Dakar 2020: Macháček v úzké elitní společnosti

Rubrika: Dakar 2020, SxS  
/ Aktualizováno:

Ze všech závodníků přihlášených na Rally Dakar 2020 se takovou vizitkou mohou pochlubit jen tři. Stéphane Peterhansel, Nani Roma a Josef Macháček. Co mají světoznámé hvězdy první velikosti a jedna z českých dakarských legend společného?

Za více než čtyři desetiletí své existence se Rally Dakar stala pro stovky závodníků životním stylem. Ačkoliv po skončení nejaktuálnějšího ročníku mnozí z nich nezřídka téměř přísahají, že se už nikdy na start znovu nepostaví, příště – anebo po určité přestávce – se do drsného dobrodružství pouštějí nanovo.

Někteří spojili svůj život s nejpopulárnější maratonskou rally světa už koncem minulého století nebo jejímu kouzlu podlehli na začátku nového milénia, a tak zažili ještě africkou éru. Jiní se dakarským bacilem nakazili během uplynulé dekády v Jižní Americe. A teď plni očekávání netrpělivě vyhlížejí premiérový ročník na Arabském poloostrově.

Stéphane Peterhansel, Dakar 2017
V roce 2017 zvítězil Stéphane Peterhansel na Dakaru už potřinácté. Tentokrát společně s Jean-Paulem Cottretem a továrním Peugeotem. © Red Bull Content Pool

Africké i jihoamerické zlato

Startovní rampu v saúdskoarabské Džiddě přejede 4. ledna 2020 spousta takových. Ovšem jen tři z účastníků přihlášených na Dakar 2020 se mohou pochlubit vítěznými trofejemi jak z Afriky, tak z Jižní Ameriky.

Francouz Stéphane Peterhansel ovládl na černém kontinentu šestkrát hodnocení motocyklistů a třikrát zvítězil s automobilem. Další čtyři poháry vybojoval v kategorii automobilů v Jižní Americe.

Nani Roma poprvé triumfoval na tovární KTM v roce 2004 ještě mezi Paříží a Dakarem. Znovu se Španěl radoval o deset let později jako pilot Mini, ovšem tentokrát už uspěl na trase mezi argentinským Rosariem a chilským Valparaísem.

Josef Macháček, Dakar 2009
Josef Macháček slaví vítězství v kategorii čtyřkolek v cíli Rally Dakar 2009. © KM Racing

Josef Macháček si v Africe připsal na konto čtyři výhry ve třídě Experimental, která byla tehdy vypsána nejen pro čtyřkolky, ale také pro tříkolky a sidecary. Po přesunu soutěže do Jižní Ameriky získal pátý pohár, když v roce 2009 ovládl poprvé samostatně vypsanou kategorii čtyřkolek.

Přestože se ve všech třech případech jedná o mimořádně zkušené závodníky, odbude si každý z nich v Saúdské Arábii vlastní premiéru: 54letý Peterhansel dosud nikdy nejel Dakar společně se svou manželkou Andreou, 47letý Roma bude nově hájit barvy týmu Borgward a 62letý Macháček se poprvé představí v kategorii SxS.

Mimořádnou osobností ve startovním poli Rally Dakar 2020 bude také Giulio Minelli. Ital sice nemá ve sbírce pohár z Jižní Afriky, ale svou trofej z Dakaru vlastní nejdéle. Už v roce 1986 dovedl jako navigátor k vítězství v kategorii kamionů krajana Giacoma Vismaru s Mercedesem Unimog. O 34 let později pojede v posádce Dafu #518 společně s krajany Claudiem Bellinou a Brunem Gottim.

Letmý pohled do startovní listiny Rally Dakar 2020

Pablo Quintanilla, Dakar 2019

Dakar opustil Jižní Ameriku, ale Jihoameričané neopustili Dakar. Jejich počet je pochopitelně nižší než v předchozích letech, přesto je na cestu do Saúdské Arábie připraveno 42 strojů patřících jihoamerickým jezdcům nebo posádkám. Není bez zajímavosti, že v roce 2007 odstartovalo do posledního afrického ročníku jen dvanáct vozidel s jihoamerickými závodníky.

Celkem je přihlášeno 351 závodních speciálů, což je o pět procent více, než kolik jich před rokem vyrazilo z peruánské Limy.

557 registrovaných závodníků pochází ze 53 zemí. Nejpočetnější zastoupení by měly mít Francie (258), Španělsko (77) a Nizozemsko (53). Čechů je přihlášeno 31, což je o šest víc než před rokem.

Na seznamu přihlášených figuruje třináct žen. Kompletně ženskou posádku vytvoří Camelia Liparoti a Němka Annett Fischer. Po Olze Roučkové a Gabriele Novotné přebírá českou štafetu Petra Zemánková, která bude v kategorii automobilů navigovat svého španělského partnera Jordiho Queralta.

Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Zdeněk Tůma, Dakar 2018

Zdeněk Tůma: Dakar v Saúdské Arábii bude bolet

Trajekt napěchovaný vozidly pro Rally Dakar zamířil z Marseille do Džiddy. Svůj stroj na loď naložil i český čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Maroko 2019

Dakar 2020: Red Bull rozjíždí juniorský program

Na okruzích pomohli do hvězdných výšin Vettelovi, Verstappenovi a řadě dalších. Teď se u Red Bullu rozhodli vychovat také budoucí vítěze Rally Dakar.

Více...
Aleš Loprais, testování 2019

Aleš Loprais: Očekávám těžký a tvrdý Dakar

Za necelé čtyři týdny odstartuje Aleš Loprais už počtrnácté do Rally Dakar. Navzdory bohatým zkušenostem však míří do velkého neznáma.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu