Sainz: Upravené Mini má na dakarské vítězství

Rubrika: Auto, Dakar 2020  
/ Aktualizováno:
Carlos Sainz, Rallye du Maroc 2019

Carlos Sainz je přesvědčen, že s Mini JCW Buggy může v lednu usilovat o třetí triumf na Rally Dakar. Španěl vozu věří, přestože se letos v lednu při prvním startu v barvách X-raidu nevešel ani do první desítky. Od té doby však bugina doznala významných změn.

Carlos Sainz zakotvil u X-raidu loni na podzim společně se Stéphanem Peterhanselem a Cyrilem Despresem, s nimiž v předchozích letech působil v továrním týmu Peugeot. Francouzská automobilka se však po Dakaru 2018 ze scény cross-country rally stáhla a německý tým tak získal silnou jezdeckou sestavu s bohatými zkušenostmi se špičkovými buggy s jedinou poháněnou nápravou.

Na základě zkušeností a dat získaných během posledního jihoamerického ročníku dakarské rally zapracovali inženýři X-raidu na výrazných úpravách závodního speciálu.

Carlos Sainz, Rallye du Maroc 2019
Carlos Sainz, X-raid. Rallye du Maroc 2019. © X-raid

Sainz si inovovanou buginu poprvé vyzkoušel koncem srpna při testech ve Španělsku. Na počátku října s ní vyhrál dvě etapy a celkově obsadil druhé místo na Rallye du Maroc. Dosažené výsledky posílily jezdcovu důvěru v kvality vozu.

Připraveni bojovat o vítězství

„Kdybych nevěřil, že mohu vyhrát, tak bych se závodu ani neúčastnil,“ tvrdí Carlos Sainz. „Připravuji se stejně jako vždy a snažím se, abych se na start postavil v co nejlepší formě. Vůči Dakaru musíte mít respekt, který se u vás musí projevit už během přípravy. Jsem si jistý, že jsme připraveni bojovat o vítězství.“

„Letos jsme měli s Mini na Dakaru jisté problémy, ale během roku došlo k několika úpravám, ať už se jedná o zavěšení nebo zkrácení přední části vozu. Díky tomu můžeme jet v dunách agresivněji.“

Carlos Sainz, Rallye du Maroc 2019
Carlos Sainz/Lucas Cruz, Mini JCW Buggy, X-raid. Rallye du Maroc 2019. © Red Bull Content Pool

Do boje s Toyotou, která se s Jižní Amerikou rozloučila premiérovou dakarskou výhrou, nasadí X-raid pouze dvě buggy. Po snížení dakarského rozpočtu ze strany mateřského koncernu BMW nezbylo v týmu místo na Cyrila Desprese. Společně se Sainzem bude kouzla a nástrahy závodění v Saúdské Arábii objevovat třináctinásobný vítěz nejslavnější maratonské rally světa Stéphane Peterhansel.

„S Toyotou to bude znovu těsný souboj. Musíme počkat, až uvidíme, jaký terén nás v Saúdské Arábii skutečně čeká. Podle fotek a videí by to měla být klasická poušť více podobná Africe,“ míní 57letý Sainz spoléhající nadále na diktát o dvanáct let mladšího krajana Lucase Cruze, s nímž na Dakaru nenašli přemožitele v letech 2010 a 2018. Poprvé ještě v barvách továrního týmu Volkswagen, podruhé s Peugeotem.

Rally Dakar 2020 startuje v neděli 5. ledna v Džiddě. Do cíle v Al Qiddiyi dorazí úspěšné posádky po zdolání trasy dlouhé 9000 kilometrů v pátek 17. ledna.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Praga V4S DKR

Loprais testuje Pragu V4S DKR pro Dakar 2020

Instaforex Loprais Team se na start 42. ročníku Rally Dakar postaví s novým soutěžním speciálem Praga V4S DKR.

Více...
Ikuo Hanawa, Silk Way Rally 2019

Kapotované Hino čeká dakarská premiéra

Dakar 2020 bude pro Hino plný novinek. Kromě přesunu soutěže do Saúdské Arábie se japonského týmu dotýká spousta dalších interních změn.

Více...
Fernando Alonso, Ula-Neom Cross-Country Rally 2019

Ula-Neom: První stupně vítězů pro Alonsa

Bývalý šampion formule 1 Fernando Alonso získal první trofej také v cross-country rally. V konečném hodnocení Ula-Neom Cross-Country Rally skončil třetí.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu