Macík odstartuje sezónu na Baje Aragón

Rubrika: Tiskové zprávy  

Tým Big Shock! Racing zahajuje novou závodní sezonu ve Španělsku. Už tento víkend (23. až 24. července) se posádka Martin Macík, František Tomášek, David Švanda zúčastní Baji Aragón. A další závody na sebe nenechají dlouho čekat. V týmových sedlčanských dílnách současně pokračuje vývoj nových závodních kamionů. Vše směřuje k Dakaru 2022.

Martin Macík, Dakar 2021
Martin Macík/František Tomášek/David Švanda, Iveco Powerstar, Big Shock! Racing. Rally Dakar 2021. © Big Shock! Racing

Tréninková jízda přes Španělsko, Polsko a Maroko

Tým Big Shock! Racing plánuje pro aktuální sezonu účast ve všech tradičních závodech, které byl zvyklý absolvovat před covidovými opatřeními. Už v pátek 23. července odstartuje Karel, jak v týmu Macíkovu soutěžnímu kamionu přezdívají, do své první letošní etapy v rámci Baji Aragón.

„Těšíme se, že po loňském roce, kdy nás všechny zastavil covid, budeme letos zase naplno závodit. Ve Španělsku se teď teploty pohybují kolem 37 stupňů, takže budeme mít ideální ‚saudskoarabské‘ podmínky pro trénink a utužení posádky. Mám zprávy, že i konkurence bude zajímavá. Vše se dobře vyvíjí,“ říká pilot Martin Macík.

Tým má v plánu během sezony zdolat ještě Baju Poland a Rallye du Maroc.

„Všechny starty bereme jako trénink na Dakar 2022. Rallye du Maroc navíc organizují stejní pořadatelé. Mám tu pokaždé možnost vyzkoušet si novinky v navigaci, které se následně objeví i na Dakaru,“ říká navigátor František Tomášek.

DAKARMANIA 2021
KLIKNUTÍM na obrázek přejděte DO E-SHOPU

„Maroko se jede v říjnu, dva měsíce před Dakarem. Trvá šest dní, takže můžeme pořádně otestovat všechny úpravy kamionu,“ dodává palubní mechanik David Švanda. „Ale zároveň se auto za necelý týden nestihne úplně zničit. Co nevydrží, zvládneme do Dakaru opravit.“

Vylepšený kamion, stabilní posádka

Posádka v Karlově kabině zůstává identická jako na Dakaru 2021, na kterém Martin Macík, František Tomášek a David Švanda vybojovali čtvrté místo. Týmový speciál Iveco s automatickou převodovkou, který mechanici aktuálně připravují na jeho třetí dakarský start, opět prošel řadou technologických vylepšení.

„Karel na Dakaru fungoval nad očekávání dobře, ale přesto jsme si ze Saúdské Arábie přivezli několik podnětů k dalšímu vylepšení. Jako první přišla na řadu spojovačka. Vyvinuli jsme nový, tvrdší díl, který by měl vydržet i tlaky v písečných dunách. Zároveň jsme zasáhli do podvozku kamionu, protože Dakar se stále zrychluje a spodek potřebuje nové nastavení. To si vyžádalo také jiná pera nebo úpravu tlumičů. Změny už jsou hotové a částečně i otestované. V závodním tempu je poprvé prověříme na Baje Aragón,“ popisuje šéf týmu Martin Macík starší a zmiňuje i další vývojové posuny zaměřené například na kabinu nebo uložení náhradních dílů. Všechny novinky budou také automaticky zahrnuty do staveb nových závodních vozů, které v budoucnu spatří světlo světa.

BSR, trénink 2021
Iveco Powerstar během jarního tréninku týmu Big Shock! Racing v Sedlčanské kotlině. © Big Shock! Racing

V týmových dílnách se dějí velké věci

Už v minulosti tým Big Shock! Racing avizoval, že by se na start některého z příštích Dakarů rád postavil v silnější sestavě, s dalším kamionem. Na něm mechanici v sedlčanských dílnách už několik měsíců usilovně pracují.

„Máme čas do října. Do té doby se může stát spousta věcí. Vše teď připravujeme a skládáme dohromady. Na příštím Dakaru budeme zřejmě zajišťovat technickou podporu také dalším posádkám. Zdá se, že práci schopných českých mechaniků začínají oceňovat i v zahraničí,“ říká šéf týmu Martin Macík starší, který během zimy musel posílit servisní zázemí o další profesionály.

Tisková zpráva týmu Big Shock! Racing [editováno]

DAKARMANIA #4

Detailní shrnutí zásadních novinek a událostí sezony 2021, preview Rally Dakar 2022, obšírně zpracované kapitoly z dakarské historie, otevřené rozhovory a spoustu dalších zajímavostí naleznete v tištěném magazínu DAKARMANIA #4.

Dvakrát ročně 160 stran mimořádného čtení pro všechny milovníky cross-country rally. Objednávejte na eshop.dakarmania.cz.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Audi RS Q e-tron, testování Maroko 2021

Audi po testech v Maroku: Čeká nás spousta práce

Elektromotory poháněné Audi RS Q e-tron absolvovalo první testy v pouštních podmínkách. Tovární tým Audi strávil necelé dva týdny v Maroku.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021

Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Yazeed Al-Rajhi vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Více...
Gert Huzink, testy 2021

Druhá baterie zvýší výkon a sníží emise

MKR Technology má za sebou další intenzivní testování dakarských kamionů. Konstruktéři strávili několik dnů na písečném povrchu v Polsku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu