Dakar 2020: Nani Roma mění tým i spolujezdce

Rubrika: Auto, Dakar 2020  
/ Aktualizováno:

Dvojnásobný vítěz Rally Dakar Nani Roma po dvou letech opouští německý X-raid a značku Mini. Při Dakaru 2020 bude spoléhat také na diktát nového navigátora.

Nani Roma a X-raid prožili velkou část poslední dekády společně. V roce 2014, přesně deset let po svém triumfu v kategorii motocyklů, vybojoval Španěl s Mini své zatím jediné dakarské vítězství v hodnocení automobilů.

Na přelomu let 2016 a 2017 dal Roma sice přednost konkurenční Toyotě, ale před Dakarem 2018 se k X-raidu vrátil. Během následující sezony vyhrál rally v Turkmenistánu a baji v Maďarsku a Portugalsku. Na letošním Dakaru obsadil s JCW Rally druhé místo, přesto nebyl úplně spokojený. Po soutěži v médiích kritizoval malou míru spolupráce mezi jezdci týmu.

Nani Roma, Dakar 2019
Nani Roma/Àlex Haro, Mini JCW Rally, X-raid Team. Rally Dakar 2019. © X-raid

Od té chvíle byla Romova závodnická budoucnost obestřena rouškou tajemství. A nic na tom nezměnil ani start a druhé místo na červencové Baje Aragón. Jak se nyní ukazuje, jednalo se o jezdcovo loučení se značkou i navigátorem Àlexem Harem.

„Chci poděkovat rodině Quandtových a týmu X-raid Mini za dva poslední roky, které byly opravdu dobré. Jsem velice vděčný také Àlexi Harovi, s nímž jsme společně prožili spoustu silných a krásných okamžiků. Přeji mu hodně štěstí při jeho novém dobrodružství,“ vzkazuje Nani Roma, svému bývalému parťákovi, jehož další možné působení ve světě cross-country rally je spojováno se jménem Fernanda Alonsa.

Hvězdou ambiciózního týmu

Romovým novým útočištěm se stal Borgward Rally Team, jehož chod zajišťuje nizozemský Wevers Sport. K dispozici bude mít vylepšenou verzi speciálu BX7 DKR Evo, jenž se na dakarských tratích představil v předchozích dvou letech. Vůz je osazen novým motorem a změny se dotkly také zavěšení.

Erik Wevers, Dakar 2019
Erik Wevers/Ashley Garcia Chavez, Borgward BX7 DKR Evo, Borgward Rally Team. Rally Dakar 2019. © Borgward Rally Team

Při dakarské premiéře Borgwardu BX7 DKR v roce 2018 zaznamenal Peruánec Nicolás Fuchs třetí příčku v krátké úvodní speciálce a po osmi dnech uzavíral elitní desítku průběžného hodnocení. V desáté etapě však musel kvůli technickým problémům odstoupit. Do cíle nedojel vůz ani letos, kdy jej pilotoval Erik Wevers.

Přesto Roma projektu věří: „Jsem nadšený. Borgward je motivovaný tým, který chce na Dakaru 2020 uspět. Vím, že auto funguje dobře, protože jsem jeho vývoj v posledních dvou letech sledoval. Je to odolný vůz a díky dnešním technologiím máme velkou šanci, abychom s ním vybojovali dobrý výsledek. Samozřejmě musíme jít postupně, nejdřív musíme poznat tým a jeho fungování.“

Borgward Rally Team
Daniel Oliveras, Erik Wevers a Nani Roma. Borgward Rally Team. © Borgward Rally Team

Sedadlo spolujezdce obsadí další bývalý motocyklista Dani Oliveras, který si roli navigátora na Dakaru poprvé vyzkoušel letos. Krajana Gerarda Farrése Güella dovedl ke druhému místu v kategorii SxS. Kromě toho se s Cyrilem Despresem letos na jaře zúčastnil Abu Dhabi Desert Challenge a se Santiagem Navarrem se dvakrát představil ve světovém poháru v bajách.

Roma a Oliveras absolvují v následujících týdnech testy v Maroku a Portugalsku. Prvním společným startem v barvách nového týmu bude říjnová Rallye du Maroc, na konci téhož měsíce se představí i při portugalské Baje Portalegre 500.

Tým Borgward nasadí na Dakaru 2020 také další vůz, jehož posádku představí v následujících týdnech.

Značka Borgward byla s pomocí čínského kapitálu oživena téměř po třicetileté přestávce v roce 2008. Společnost Borgward AG sídlí ve Stuttgartu a od roku 2015 se snaží prosadit na trhu se svými SUV. V současnosti zaměstnává přibližně pět tisíc lidí.

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Albert Llovera, Dakar 2020

Dakar 2021: Duny v Emirátech? Organizátoři cílí spíš na západ

Společnost Amaury Sport Organisation, která je pořadatelem Rally Dakar, hodlá následující ročních dálkové soutěže uspořádat na území dvou států.

Více...
Martin Macík, Dakar 2020

Macíkův navigátor: Překvapily mě nenávistné komentáře vůči Rusům

Rally Dakar 2020 měla pro Martina Macíka tři zásadní aspekty, které mu zůstanou ve vzpomínkách na první saúdskoarabský ročník slavné soutěže.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Dakar 2020

Al-Attiyah: Technické předpisy nejsou fér

Nasser Al-Attiyah je přesvědčen, že technické předpisy nebyly při Dakaru 2020 nastaveny správně, a očekává, že v dojde reglementu ke změnám.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu