Strhující závěr Hungarian Baja přepsal historii

Rubrika: Auto, FIA SP baja, Hungarian Baja  
/ Aktualizováno:

Krzysztof Hołowczyc smazal na poslední rychlostní zkoušce náskok dosud vedoucího Yazeeda Al-Rajhiho a oba jezdci dorazili do cíle Hungarian Baja v naprosto totožném čase. Poprvé v historii Světového poháru FIA v cross-country bajách tak o vítězi podniku musela rozhodnout pomocná kritéria.

Krzysztof Hołowczyc, Hungarian Baja 2021
Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja, Mini JCW Rally, X-raid Team. Hungarian Baja 2021. © X-raid

Yazeed Al-Rajhi s britským navigátorem Michaelem Orrem (Toyota) sváděli s Krzysztofem Hołowczycem a Łukaszem Kurzejou (Mini) vyrovnanou bitvu od úvodních kilometrů páteční kvalifikační erzety. Obě dvojice se postupně vzdálily ostatním soupeřům a do poslední rychlostní zkoušky (83,3 km) nastupoval Al-Rajhi s náskokem 42 sekund před Hołowczycem. Přesně tolik však dokázal Polák na posledním testu na saúdskoarabského rivala najet a po sedmi měřených úsecích dosáhli oba jezdci shodného celkového času 4:56:28 hod.

Z triumfu se nakonec radovali Hołowczyc s Kurzejou. Pro Al-Rajhiho byla nejtěsnější možná porážka o to hořčejší, že v pátek vyhrál úvodní test, jenž se ovšem jel jako tzv. kvalifikační rychlostní zkouška. A podle pravidel světového poháru se v případě „mrtvého závodu“ právě kvalifikační erzeta v potaz nebere. Rozhoduje až výsledek z následujícího měřeného úseku, který vyhrál Hołowczyc o sedmnáct sekund před Al-Rajhim.

„Poslední erzetu jsme zajeli dobře a opravdu jsme se do toho opřeli. O moc rychleji jsme už jet nemohli. Gratulujeme Krzysztofovi. Jeho čas byl opravdu úžasný, navíc byl velmi rychlý po celý závod,“ ocenil soupeře po dojezdu do cíle Al-Rajhiho navigátor Michael Orr. „Jsme zklamaní, protože jsme byli blízko, ale takové už jsou závody. Důležité je, že jsme všichni dorazili do cíle v pořádku. Možná bychom měli začít měřit časy na desetiny, aby se podobná situace příště neopakovala. Ale v tuto chvíli jsou pravidla taková, jaká jsou. Proto vyhrál Krzysztof a je to fér. Byl to zajímavý závod.“

Miroslav Zapletal, Hungarian Baja 2021
Miroslav Zapletal/Marek Sýkora, Ford F-150 Evo, Offroadsport. Hungarian Baja 2021. © Hungarian Baja Media

Vedení v průběžném pořadí světového poháru udrželi díky bodům za třetí místo Yasir Seaidan a Alexej Kuzmič (Mini). Osm a půl minuty dělilo od umístění na stupních vítězů česko-slovenskou posádku Miroslav Zapletal, Marek Sýkora s Fordem týmu Offroadsport.

HUNGARIAN BAJA 2021 – AUTOMOBILY (SP FIA)
konečné výsledky
1.203Krzysztof Hołowczyc / Łukasz KurzejaMini JCW RallyX-raid Team4:56:28
2.201Yazeed Al-Rajhi / Michael OrrToyota HiluxOverdrive SA4:56:28
3.200Yasir Seaidan / Alexej KuzmičMini JCW Rally+13:54
4.202Miroslav Zapletal / Marek SýkoraFord F-150 EvoOffroadsport+22:28
5.207Pedro Dias da Silva / Jose Sa PiresVolkswagen Polo 86C-CPRK Sport Rally Team+32:41
6.403Alexandre Ré / Joan Pedro RéCan-Am Maverick X3+38:55
7.407Pavel Silnov / Jevgenij ZagorodňukCan-Am Maverick X3Nakusi Racing Team+52:46
8.404Angel Miguel Valero / Jaqueline Ricci FerrisVMAutomovil Club Alcalans+53:13
9.210Jesus Fuster / Manuel MachoHerrator HRX3C.A. Herrador Competicion+56:17
10.400Mshari Al-Thefiri / Nasser Al-KuwariCan-Am Maverick X3+1:02:59
DAKARMANIA #4

Detailní shrnutí zásadních novinek a událostí sezony 2021, preview Rally Dakar 2022, obšírně zpracované kapitoly z dakarské historie, otevřené rozhovory a spoustu dalších zajímavostí naleznete v tištěném magazínu DAKARMANIA #4.

Dvakrát ročně 160 stran mimořádného čtení pro všechny milovníky cross-country rally. Objednávejte na eshop.dakarmania.cz.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Audi RS Q e-tron, testování Maroko 2021

Audi po testech v Maroku: Čeká nás spousta práce

Elektromotory poháněné Audi RS Q e-tron absolvovalo první testy v pouštních podmínkách. Tovární tým Audi strávil necelé dva týdny v Maroku.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021

Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Yazeed Al-Rajhi vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Více...
Gert Huzink, testy 2021

Druhá baterie zvýší výkon a sníží emise

MKR Technology má za sebou další intenzivní testování dakarských kamionů. Konstruktéři strávili několik dnů na písečném povrchu v Polsku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu