Dakar 2020: Macháček v úzké elitní společnosti

Rubrika: Dakar 2020, SSV  
/ Aktualizováno:

Ze všech závodníků přihlášených na Rally Dakar 2020 se takovou vizitkou mohou pochlubit jen čtyři. Stéphane Peterhansel, Nani Roma, Marc Coma a Josef Macháček. Co mají světoznámé hvězdy první velikosti a jedna z českých dakarských legend společného?

Za více než čtyři desetiletí své existence se Rally Dakar stala pro stovky závodníků životním stylem. Ačkoliv po skončení nejaktuálnějšího ročníku mnozí z nich nezřídka téměř přísahají, že se už nikdy na start znovu nepostaví, příště – anebo po určité přestávce – se do drsného dobrodružství pouštějí nanovo.

Někteří spojili svůj život s nejpopulárnější maratonskou rally světa už koncem minulého století nebo jejímu kouzlu podlehli na začátku nového milénia, a tak zažili ještě africkou éru. Jiní se dakarským bacilem nakazili během uplynulé dekády v Jižní Americe. A teď plni očekávání netrpělivě vyhlížejí premiérový ročník na Arabském poloostrově.

Stéphane Peterhansel, Dakar 2017
V roce 2017 zvítězil Stéphane Peterhansel na Dakaru už potřinácté. Tentokrát společně s Jean-Paulem Cottretem a továrním Peugeotem. © Red Bull Content Pool

Africké i jihoamerické zlato

Startovní rampu v saúdskoarabské Džiddě přejede 4. ledna 2020 spousta takových. Ovšem jen čtyři z účastníků přihlášených na Dakar 2020 se mohou pochlubit vítěznými trofejemi jak z Afriky, tak z Jižní Ameriky.

Francouz Stéphane Peterhansel ovládl na černém kontinentu šestkrát hodnocení motocyklistů a třikrát zvítězil s automobilem. Další čtyři poháry vybojoval v kategorii automobilů v Jižní Americe.

Nani Roma poprvé triumfoval na tovární KTM v roce 2004 ještě mezi Paříží a Dakarem. Znovu se Španěl radoval o deset let později jako pilot Mini, ovšem tentokrát už uspěl na trase mezi argentinským Rosariem a chilským Valparaísem.

Za řídítky motocyklů KTM sbíral trofeje také Marc Coma. První si Španěl odvezl z předposledního afrického ročníku v roce 2006, o další čtyři rozšířil svou sbírku v Jižní Americe.

Josef Macháček, Dakar 2009
Josef Macháček slaví vítězství v kategorii čtyřkolek v cíli Rally Dakar 2009. © KM Racing

Josef Macháček si v Africe připsal na konto čtyři výhry ve třídě Experimental, která byla tehdy vypsána nejen pro čtyřkolky, ale také pro tříkolky a sidecary. Po přesunu soutěže do Jižní Ameriky získal pátý pohár, když v roce 2009 ovládl poprvé samostatně vypsanou kategorii čtyřkolek.

Přestože se ve všech čtyřech případech jedná o mimořádně zkušené závodníky, odbude si každý z nich v Saúdské Arábii vlastní premiéru: 54letý Peterhansel dosud nikdy nejel Dakar společně se svou manželkou Andreou, 47letý Roma bude nově hájit barvy týmu Borgward, 62letý Macháček se poprvé představí v kategorii SxS a 43letý Coma si Dakar prvně vyzkouší v roli navigátora v kategorii automobilů, kde se představí s tovární Toyotou po boku hvězdného nováčka Fernanda Alonsa.

Mimořádnou osobností ve startovním poli Rally Dakar 2020 bude také Giulio Minelli. Ital sice nemá ve sbírce pohár z Jižní Afriky, ale svou trofej z Dakaru vlastní nejdéle. Už v roce 1986 dovedl jako navigátor k vítězství v kategorii kamionů krajana Giacoma Vismaru s Mercedesem Unimog. O 34 let později pojede v posádce Dafu #518 společně s krajany Claudiem Bellinou a Brunem Gottim.

Letmý pohled do startovní listiny Rally Dakar 2020

Pablo Quintanilla, Dakar 2019

Dakar opustil Jižní Ameriku, ale Jihoameričané neopustili Dakar. Jejich počet je pochopitelně nižší než v předchozích letech, přesto je na cestu do Saúdské Arábie připraveno 42 strojů patřících jihoamerickým jezdcům nebo posádkám. Není bez zajímavosti, že v roce 2007 odstartovalo do posledního afrického ročníku jen dvanáct vozidel s jihoamerickými závodníky.

Celkem je přihlášeno 351 závodních speciálů, což je o pět procent více, než kolik jich před rokem vyrazilo z peruánské Limy.

557 registrovaných závodníků pochází ze 53 zemí. Nejpočetnější zastoupení by měly mít Francie (258), Španělsko (77) a Nizozemsko (53). Čechů je přihlášeno 31, což je o šest víc než před rokem.

Na seznamu přihlášených figuruje třináct žen. Kompletně ženskou posádku vytvoří Camelia Liparoti a Němka Annett Fischer. Po Olze Roučkové a Gabriele Novotné přebírá českou štafetu Petra Zemánková, která bude v kategorii automobilů navigovat svého španělského partnera Jordiho Queralta.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Josef Macháček, Dakar 2021

Komentář: Když se míchají jablka s hruškami aneb Co vyhrál Josef Macháček?

V marketingu je pro mě záměrná lež prostě jen pokusem o uvedení velkého počtu lidí v omyl. A taková lež mi vadí.

Více...
Ondřej Klymčiw, Dakar Classic 2021

Dakar Classic 2021: Bronz nakonec

Průběžně aktualizované zpravodajství o premiérovém ročníku soutěže pravidelnosti Dakar Classic 2021.

Více...
Martin Michek, Dakar 2021

Dakar 2021: Michek vyrovnal český rekord. Honda obhájila vítězství

Průběžně aktualizované zpravodajství z Rally Dakar 2021 o dění v kategorii motocyklů a čtyřkolek.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu