Macík: Bezpečnostní pokyny pro Dakar mi zařídí rodinné Vánoce

Rubrika: Tiskové zprávy  

Tým Big Shock! Racing obdržel bezpečnostní instrukce pro 43. ročník Rally Dakar 2021. Je to další pozitivní zpráva potvrzující, že nejnáročnější motoristický závod světa v neděli 3. ledna podle plánu odstartuje ze saúdskoarabské Džiddy.

Martin Macík, Dakar 2020
Martin Macík, Big Shock! Racing. Rally Dakar 2020. © Big Shock! Racing

Podle očekávání budou soutěž doprovázet přísnější bezpečnostní opatření, která mají účastníkům dakarské karavany zaručit ochranu před onemocněním covid-19. Týmy budou v průběhu závodu dodržovat pravidla, která se pořádající organizaci ASO osvědčila už během nedávné Tour de France. Jsou postavena na třech základních opatřeních: systému provádění PCR testů, pohybu v uzavřené skupině dakarských účastníků, do které nebude mít přístup nikdo z vnějšího okolí, a také na dodržování zpřísněných hygienických pravidel během závodu. Pořadatelé věří, že díky zodpovědnosti všech účastníků, si diváci i závodníci budou moci také v příštím roce užít jedinečnou dakarskou atmosféru.

Výprava týmu Big Shock! Racing bude mít devatenáct členů. Osvědčená posádka Martin Macík ml., František Tomášek, David Švanda se pokusí ve svém kamionu Iveco, pojmenovaném Karel, zlepšit páté místo, které vybojovala v předchozím ročníku. Zázemí týmu bude v rámci závodu opět zajišťovat „bydlík“ značky Liaz, zásobu náhradních dílů poveze nákladní MAN a nově i další zrekonstruovaná liazka.

Zařizování před odletem: testy i náhradníci

Mezi povinné náležitosti, které musejí splnit všichni účastníci závodu, patří omezení sociálních kontaktů čtrnáct dní před odletem a také negativní PCR test provedený maximálně 48 hodin před vstupem do Džiddy. Podmínkou účasti je také očkování proti sezónní chřipce. Organizátoři účastníkům Dakaru navíc doporučují podstoupit další test jeden týden před odletem do Saúdské Arábie.

Liaz Race 1, Vimos
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Začínáme zařizovat vše potřebné. Počítáme s tím, že přípravy na příští Dakar budou oproti předchozím letům organizačně o něco náročnější. Ale určitě všechno zvládneme,“ říká Martin Pabiška, manažer týmu Big Shock! Racing.

Mezi další doporučení organizátorů závodním týmům patří zajištění náhradníků v rámci doprovodného týmu, kteří budou schopní v případě potřeby zaskočit, pokud by se u někoho objevil pozitivní test.

Rodinné Vánoce

„Konec roku letos budeme všichni trávit jen s nejbližší rodinou. Od 15. prosince už bychom měli omezit kontakty s dalšími lidmi. Snad to psychicky zvládneme. Ale alespoň si užijeme děti, ženy a Vánoce,“ říká Martin Macík a dodává, že každý rok se snažil naordinovat si před Dakarem klid a málokdy se mu to podařilo.

Martin Macík, Baja Poland 2020
Martin Macík ml./František Tomášek/David Švanda, Iveco Powerstar, Big Shock! Racing. Baja Poland 2020. © Big Shock! Racing

Další změnou oproti předchozím letům je přesun na Dakar. Vzhledem k omezeným letům a bezpečnostním opatřením je aktuálně ve hře více variant, jak se do Džiddy dostat. Tým Big Shock! Racing má jako záložní řešení už delší čas zarezervované letenky do Džiddy. Preferuje ale samostatný let, který by do Saúdské Arábie najednou dopravil všechny české týmy. V tuto chvíli probíhají společná jednání o konkrétních možnostech a podmínkách.

Pojedeme pro naše fanoušky

„Musíme zmáknout pár opatření, být opatrní a udělat maximum pro to, aby se nám podařilo v kompletní sestavě projít přejímky. Jakmile budeme všichni v pořádku v bivaku v Džiddě, v ten moment jdeme závodit, každý z nás ví, co má dělat. Budeme se snažit vyhrát Dakar a co nejlépe reprezentovat Českou republiku. Pojedeme pro všechny naše fanoušky. Věříme, že si s námi závod užijí a pomůžeme jim trochu se odreagovat od starostí, kterých je v poslední době víc, než by si kdokoliv z nás přál,“ říká Martin Macík.

Technické přejímky budou na programu 1. a 2. ledna a jejich součástí bude i PCR test, zajištěný přímo organizátory. Negativní výsledek jednotlivým členům týmu zaručí přístup do dakarského bivaku. V něm bude vyžadováno dodržování hygienických pravidel. Samozřejmostí bude nošení roušek, dodržování odstupů a pravidelná dezinfekce. Dakarská karavana vytvoří uzavřenou společnost, do které nebude mít přístup nikdo z vnějšího prostředí. Závodníky bude doprovázet také mobilní laboratoř provádějící v případě potřeby testy.

Podle aktuálního harmonogramu závodníci do první etapy Rally Dakar odstartují 3. ledna ze saúdskoarabské Džiddy. Den volna na týmy čeká 9. ledna ve městě Ha´il. A do cíle náročného závodu dakarská karavana dorazí 15. ledna.

Tisková zpráva týmu Big Shock! Racing [editováno]

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Milan Engel, Rallye du Maroc 2021

Rallye du Maroc: Engel a Kubiena zraněni, Macíka zastavila technika

Češi na Marocké rally neuspěli. Milan Engel i Tomáš Kubiena se v průběhu soutěže zranili a Macíkově posádce vystavila stopku prasklá nádrž.

Více...
Martin Macík, Rallye du Maroc 2021

Macík v Maroku zatím vede

Martin Macík, František Tomášek a David Švanda s novým Ivecem týmu Big Shock! Racing na Rallye du Maroc zatím vedou v kategorii kamionů.

Více...
Gert Huzink, Rallye du Maroc 2021

Severočeský dakarský speciál narychlo odjel do Maroka

MKR Technology jede bomby! Po testech, které proběhly minulý týden v Polsku, následovalo rychlé rozhodnutí a bleskový přesun do Maroka.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu