Strhující závěr Hungarian Baja přepsal historii

Rubrika: Auto, FIA SP baja, Hungarian Baja

Krzysztof Hołowczyc smazal na poslední rychlostní zkoušce náskok dosud vedoucího Yazeeda Al-Rajhiho a oba jezdci dorazili do cíle Hungarian Baja v naprosto totožném čase. Poprvé v historii Světového poháru FIA v cross-country bajách tak o vítězi podniku musela rozhodnout pomocná kritéria.

Krzysztof Hołowczyc, Hungarian Baja 2021
Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja, Mini JCW Rally, X-raid Team. Hungarian Baja 2021. © X-raid

Yazeed Al-Rajhi s britským navigátorem Michaelem Orrem (Toyota) sváděli s Krzysztofem Hołowczycem a Łukaszem Kurzejou (Mini) vyrovnanou bitvu od úvodních kilometrů páteční kvalifikační erzety. Obě dvojice se postupně vzdálily ostatním soupeřům a do poslední rychlostní zkoušky (83,3 km) nastupoval Al-Rajhi s náskokem 42 sekund před Hołowczycem. Přesně tolik však dokázal Polák na posledním testu na saúdskoarabského rivala najet a po sedmi měřených úsecích dosáhli oba jezdci shodného celkového času 4:56:28 hod.

Z triumfu se nakonec radovali Hołowczyc s Kurzejou. Pro Al-Rajhiho byla nejtěsnější možná porážka o to hořčejší, že v pátek vyhrál úvodní test, jenž se ovšem jel jako tzv. kvalifikační rychlostní zkouška. A podle pravidel světového poháru se v případě „mrtvého závodu“ právě kvalifikační erzeta v potaz nebere. Rozhoduje až výsledek z následujícího měřeného úseku, který vyhrál Hołowczyc o sedmnáct sekund před Al-Rajhim.

„Poslední erzetu jsme zajeli dobře a opravdu jsme se do toho opřeli. O moc rychleji jsme už jet nemohli. Gratulujeme Krzysztofovi. Jeho čas byl opravdu úžasný, navíc byl velmi rychlý po celý závod,“ ocenil soupeře po dojezdu do cíle Al-Rajhiho navigátor Michael Orr. „Jsme zklamaní, protože jsme byli blízko, ale takové už jsou závody. Důležité je, že jsme všichni dorazili do cíle v pořádku. Možná bychom měli začít měřit časy na desetiny, aby se podobná situace příště neopakovala. Ale v tuto chvíli jsou pravidla taková, jaká jsou. Proto vyhrál Krzysztof a je to fér. Byl to zajímavý závod.“

Miroslav Zapletal, Hungarian Baja 2021
Miroslav Zapletal/Marek Sýkora, Ford F-150 Evo, Offroadsport. Hungarian Baja 2021. © Hungarian Baja Media

Vedení v průběžném pořadí světového poháru udrželi díky bodům za třetí místo Yasir Seaidan a Alexej Kuzmič (Mini). Osm a půl minuty dělilo od umístění na stupních vítězů česko-slovenskou posádku Miroslav Zapletal, Marek Sýkora s Fordem týmu Offroadsport.

HUNGARIAN BAJA 2021 – AUTOMOBILY (SP FIA)
konečné výsledky
1. 203 Krzysztof Hołowczyc / Łukasz Kurzeja Mini JCW Rally X-raid Team 4:56:28
2. 201 Yazeed Al-Rajhi / Michael Orr Toyota Hilux Overdrive SA 4:56:28
3. 200 Yasir Seaidan / Alexej Kuzmič Mini JCW Rally +13:54
4. 202 Miroslav Zapletal / Marek Sýkora Ford F-150 Evo Offroadsport +22:28
5. 207 Pedro Dias da Silva / Jose Sa Pires Volkswagen Polo 86C-C PRK Sport Rally Team +32:41
6. 403 Alexandre Ré / Joan Pedro Ré Can-Am Maverick X3 +38:55
7. 407 Pavel Silnov / Jevgenij Zagorodňuk Can-Am Maverick X3 Nakusi Racing Team +52:46
8. 404 Angel Miguel Valero / Jaqueline Ricci Ferris VM Automovil Club Alcalans +53:13
9. 210 Jesus Fuster / Manuel Macho Herrator HRX3 C.A. Herrador Competicion +56:17