4:19
6.Serradori / LurquinCentury CR6+4:36
7.Bensadoun / BeauleCentury CR6+4:36
8.Zhang / QinHanwei Motor. SMG Buggy+5:00
9.Niu / LianHanwei Motor. SMG Buggy+5:20
10.Zi / XingHanwei Motor. SMG Buggy+5:21
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu