Martin Prokop v Dubaji s novým spolujezdcem

Rubrika: Auto, Dubai International Baja  
/ Aktualizováno:

Před víkendovou Dubai International Baja 2019 musel Martin Prokop řešit změnu na postu navigátora. Martinova dlouholetého „mitfáru“ Jana Tománka nepustí na start zdravotní problémy.

Dubajský závod je druhým podnikem Světového poháru FIA v cross-country bajách (FIA World Cup for Cross-Country Bajas). Ve Spojených arabských emirátech absolvuje Martin Prokop první start od úspěšného, ale i hodně bolestivého Dakaru. A musí se vypořádat hned s několika faktory, kvůli nimž není výchozí situace jihlavského jezdce před závodem úplně ideální.

V první řadě nebude moct spoléhat na prověřenou souhru s Janem Tománkem.

„Jenda si na výšlapu v horách uhnal zápal plic,“ vysvětluje Martin Prokop. „Od předminulého víkendu jsem věděl, že to s ním nevypadá dobře, a minulý týden se potvrdilo, že Dubaj nestihne. Na kontrolu půjde až tento čtvrtek. Snad bude v pořádku do následujícího závodu v Abu Dhabi.“

Jasná volba

Prokop proto hledal výpomoc u posádky, která se v lednu na Dakaru představila s druhým Fordem týmu MP-Sports.

David Křípal, Dakar 2018
David Křípal, South Racing Central Europe. Rally Dakar 2018. © South Racing CE

„Byla to jednoduchá volba. Volal jsem Tomáši Ouředníčkovi, abych se ho zeptal, zda mu nebude vadit, pokud oslovím jeho spolujezdce. Tomáš chvíli přemýšlel, že by mě navigoval sám. Nakonec jsme se dohodli na Davidu Křípalovi.“

Během své stále ještě relativně krátké kariéry v cross-country rally vystřídal Prokop už několik navigátorů. Vyzkoušel si spolupráci s Rakušankou Ilkou Minor, loni jel dvakrát s Davidem Pabiškou. Právě s ním se v Abu Dhabi radoval z prvního vítězství na podniku světového poháru.

„Nebojím se toho. Tyhle závody jsou navigačně specifické. V podstatě vás vede šipka a čas získáte, pokud najdete správnou zkratku. Davidovi pomůže týmový manažer, který s tím má zkušenosti.“

Zkratky? To bylo velké téma na letošním Dakaru. Podle Martina Prokopa se však nejedná o stejnou situaci.

„Dakar by takový být neměl, ale tady je to normální. Je to legitimní součást tohoto závodu,“ vysvětluje Prokop, co se v Dubaji naučil před rokem, kdy s Janem Tománkem obsadili čtvrtou příčku.

„Samozřejmě, že bych raději jel pořád v dunách, ale na rozdíl od Abu Dhabi nejsou v Dubaji nekonečná dunová pole. Tady se jezdí v menších dunkách, ze kterých se vyjíždí na otevřenou pláň připomínající solisko. Z ní se pak vracíme do dun najít další body. Jedeme na čas, je to závod a dělají to tu všichni. Kdo to správně propočítá, ušetří minuty a získá výhodu.“

Ruce stále bolí

Letošní dakarskou rally dokončoval Martin Prokop s bolestivě naraženýma rukama. A stoprocentně fit stále ještě není.

„Myslel jsem si, že to půjde rychleji. Pořád se nemůžu připravovat tak, jak jsem zvyklý. Nemůžu zvedat tak těžké činky a podobně.“

Z pohledu českého závodníka je tudíž další mírnou komplikací i zrušený shakedown.

„V autě jsem od Dakaru neseděl, proto mě mrzí, že si ještě před startem nemůžu vyzkoušet, jak na tom jsem, a také spolupráci s Davidem. Je to pro mě trochu nekomfortní, protože Kuba [Przygoński] už jel jeden závod a Al Qassimi v Dubaji testoval. Přesto nemůžu říct, že to vzdávám. Přijeli jsme závodit. Jen zkrátka až v první etapě zjistíme, jak na tom jsme,“ uzavírá Martin Prokop.

Dubai International Baja 2019 oficiálně startuje ve čtvrtek 7. března. Dvě více než dvousetkilometrové rychlostní zkoušky jsou na programu v pátek a v sobotu.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Sam Sunderland, Rallye du Maroc 2019

FIM: Zkrácené MS odstartuje v září, SP v červenci

Mezinárodní motocyklové federace zveřejnila aktualizované kalendáře svého světového šampionátu v cross-country rally i světového poháru v bajách.

Více...
Martin Michek, Dakar 2020

DAKAR LIVE LOKET 2020

Doba koronavirová snad spěje ke svému konci a my se můžeme těšit na burácející závodní stroje a akce s nimi spojené. Jednu z prvních pořádá tým Orion – MRG.

Více...
Nani Roma, Dakar 2020

Prodrive na Dakaru 2021 se španělsko-britskou jezdeckou dvojicí?

Prodrive intenzivně pracuje na vývoji svých speciálů pro cross-country rally a jedná s jezdci, kteří by se v jeho barvách mohli objevit na Dakaru 2021.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu