Riverside Baja: Zapletal prodloužil vítěznou šňůru, Pořízek stříbrný

Rubrika: Auto  
/ Aktualizováno:

Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou pokračují v suverénním tažení letošním Šampionátem středoevropské zóny FIA v cross-country (FIA CEZ). Po triumfech v Bugaci a Drawsku vyhrála česko-slovenská posádka i třetí podnik sezony, jímž byla maďarská Riverside Baja.

Severozápad Maďarska zasáhly v posledních týdnech silnější deště. Proto museli pořadatelé Riverside Baji na poslední chvíli přistoupit ke zkrácení jednotlivých rychlostních zkoušek. V rámci sedmi testů se nakonec na čas jelo 254 místo původně plánovaných 313 kilometrů. Na posádky čekaly rychlé tratě a nakonec i příjemně teplé jarní počasí bez srážek.

Zapletal se Sýkorou (Hummer) diktovali tempo od prvních kilometrů. Po třech krátkých pátečních rychlostních zkouškách vedli v kategorii T1 s více než minutovým náskokem před Poláky Włodzimierzem Grajkem (BMW) a Pawłem Molgem (Ford).

Zdeněk Pořízek, Riverside Baja 2019
Zdeněk Pořízek / Pavel Vaculík, Ford F-150. Riverside Baja 2019. © DAKAR MANIA / Lukáš Pour

Dvojice týmu Offroadsport nezaváhala ani v sobotu, kdy byly na programu čtyři 56kilometrové testy. Díky dalším třem nejrychlejším časům a jednomu druhému místo (po výměně defektu) obhájila na Riverside Baje loňské vítězství. V rámci středoevropského šampionátu převzal Zapletal trofej pro vítěze kategorie T1 už popáté v řadě, když nenašel přemožitele také na dvou závěrečných podnicích předchozí sezony.

Úspěch českých barev podtrhli druhým místem v T1 Zdeněk Pořízek s Pavlem Vaculíkem (Ford). Díky získaným bodům a po Molgově odstoupení ze sobotní etapy se Pořízek v průběžném hodnocení FIA CEZ v kategorii T1 posunul na druhé místo, právě na úkor polského závodníka.

Boris Vaculík, Riverside Baja 2019
Boris Vaculík / Rudolf Lhotský, Ford F-150 Evo II, 3Rcz.com. Riverside Baja 2019. © DAKAR MANIA / Lukáš Pour

Magyargencs si pro svou soutěžní premiéru vybral nově zformovaný český tým 3Rcz.com. Boris Vaculík s bývalým motorkářem Rudolfem Lhotským figurovali po pátku na pátém místě a po první sobotní erzetě se posunuli na třetí příčku. Naděje na umístění na stupních vítězů však zhatila porucha elektroniky, kvůli níž Vaculíkův Ford neodjel před dalším testem z uzavřeného parkoviště.

V nejpočetněji obsazené kategorii SxS se z českých posádek nejlépe umístili Ladislav Zavrtálek s Ivem Ševčíkem (Can-Am). Posádka týmu Thor Riders skončila sedmá. V průběžné klasifikaci kategorie SxS klesl Zavrtálek ze druhé na třetí pozici.

Ladislav Zavrtálek, Riverside Baja 2019
Ladislav Zavrtálek / Ivo Ševčík, Can-Am Maverick X3, Thor Riders. Riverside Baja 2019. © DAKAR MANIA / Lukáš Pour

Českého závodníka bodově přeskočil Tomasz Białkowski (Can-Am), který na Riverside Baje vyhrál hodnocení SxS a v celkovém pořadí obsadil druhou příčku. Se Zapletalem prohrál o pouhých 24 sekund.

Čtvrtým podnikem FIA CEZ 2019 bude Terep Rally Gyula, která se ve dnech 7. až 9. června jede opět v Maďarsku.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Martin Macík, Sedlčany 2019

Macík vyzkoušel automat a řeší, jak zabavit pravačku

Martin Macík odstartoval ostrý trénink na Dakar 2021. Tento týden se mohl konečně projet ve svém kamionu Iveco s novou automatickou převodovkou.

Více...
Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu