Baja Poland: Tady je Hołowczycovo!

Rubrika: Auto, Baja Poland  
/ Aktualizováno:

Sedmý podnik Světového poháru FIA v cross-country bajách hostilo o víkendu (27. až 29. srpna) Polsko. Třináctý ročník Polské baji suverénně ovládl Krzysztof Hołowczyc s Mini JCW Rally. Devětapadesátiletý rodák z Olštýna vyhrál domácí soutěž již posedmé.

Krzysztof Hołowczyc, Baja Poland 2021
Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja, Mini JCW Rally, X-raid Team. Baja Poland 2021. © X-raid

Loňský ročník Polské baji poznamenal vytrvalý déšť, který významně ovlivnil průběh nejdelší etapy a potažmo i celkové výsledky. O něco méně, přesto vydatně pršelo i letos. Rozmary počasí ani dalšími nástrahami se však nenechali zaskočit Krzysztof Hołowczyc s navigátorem Łukaszem Kurzejou. Domácí posádka se vedení ujala hned po pátečním prologu, během následujících dvou dnů vyhrála čtyři ze šesti rychlostních zkoušek a do cíle dorazila s více než desetiminutovým náskokem před druhým Yazeedem Al-Rajhim (Toyota), který sice startoval na Polské baje poprvé v kariéře, ale zúročil své bohaté zkušenosti a další si odvezl.

„Poslední etapa byla obtížná kvůli spoustě bláta, přesto jsme skončili druzí, což je tady dobrý výsledek. Odvedli jsme dobrou práci,“ hodnotil Yazeed Al-Rajhi. „Byl to náročný podnik, ale právě v takových podmínkách získává člověk další zkušenosti.“

„Blátivá, obtížná a náročná. Prostě Polská baja. Yazeed obsadil druhé místo, což je pro něj takový normální výsledek. Nemůžete přijet do Polska a myslet si, že porazíte Hołowczyce,“ doplnil Jean-Marc Fortin, jehož tým Overdrive připravuje Toyotu pro Al-Rajhiho.

Díky bodům za druhé místo se Al-Rajhi znovu o něco přiblížil leaderovi světového poháru Yasiru Seaidanovi (Mini), který v závěrečné etapě prohrál souboj o třetí příčku.

Yasir Seaidan, Baja Poland 2021
Yasir Seaidan/Alexej Kuzmič, Mini JCW Rally, X-raid Team. Baja Poland 2021. © X-raid

„První dva dny byly velice pěkné a baja se pro nás vyvíjela dobře, ale v neděli hodně a vydatně pršelo. V takových podmínkách to pro mě bylo těžké, a proto jsem se čtvrtým místem spokojený,“ tvrdil po soutěži Yasir Seaidan, který se musel sklonit před Benediktasem Vanagas (Toyota).

Litevec se na mezinárodní scéně představil poprvé od lednového Dakaru, v jehož průběhu se ozvala dřívější zranění levého zápěstí a pravého ramene, která si na jaře vyžádala dvě operace a dlouhou rehabilitaci. I když Vanagas během víkendu připouštěl, že zápěstí ještě není ve stoprocentní kondici, na jeho výkonech to nebylo znát. Při třetím startu na Polské baje soutěž poprvé dokončil a navíc získal bronz.

Výsledky Polské baji dramatizují finále světového poháru. Před dvěma závěrečnými soutěžemi v Itálii a Portugalsku se Seaidanův náskok před druhým Al-Rajhim snížil ze 23 na 16 bodů. A poslední slovo zřejmě ještě neřekl ani Hołowczyc. Polák ukořistil zlato také před třemi týdny v Maďarsku a díky dvěma vítězstvím v řadě poskočil v tabulce šampionátu ze sedmé na třetí pozici. Čtvrtý zůstává Miroslav Zapletal, který si s navigátorem Markem Sýkorou a Fordem týmu Offroadsport odvezl z Polska body za páté místo.

Světový pohár FIA v cross-country bajách pokračuje osmým podnikem od 9. do 12. září v Itálii.

Poháry pro Fesh Fesh i Jantar Team

V kategorii kamionů byly na Polskou baju 2021 původně přihlášeny čtyři vozy, ale tým Big Shock! Racing svou účast na poslední chvíli na základě předpovědi počasí a kvůli hrozícímu dešti odvolal. Na startu tak nakonec chybělo Macíkovo Iveco i Liaz, za jehož volant měl stejně jako před rokem usednout trucktrialový jezdec Daniel Stiblík.

Tomáš Vrátný, Baja Poland 2021
Tomáš Vrátný/Radim Baculík/Jaromír Martinec, Ford Cargo Evo I, Fesh Fesh Team. Baja Poland 2021. © Fesh Fesh Team

Přesto mělo Česko mezi truckery své zastoupení. Na sever Polska se vydal ostravský tým Fesh Fesh se svým Fordem Cargo. Tomáš Vrátný, Radim Baculík a Jaromír Martinec úspěšně zdolali sobotní etapu, během níž se do problémů dostali jejich jediní soupeři. Před krátkým nedělním programem měli před Grzegorzem Baranem s kamionem MAN více než tříhodinový náskok a díky tomu vedení udrželi i v závěrečné etapě, ačkoliv v jejím průběhu zapadli na stejném místě jako před rokem Martin Macík.

Úspěch slavil také česko-slovenský Jantar Team mezi motorkáři. Thomas Hostinský se připravuje na Dakar 2022, jehož by se měl zúčastnit v poháru Original by Motul (malle moto). Polská baja byla nejen jeho první soutěží na „dakarském“ speciálu KTM 450 Rally Replica, ale také vůbec prvním závodem podobného typu v jeho kariéře. Slovenský závodník premiéru zvládl výtečně a v kategorii motocyklů vybojoval třetí místo s odstupem necelých 23 minut od vítězného Macieje Giemzy.

BAJA POLAND 2021 – AUTOMOBILY (SP FIA)
konečné výsledky
1. 203 Krzysztof Hołowczyc / Łukasz Kurzeja Mini JCW Rally X-raid Team 4:53:01
2. 202 Yazeed Al-Rajhi / Michael Orr Toyota Hilux Overdrive SA +10:43
3. 206 Benediktas Vanagas / Filipe Palmeiro Toyota Hilux Inbank Toyota Gazoo Racing Baltics +14:48
4. 201 Yasir Seaidan / Alexej Kuzmič Mini JCW Rally X-raid Team +15:53
5. 205 Miroslav Zapletal / Marek Sýkora Ford F-150 Evo Offroadsport +23:39
6. 409 Marek Goczał / Michał Goleniewski Can-Am Maverick X3 Energylandia Rally Team +24:16
7. 404 Alexandre Ré / Pedro Ré Can-Am Maverick X3 South Racing +33:43
8. 402 Abdullah Al-Saif / Sébastien Delaunay Can-Am Maverick X3 South Racing +38:16
9. 220 Kees Koolen / Mirjam Pol Overdrive OT3 Overdrive SA +40:04
10. 207 Denis Krotov / Konstantin Žilcov Mini JCW Buggy MSK Rally Team +42:47

Mohlo by vás zajímat

Magazín DAKARMANIA - výprodej

Zbývají poslední dny! Výprodej magazínů DAKARMANIA končí

Již jen několik posledních dnů zbývá do ukončení závěrečného výprodeje magazínů DAKARMANIA. Není však vyloučeno, že bez některých čísel zůstaneme ještě dříve.

Více...
Tosha Schareina, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: První vítězství ve světovém šampionátu pro Schareinu

Na jaře vytáhla Honda Toshu Schareinu jako svého žolíka, ale mladý Španěl by se rychle mohl stát trumfovým esem.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Desafío Ruta 40 2023

Desafío Ruta 40: Al-Attiyah krok od titulu. Toyota obhájila

Spanilá jízda Nassera Al-Attiyaha a Mathieua Baumela světovým šampionátem v dálkových rally pokračovala na přelomu srpna a září v Argentině

Více...

Mobile Sliding Menu