Potvrzeno: Dakar součástí mistrovství světa

Rubrika: FIM MS rally, Moto  
/ Aktualizováno:
Toby Price, Dakar 2019

Prezident Mezinárodní motocyklové federace (FIM) Jorge Viegas dotáhl svůj záměr do úspěšného konce. Rally Dakar bude napřesrok otevírat sezonu Mistrovství světa FIM v cross-country rally.

Viegas a Jutta Kleinschmidt, která je prezidentkou komise Mezinárodní automobilové federace (FIA) pro cross-country rally, a jejich spolupracovníci absolvovali v úterý 3. září v sídle FIM každoroční pracovní setkání.

FIM po schůzce zveřejnila pětidílný předběžný kalendář světového šampionátu v cross-country rally 2020. Z něj vypadla právě konaná Rally Atacama, která po odchodu Rally Dakar z jihoamerického kontinentu z pohledu továrních týmů poněkud ztratila na atraktivitě.

Do šampionátu by se měla po šesti letech vrátit Brazílie, jejíž místo v roce 2015 zaujala právě chilská rally. Rally dos Sertões by se měla jet v srpnu nebo září. Úplnou novinkou je Kazachstán.

Marc Coma, Rally dos Sertões 2014
V roce 2014 se z vítězství na Rally dos Sertões radoval Marc Coma na tovární KTM. © KTM

FIM v oficiálním tiskovém prohlášení kromě jiného uvádí, že jediným podnikem, při kterém nebude spolupracovat s FIA, bude brazilská Rally dos Sertões.

Z toho vyplývá, že Silk Way Rally letos uspěla jako kandidátský podnik FIA a příští rok bude zařazena i do oficiálního šampionátu automobilové federace. Lhostejno, zda půjde opět „jen“ o světový pohár, nebo o již nějakou dobu zvažované mistrovství světa. Navíc podle data uvedeného v kalendáři by SWR 2020 měla být výrazně delší než letošní desetietapový ročník.

Předběžný kalendář MS FIM CCR 2020
20.03.202026.03.2020Abu Dhabi Desert Challenge
24.05.202029.05.2020Rally Kazakhstan
03.07.202017.07.2020Silk Way Rally
TBCTBCRally dos Sertões
08.10.202013.10.2020Rallye du Maroc

FIM zároveň potvrdila dohodu s Amaury Sport Organisation (ASO), jež je pořadatelem Rally Dakar. Nejslavnější maratonská soutěž světa bude od roku 2021 zahajovat sezonu mistrovství světa FIM.

Zástupci FIM a FIA zároveň pokračovali v práci na harmonizaci pravidel obou federací. Změny mají vést především ke zvýšení bezpečnosti. I proto mají být od roku 2020 účastníci cross-country rally nově rozděleni do tří kategorií: RallyGP (profesionálové a zkušení jezdci), Rally2 (nováčci) a Rally Adventure Trophy (amatérští jezdci).

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Gerard de Rooy, Dakar 2019

Dakar 2020 bez Gerarda de Rooye

Dvojnásobný vítěz Rally Dakar a jeden z hlavních favoritů kategorie kamionů Gerard de Rooy se na start prvního saúdskoarabského ročníku nepostaví.

Více...
Rallye El Chott 2019

El Chott: Vítězství pro Michka, pro všechny dobrá příprava

Už při své třetí rally se Martin Michek dočkal prvního vítězství. Jezdec týmu Orion – MRG ovládl celkové hodnocení Sahara Rallye de Tunisie - El Chott 2019.

Více...
Recce Africa Eco Race 2020

Africa Race 2020: Třešničkou na dortu Tidžikdža

Dvanáctý ročník Africa Eco Race zpestří řada novinek. K nejatraktivnějším inovacím mají patřit etapy v okolí mauretánské Tidžikdži.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu