Dakar 2020: Macháček v úzké elitní společnosti

Rubrika: Dakar 2020, SSV  
/ Aktualizováno:

Ze všech závodníků přihlášených na Rally Dakar 2020 se takovou vizitkou mohou pochlubit jen čtyři. Stéphane Peterhansel, Nani Roma, Marc Coma a Josef Macháček. Co mají světoznámé hvězdy první velikosti a jedna z českých dakarských legend společného?

Za více než čtyři desetiletí své existence se Rally Dakar stala pro stovky závodníků životním stylem. Ačkoliv po skončení nejaktuálnějšího ročníku mnozí z nich nezřídka téměř přísahají, že se už nikdy na start znovu nepostaví, příště – anebo po určité přestávce – se do drsného dobrodružství pouštějí nanovo.

Někteří spojili svůj život s nejpopulárnější maratonskou rally světa už koncem minulého století nebo jejímu kouzlu podlehli na začátku nového milénia, a tak zažili ještě africkou éru. Jiní se dakarským bacilem nakazili během uplynulé dekády v Jižní Americe. A teď plni očekávání netrpělivě vyhlížejí premiérový ročník na Arabském poloostrově.

Stéphane Peterhansel, Dakar 2017
V roce 2017 zvítězil Stéphane Peterhansel na Dakaru už potřinácté. Tentokrát společně s Jean-Paulem Cottretem a továrním Peugeotem. © Red Bull Content Pool

Africké i jihoamerické zlato

Startovní rampu v saúdskoarabské Džiddě přejede 4. ledna 2020 spousta takových. Ovšem jen čtyři z účastníků přihlášených na Dakar 2020 se mohou pochlubit vítěznými trofejemi jak z Afriky, tak z Jižní Ameriky.

Francouz Stéphane Peterhansel ovládl na černém kontinentu šestkrát hodnocení motocyklistů a třikrát zvítězil s automobilem. Další čtyři poháry vybojoval v kategorii automobilů v Jižní Americe.

Nani Roma poprvé triumfoval na tovární KTM v roce 2004 ještě mezi Paříží a Dakarem. Znovu se Španěl radoval o deset let později jako pilot Mini, ovšem tentokrát už uspěl na trase mezi argentinským Rosariem a chilským Valparaísem.

Za řídítky motocyklů KTM sbíral trofeje také Marc Coma. První si Španěl odvezl z předposledního afrického ročníku v roce 2006, o další čtyři rozšířil svou sbírku v Jižní Americe.

Josef Macháček, Dakar 2009
Josef Macháček slaví vítězství v kategorii čtyřkolek v cíli Rally Dakar 2009. © KM Racing

Josef Macháček si v Africe připsal na konto čtyři výhry ve třídě Experimental, která byla tehdy vypsána nejen pro čtyřkolky, ale také pro tříkolky a sidecary. Po přesunu soutěže do Jižní Ameriky získal pátý pohár, když v roce 2009 ovládl poprvé samostatně vypsanou kategorii čtyřkolek.

Přestože se ve všech čtyřech případech jedná o mimořádně zkušené závodníky, odbude si každý z nich v Saúdské Arábii vlastní premiéru: 54letý Peterhansel dosud nikdy nejel Dakar společně se svou manželkou Andreou, 47letý Roma bude nově hájit barvy týmu Borgward, 62letý Macháček se poprvé představí v kategorii SxS a 43letý Coma si Dakar prvně vyzkouší v roli navigátora v kategorii automobilů, kde se představí s tovární Toyotou po boku hvězdného nováčka Fernanda Alonsa.

Mimořádnou osobností ve startovním poli Rally Dakar 2020 bude také Giulio Minelli. Ital sice nemá ve sbírce pohár z Jižní Afriky, ale svou trofej z Dakaru vlastní nejdéle. Už v roce 1986 dovedl jako navigátor k vítězství v kategorii kamionů krajana Giacoma Vismaru s Mercedesem Unimog. O 34 let později pojede v posádce Dafu #518 společně s krajany Claudiem Bellinou a Brunem Gottim.

Letmý pohled do startovní listiny Rally Dakar 2020

Pablo Quintanilla, Dakar 2019

Dakar opustil Jižní Ameriku, ale Jihoameričané neopustili Dakar. Jejich počet je pochopitelně nižší než v předchozích letech, přesto je na cestu do Saúdské Arábie připraveno 42 strojů patřících jihoamerickým jezdcům nebo posádkám. Není bez zajímavosti, že v roce 2007 odstartovalo do posledního afrického ročníku jen dvanáct vozidel s jihoamerickými závodníky.

Celkem je přihlášeno 351 závodních speciálů, což je o pět procent více, než kolik jich před rokem vyrazilo z peruánské Limy.

557 registrovaných závodníků pochází ze 53 zemí. Nejpočetnější zastoupení by měly mít Francie (258), Španělsko (77) a Nizozemsko (53). Čechů je přihlášeno 31, což je o šest víc než před rokem.

Na seznamu přihlášených figuruje třináct žen. Kompletně ženskou posádku vytvoří Camelia Liparoti a Němka Annett Fischer. Po Olze Roučkové a Gabriele Novotné přebírá českou štafetu Petra Zemánková, která bude v kategorii automobilů navigovat svého španělského partnera Jordiho Queralta.

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Albert Llovera, Dakar 2020

Dakar 2021: Duny v Emirátech? Organizátoři cílí spíš na západ

Společnost Amaury Sport Organisation, která je pořadatelem Rally Dakar, hodlá následující ročních dálkové soutěže uspořádat na území dvou států.

Více...
Martin Macík, Dakar 2020

Macíkův navigátor: Překvapily mě nenávistné komentáře vůči Rusům

Rally Dakar 2020 měla pro Martina Macíka tři zásadní aspekty, které mu zůstanou ve vzpomínkách na první saúdskoarabský ročník slavné soutěže.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Dakar 2020

Al-Attiyah: Technické předpisy nejsou fér

Nasser Al-Attiyah je přesvědčen, že technické předpisy nebyly při Dakaru 2020 nastaveny správně, a očekává, že v dojde reglementu ke změnám.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu