Silk Way: Tucet továrních jezdců i česká průkopnice

Rubrika: FIM MS rally, Moto, Silk Way Rally  
/ Aktualizováno:

Při devátém ročníku Silk Way Rally otevřeli pořadatelé soutěž také pro motocyklisty a čtyřkolkáře. Do závodu, který provede účastníky Ruskem, Mongolskem a Čínou, je přihlášeno 25 motocyklů a tři quady.

Organizátorům Silk Way Rally 2019 se podařil husarský kousek: hned napoprvé prosadili svou soutěž do kalendáře Mistrovství světa FIM v cross-country rally. Jedná se navíc o jediný maraton sezony, při kterém se bude bojovat o mimořádnou porci bodů. Zisk za celkové umístění se násobí koeficientem 1,5 a jezdci získají také po bodu za každou další etapu, do níž odstartují. I to je důvod, proč červencovou rally nevynechá prakticky žádný z předních továrních týmů.

Absentující rekonvalescenti

V sestavě týmu Red Bull KTM Factory Racing nadále chybí Toby Price a Matthias Walkner, kteří stále rehabilitují po operacích zlomených zápěstních kůstek, resp. kotníku. Přesto rakouská stáj nastoupí na start v roli hlavního favorita. Spoléhat bude na Sama Sunderlanda a Luciana Benavidese. Při úvodním podniku sezony v Abu Dhabi vybojovali zkušený Brit s argentinským juniorem pro KTM double a první dvě příčky jim tudíž patří i v průběžném hodnocení šampionátu.

Tovární stroj bude mít už tradičně od KTM k dispozici také Laia Sanz. Španělka je favoritkou na vítězství v kategorii žen, v níž bude mít tři soupeřky.

Laia Sanz, Dakar 2019
Laia Sanz, KTM 450 Rally, KTM Factory Racing. Rally Dakar 2019. © KTM

Bez své hlavní hvězdy se bude muset na Silk Way obejít i sesterský Rockstar Energy Husqvarna Factory Racing. Po zlomenině nohy, kterou utrpěl při pádu v závěrečné etapě lednové Rally Dakar, není stále stoprocentně fit Chilan Pablo Quintanilla. Barvy Husqvarny tak bude hájit pouze Andrew Short. Na Abu Dhabi Desert Challenge začal Američan dobře, ale z boje o medailové pozice jej vyřadily technické problémy.

Yamaha a Honda s trojlístkem jezdců

U Yamahy rádi vzpomínají na vítězství Stéphana Peterhansela na Rally Paříž-Moskva-Peking v roce 1992 a chtěli by na něj při dalším velkém asijském závodě navázat. Yamalube Yamaha Official Rally Team spoléhá především na Francouze Adriena Van Beverena, který v dubnu vyhrál marockou Merzouga Rally a v posledních měsících absolvoval několik endurových podniků a také ve Francii populárních závodů na plážích.

Kvalitní dvojkou už dnes je Van Beverenův krajan Xavier de Soultrait a vysoko může pomýšlet také Franco Caimi. Argentinec sice nedokončil dva poslední Dakary, ale při premiéře v roce 2017 byl osmý absolutně a nejlepší z nováčků.

Kevin Benavides, ADDC 2019
Kevin Benavides, Honda CRF450 Rally, Monster Energy Honda Team. Abu Dhabi Desert Challenge 2019. © HRC

Respekt budí sestava Monster Energy Honda Teamu. Joan Barreda a Kevin Benavides podali heroické výkony na přelomu března a dubna v Abu Dhabi. Španěl jel se třemi zlomenými žebry a poraněnou klíční kostí, přesto se v hodnocení etap třikrát prosadil mezi trojici nejlepších.

Zlomené žebro a vykloubené rameno limitovalo také Argentince. O šest let starší bratr Luciana Benavidese (závodícího za KTM) přesto dokončil soutěž na čtvrtém místě. Oba jezdci Hondy by nyní měli být víceméně v pořádku a rozhodně chtějí útočit na příčky nejvyšší. Stejně vysoko míří i jejich týmový kolega José Ignacio Cornejo, jenž v cíli ADDC slavil premiérové umístění na stupních vítězů v závodě mistrovství světa.

Gonçalves poprvé v nových barvách

Tábor Hondy na jaře po letech opustil Paulo Gonçalves. Portugalcových zkušeností hodlá využít ambiciózní Hero MotoSports Team Rally. Indicko-německé uskupení o sobě dává v posledních třech letech celkem hlasitě vědět. Při premiéře na Dakaru v roce 2017 dojeli do cíle oba jeho jezdci, o rok později vybojoval debutující Oriol Mena sedmé místo absolutně a letos byl devátý. Na letošní Merzouze se Španěl radoval z prvního pódiového výsledku od přestupu do světa cross-country rally. A právě Mena bude Gonçalvesovým parťákem i na Hedvábné stezce.

Gabriela Novotná, Dakar 2019
Gabriela Novotná, Husqvarna FE 450, Indigo Racing. Rally Dakar 2019. © Indigo Racing

Další poprvé Gabriely Novotné

Gabriela Novotná už navždy zůstane první českou motocyklistkou, která do Rally Dakar odstartovala (2018) a také soutěž dokončila (2019). Primát ji bude patřit i v případě Silk Way Rally. Té se zúčastní s osvědčenou Husqvarnou FE 450, ale poprvé zcela v režii vlastního týmu Indigo Racing. Dosud při závodech využívala spolupráce s týmem Klymčiw Racing.

Své síly poměří nejen s Laiou Sanz na tovární KTM, ale také s Ruskou Anastasijí Nifontovou (Husqvarna), jež letos v lednu jako první žena dokončila Dakar v kategorii malle moto (bez asistence), a s Mongolkou Bat-undral Byambasuren (KTM).

Silk Way Rally 2019 oficiálně odstartuje v sobotu 6. července v ruském Irkutsku. V následujících deseti dnech musí závodníci zvládnout deset etap o celkové délce 5009 kilometrů, z nichž se 2593 km pojede v rámci rychlostních zkoušek. Do cíle v čínském Tun-chuangu mají dorazit v úterý 16. července.

Silk Way Rally 2019: SEZNAM PŘIHLÁŠENÝCH
MOTO
#4 Paulo GonçalvesHero 450 RallyHero MotoSports Team Rally
#6 Sam SunderlandKTM 450 RallyRed Bull KTM Factory Racing
#7 Kevin BenavidesHonda CRF450 RallyMonster Energy Honda
#9 José Ignacio CornejoHonda CRF450 RallyMonster Energy Honda
#10 Adrien Van BeverenYamaha WR450F RallyYamaha Rally Team
#11 Joan Barreda BortHonda CRF450 RallyMonster Energy Honda
#13 Franco CaimiYamaha WR450F RallyYamaha Rally Team
#16 Xavier de SoultraitYamaha WR450F RallyYamaha Rally Team
#25 Oriol MenaHero 450 RallyHero MotoSports Team Rally
#29 Andrew ShortHusqvarna 450 RallyRockstar Energy Husqvarna Factory Racing
#30 Max HuntHusqvarna FR 450 RRHT Rally Raid Husqvarna Racing
#31 Adam TomiczekHusqvarna 450HT Rally Raid
#32 Maciej GiemzaHusqvarna 450HT Rally Raid
#33 Guillaume MartensKTM 450 Rally ReplicaBoucou
#44 Laia SanzKTM 450 RallyKTM Factory Racing
#51 Boldbaatar DamdinkhorlooKTM 450 Rally ReplicaTeam Mongolia Number One
#52 Battur BaatarKTM 450 Rally ReplicaShariin Gol Racing
#56 Anastasija NifontovaHusqvarna F450RRTeam Toyota Russia
#58 Gabriela NovotnáHusqvarna FE 450Indigo Racing
#77 Luciano BenavidesKTM 450 RallyRed Bull KTM Factory Racing
#80 Amgalan EnkhtuvshinKTM 450 Rally ReplicaTeam Mongolia Number One
#81 Bat-undral ByambasurenKTM 350 EXC-FNAMSC
#82 Unurbayar BatsaikhanKTM 450 Rally ReplicaYakraid
#83 Enkhsaruul DavaaKTM 450 Rally ReplicaYakraid
#90 Carlo SeminaraHusqvarna FR 450Team Crossparts
QUAD
#101 Rafał SonikYamaha Raptor 700Sonik Team
#102 Alexandr MaximovYamaha YFM700RMari Team
#103 Arkadiusz LindnerCan-Am RenegadeLindner 91 Team
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Martin Macík, testování Milovice 2020

Martin Macík: Pořád mám co dokazovat

Martina Macíka mladšího jsme vyzpovídali v průběhu dvoudenních testů týmu Big Shock Racing v Milovicích. A mluvili jsme nejen o technických novinkách.

Více...
Rudolf Lhotský, Baja Szczecinek 2020

Oba jezdci Jantar teamu přijati na Dakar 2021

Minulý týden provedli pořadatelé Rally Dakar 2021 selekci přihlášek motorkářů. Jantar team obdržel potvrzení startu pro oba své jezdce.

Více...
Miroslav Zapletal, Baja Szczecinek 2020

Baja Szczecinek: Stříbro pro Zapletala

Kuba Przygoński potvrdil na Baje Szczecinek roli favorita, ale tučnou porci cenných bodů získal také Miroslav Zapletal.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu