Dakar 2020: Kubiena čtyři hodiny opravoval, Tůma poskočil vpřed

Rubrika: Dakar 2020, Quad  

Zatímco Zdeňku Tůmovi se ve druhé etapě Rally Dakar 2020 dařilo, Tomáš Kubiena musel spolknout velmi hořkou pilulku. Plány jezdce týmu Orion – Moto Racing Group na útok na medailové pozice zhatily – stejně jako ve třech předchozích letech – technické problémy. Pozitivní je, že v soutěži stále pokračuje.

Tomáš Kubiena, Dakar 2020
Tomáš Kubiena, Yamaha YFM 700 Raptor, Orion - Moto Racing Group. Rally Dakar 2020. © MRG

V etapě z Al Wejhu do Neomu měl Tomáš Kubiena potíže hned na startu měřeného úseku, kdy mu zhasl motor. Opětovné nastartování chvíli trvalo, ale nakonec se nová Yamaha Raptor 700 přeci jen rozjela. Jenže po několika kilometrech se situace opakovala a tentokrát už si technika tak snadno říct nedala. Čtyřhodinová oprava kabeláže benzinové pumpy srazila Kubienu ze šesté až na osmnáctou pozici.

Také Zdeněk Tůma v úvodu speciálky zápolil s technikou, řešil problém s odvzdušněním nádrže a nabral ztrátu, ovšem nesrovnatelně menší než jeho krajan.

„Čtyřkolka schytala opravdu hodně ran od kamení, dost to drncalo. Dokonce se mi ztratily šrouby od výfuku. Divil jsme se, že nakonec nespadl. Závěrečný kontrolní bod byl hodně schovaný a musel jsem se pro něj vrátit, ale jsem rád, že jsem druhou etapu přestál bez penalizace,“ popisuje Zdeněk Tůma další průběh pondělní speciálky, v jejímž závěru prožil ještě jednu horkou chvilku: „Zajel jsem na feš-fešový kopec. Zaryl jsem se do něj a spadl na bok. Naštěstí to bylo do měkčího písku, pochroumala se jen trochu maska.“

Zdeněk Tůma, Dakar 2020
Zdeněk Tůma, Yamaha Raptor, Barth Racing. Rally Dakar 2020. © Barth Racing

Navzdory popsaným peripetiím byl jezdec týmu Barth Racing na měřeném úseku osmý nejrychlejší a v průběžné klasifikaci se vyhoupl z dvacátého na jedenácté místo.

Chilan Ignacio Casale zopakoval vítězství z předchozího dne a svůj náskok před průběžně druhým Rafałem Sonikem z Polska zvýšil na devět minut.

Čtyřkolkáři a motocyklisté absolvují v pondělí a úterý tzv. supermaratonskou etapu. Po dojezdu do bivaku v Neomu měli pouhých patnáct minut na nejnutnější údržbu svých strojů, při které jim nemohl asistovat nikdo z týmu. Na rozdíl od klasické maratonské etapy, která je na programu v závěru soutěže, však následně odevzdali techniku do uzavřeného parkoviště a noc mohli strávit v týmovém zázemí.

Rally Dakar 2020
ČTYŘKOLKY
průběžné pořadí po 2. etapě
1.Ignacio CasaleYamaha Raptor 7009:03:44
2.Rafał SonikYamaha Raptor 700+9:09
3.Giovanni EnricoYamaha Raptor 700+23:08
11.Zdeněk TůmaYamaha Raptor 700+3:21:41
18.Tomáš KubienaYamaha Raptor 700+4:48:22
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Sergej Vjazovič, Dakar 2020

MAZ o spolupráci s Buggyrou: mozky jsou naše, ruce české

MAZ-Sportauto v těchto dnech dokončuje stavbu druhého kapotového kamionu. Ve spolupráci s Buggyrou pro něj Bělorusové připravili výkonnější motor.

Více...
Toyota Yaris WRC, Mexico 2020

Al-Attiyaha láká Safari Rally. Jedná s Toyotou

Nasser Al-Attiyah se chce vrátit do mistrovství světa v automobilových soutěžích, aby se mohl zúčastnit africké Safari Rally.

Více...
Ricky Brabec, Sonora Rally 2020

Sonora Rally: Ricky Brabec udolal Skylera Howese

Zatímco většina světového motoristického sportu upadla do nucené hibernace, v Mexiku se uskutečnil šestý ročník Sonora Rally.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu