Riverside Baja: Zapletal prodloužil vítěznou šňůru, Pořízek stříbrný

Rubrika: Auto, FIA CEZ CCR  
/ Aktualizováno:
Miroslav Zapletal, Riverside Baja 2019

Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou pokračují v suverénním tažení letošním Šampionátem středoevropské zóny FIA v cross-country (FIA CEZ). Po triumfech v Bugaci a Drawsku vyhrála česko-slovenská posádka i třetí podnik sezony, jímž byla maďarská Riverside Baja.

Severozápad Maďarska zasáhly v posledních týdnech silnější deště. Proto museli pořadatelé Riverside Baji na poslední chvíli přistoupit ke zkrácení jednotlivých rychlostních zkoušek. V rámci sedmi testů se nakonec na čas jelo 254 místo původně plánovaných 313 kilometrů. Na posádky čekaly rychlé tratě a nakonec i příjemně teplé jarní počasí bez srážek.

Zapletal se Sýkorou (Hummer) diktovali tempo od prvních kilometrů. Po třech krátkých pátečních rychlostních zkouškách vedli v kategorii T1 s více než minutovým náskokem před Poláky Włodzimierzem Grajkem (BMW) a Pawłem Molgem (Ford).

Zdeněk Pořízek, Riverside Baja 2019
Zdeněk Pořízek / Pavel Vaculík, Ford F-150. Riverside Baja 2019. © DAKAR MANIA / Lukáš Pour

Dvojice týmu Offroadsport nezaváhala ani v sobotu, kdy byly na programu čtyři 56kilometrové testy. Díky dalším třem nejrychlejším časům a jednomu druhému místo (po výměně defektu) obhájila na Riverside Baje loňské vítězství. V rámci středoevropského šampionátu převzal Zapletal trofej pro vítěze kategorie T1 už popáté v řadě, když nenašel přemožitele také na dvou závěrečných podnicích předchozí sezony.

Úspěch českých barev podtrhli druhým místem v T1 Zdeněk Pořízek s Pavlem Vaculíkem (Ford). Díky získaným bodům a po Molgově odstoupení ze sobotní etapy se Pořízek v průběžném hodnocení FIA CEZ v kategorii T1 posunul na druhé místo, právě na úkor polského závodníka.

Boris Vaculík, Riverside Baja 2019
Boris Vaculík / Rudolf Lhotský, Ford F-150 Evo II, 3Rcz.com. Riverside Baja 2019. © DAKAR MANIA / Lukáš Pour

Magyargencs si pro svou soutěžní premiéru vybral nově zformovaný český tým 3Rcz.com. Boris Vaculík s bývalým motorkářem Rudolfem Lhotským figurovali po pátku na pátém místě a po první sobotní erzetě se posunuli na třetí příčku. Naděje na umístění na stupních vítězů však zhatila porucha elektroniky, kvůli níž Vaculíkův Ford neodjel před dalším testem z uzavřeného parkoviště.

V nejpočetněji obsazené kategorii SxS se z českých posádek nejlépe umístili Ladislav Zavrtálek s Ivem Ševčíkem (Can-Am). Posádka týmu Thor Riders skončila sedmá. V průběžné klasifikaci kategorie SxS klesl Zavrtálek ze druhé na třetí pozici.

Ladislav Zavrtálek, Riverside Baja 2019
Ladislav Zavrtálek / Ivo Ševčík, Can-Am Maverick X3, Thor Riders. Riverside Baja 2019. © DAKAR MANIA / Lukáš Pour

Českého závodníka bodově přeskočil Tomasz Białkowski (Can-Am), který na Riverside Baje vyhrál hodnocení SxS a v celkovém pořadí obsadil druhou příčku. Se Zapletalem prohrál o pouhých 24 sekund.

Čtvrtým podnikem FIA CEZ 2019 bude Terep Rally Gyula, která se ve dnech 7. až 9. června jede opět v Maďarsku.

Mohlo by vás zajímat

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019

Dakar 2020: Roadbook až před startem, žolíci a supermaraton

Stěhováním do Saúdské Arábie a jmenováním Davida Castery novým ředitelem zásadní proměna Rally Dakar rozhodně nekončí. Tým, jenž si

Více...
Jan Brabec

Jan Brabec skončil se zlomeninami v tuniské nemocnici

Jarní testování na Sahaře je pro tým Big Shock Racing už tradičně důležitou součástí přípravy na následující ročník Rally

Více...
Andrej Karginov, Rally Kazakhstan 2018

Hvězdy Kamazu vyrazí místo Silk Way na Rally Kazakhstan

Po loňské premiéře se Kamaz podruhé vrací na Rally Kazakhstan. Stejně jako před rokem vysílá do Aktau dvojici svých

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu