Potvrzeno: Dakar součástí mistrovství světa

Rubrika: FIM MS rally, Moto  
/ Aktualizováno:

Prezident Mezinárodní motocyklové federace (FIM) Jorge Viegas dotáhl svůj záměr do úspěšného konce. Rally Dakar bude napřesrok otevírat sezonu Mistrovství světa FIM v cross-country rally.

Viegas a Jutta Kleinschmidt, která je prezidentkou komise Mezinárodní automobilové federace (FIA) pro cross-country rally, a jejich spolupracovníci absolvovali v úterý 3. září v sídle FIM každoroční pracovní setkání.

FIM po schůzce zveřejnila pětidílný předběžný kalendář světového šampionátu v cross-country rally 2020. Z něj vypadla právě konaná Rally Atacama, která po odchodu Rally Dakar z jihoamerického kontinentu z pohledu továrních týmů poněkud ztratila na atraktivitě.

Do šampionátu by se měla po šesti letech vrátit Brazílie, jejíž místo v roce 2015 zaujala právě chilská rally. Rally dos Sertões by se měla jet v srpnu nebo září. Úplnou novinkou je Kazachstán.

Marc Coma, Rally dos Sertões 2014
V roce 2014 se z vítězství na Rally dos Sertões radoval Marc Coma na tovární KTM. © KTM

FIM v oficiálním tiskovém prohlášení kromě jiného uvádí, že jediným podnikem, při kterém nebude spolupracovat s FIA, bude brazilská Rally dos Sertões.

Z toho vyplývá, že Silk Way Rally letos uspěla jako kandidátský podnik FIA a příští rok bude zařazena i do oficiálního šampionátu automobilové federace. Lhostejno, zda půjde opět „jen“ o světový pohár, nebo o již nějakou dobu zvažované mistrovství světa. Navíc podle data uvedeného v kalendáři by SWR 2020 měla být výrazně delší než letošní desetietapový ročník.

Předběžný kalendář MS FIM CCR 2020
20.03.202026.03.2020Abu Dhabi Desert Challenge
24.05.202029.05.2020Rally Kazakhstan
03.07.202017.07.2020Silk Way Rally
TBCTBCRally dos Sertões
08.10.202013.10.2020Rallye du Maroc

FIM zároveň potvrdila dohodu s Amaury Sport Organisation (ASO), jež je pořadatelem Rally Dakar. Nejslavnější maratonská soutěž světa bude od roku 2021 zahajovat sezonu mistrovství světa FIM.

Zástupci FIM a FIA zároveň pokračovali v práci na harmonizaci pravidel obou federací. Změny mají vést především ke zvýšení bezpečnosti. I proto mají být od roku 2020 účastníci cross-country rally nově rozděleni do tří kategorií: RallyGP (profesionálové a zkušení jezdci), Rally2 (nováčci) a Rally Adventure Trophy (amatérští jezdci).

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Martin Michek, přejímky před Dakarem 2020

Dakar: Smělý Michek pomýšlí na trofej pro nováčka roku

Cesta k úspěchu na Rally Dakar je většinou dlouhá a trvá několik let. Ovšem jednu trofej lze získat pouze na první pokus.

Více...
Peterhanselovi, Rallye du Maroc 2019

Dakar 2020: Společný start Peterhanselových opět ohrožen

Přestože Rally Dakar vyhrál už třináctkrát, Stéphane Peterhansel stále motivaci neztrácí. O rozšíření sbírky by se rád pokusil po boku své manželky Andrey.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Riyadh Rally 2019

Riyadh Rally: Al-Rajhi předčil Peterhansela. Zapletal opět pátý

Yazeed Al-Rajhi vyhrál premiérový ročník Riyadh Rally a po předposledním podniku saúdskoarabské série v pouštních rally se posunul

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu