Silk Way: Králem první etapy Nasser Al-Attiyah

Rubrika: Auto, Silk Way Rally  
/ Aktualizováno:
Nasser Al-Attiyah, Silk Way Rally 2019

Nasser Al-Attiyah ještě nikdy Silk Way Rally nevyhrál a rád by to změnil. Své ambice potvrdil na úvodní rychlostní zkoušce, kterou zdolal nejrychleji ze všech účastníků soutěže.

První etapu Silk Way Rally 2019 z Irkutsku do Bajkalsku poznamenal vydatný noční déšť, po kterém byla 51kilometrová trať rychlostní zkoušky rozblácená a kluzká. Ovšem právě s takovými podmínkami v sibiřské tajze hlavní favorité počítají.

Katařan Nasser Al-Attiyah s francouzským spolujezdcem Mathieuem Baumelem suverénně vedli už na mezičase v polovině měřeného úseku. V jeho cíli se radovali z jednoznačného etapového vítězství. Posádka Toyoty porazila o více než dvě a půl minuty francouzskou dvojici Jérôme Pelichet, Pascal Larroque s buggy Optimus.

Obhájce loňského vítězství Yazeed Al-Rajhi (Toyota) musel na desátém kilometru měnit kolo a do cíle dorazil s více než tříminutovým odstupem. S německým spolujezdcem Dirkem von Zitzewitzem odstartují do druhé etapy jako třetí.

K černým koním závodu by měl patřit Číňan Han Wei. Pilot žluté buggy Geely byl v polovině speciálky druhý, necelé dvě minuty za Al-Attiyahem. Erzetu však dokončil se zničenou pravou zadní pneumatikou a se šestiminutovou ztrátou je po úvodním dnu až čtrnáctý.

Výměnu kol v náročných podmínkách potrénoval také Erik van Loon se třetím Hiluxem týmu Overdrive. Při svém debutu na Silk Way Rally je zkušený Nizozemec po prvním dnu s osmiminutovou ztrátou třiadvacátý.

„Měli jsme dva defekty a po druhém jsme už jeli opatrně do cíle. Extrémně to klouzalo a my jsme dvakrát bokem trefili kámeny ležící u cesty, o které jsme poškodili pneumatiky,“ vysvětlil příčinu nedělní ztráty van Loonův spolujezdec Sébastien Delaunay z Francie.

Austin Jones, Silk Way Rally 2019
Austin Jones/Kellon Walch, Can-Am Maverick X3, South Racing Can-Am. Silk Way Rally 2019. © SWR Media

Smůlu měl Sergej Karjakin. Vítěz Rally Dakar 2017 v kategorii čtyřkolek měl problémy s elektrikou svého Mavericku X3 a do cíle speciálky dorazil tažen na laně za týmovým kolegou Alexejem Šmotevem.

Ještě hůře dopadl Austin Jones se stejným speciálem týmu South Racing. Při pokusu o předjetí další buggy SxS urazil Američan levé přední kolo. Se spolujezdcem Kellonem Walchem podali heroický výkon, když speciálku dokončili, byť s více než hodinovou ztrátou.

O vedení v kategorii SxS se dělí Francouz Vincent Gonzalez (Polaris) a Ruska Taťjana Syčjova (Can-Am), kteří v první etapě dosáhli shodného času.

V pondělí 8. července čeká na účastníky Silk Way Rally 2019 další porce kilometrů v ruské tajze a sibiřských kopcích. Mezi Bajkalskem a Ulan-Ude urazí celkem 414 kilometrů, z nichž se rovná polovina pojede v rámci rychlostní zkoušky. Tratě by se svým charakterem neměly příliš lišit od těch dnešních, jen v horských úsecích by mělo přibýt kamení.

Silk Way Rally 2019
AUTOMOBILY
Průběžné pořadí po 1. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux29:24
2.Pelichet / LarroqueOptimus+2:32
3.Al-Rajhi / von ZitzewitzToyota Hilux+3:09
4.Xiang / TaoHenrard Racing Dunbee+3:27
5.Zi / WangHanwei Motor. SMG Buggy+4:19
6.Serradori / LurquinCentury CR6+4:36
7.Bensadoun / BeauleCentury CR6+4:36
8.Zhang / QinHanwei Motor. SMG Buggy+5:00
9.Niu / LianHanwei Motor. SMG Buggy+5:20
10.Zi / XingHanwei Motor. SMG Buggy+5:21
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

MP-Sports před Dakarem 2020

Martin Kolomý: Na Dakar s Fordem se těším jako na Večerníčka

Desetkrát odstartoval do Rally Dakar s kamionem. Třikrát se prosadil do první desítky, jednou byl pátý. Přesto je jeho působení v této kategorii možná u konce.

Více...
Martin Prokop, Rallye du Maroc 2019

Martin Prokop: Tři auta na Dakaru, to by byl krásný tým

Martin Prokop má Dakar pod kůží a je to cítit. Přípravě na další ročník přizpůsobil program celé sezony a s Dakarem spojuje i své další plány v motorsportu.

Více...
MP-Sports před Dakarem 2020

Dakar 2020: Kolomý bude krýt Prokopovi záda

Do 42. ročníku Rally Dakar nasadí MP-Sports opět dva vozy Ford Raptor RS Cross-Country. Do Saúdské Arábie však v lednu zamíří ve výrazně obměněné sestavě.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu