Baja Aragón: Prokop zatím druhý, suverénní Terranova

Rubrika: Auto, Baja Aragón, FIA SP baja  
/ Aktualizováno:

Po červnovém vítězství v Itálii rozjel Orlando Terranova s Mini výtečně i následující podnik světového poháru ve Španělsku. Argentinec se po prvním dnu Baji Aragón usadil v čele průběžného hodnocení. Navíc s komfortním náskokem.

Úvodní etapu čtvrtého dějství Světového poháru FIA v cross-country bajách tvořily dvě rychlostní zkoušky. Nejlépe do soutěže vstoupili Orlando Terranova a Ronnie Graue. Argentinci vyhráli dlouhou dopolední erzetu (165 km), přestože ještě zhruba v její polovině zaostávali o více než dvě minuty. Pak ale zaútočili a ujali se vedení před Przygońskim a Romou.

Orlando Terranova, Baja Aragón 2019
Orlando Terranova/Ronnie Graue, Mini JCW Rally, X-raid. Shakedown před Baja Aragón 2019. © X-raid

Posádka týmu X-raid nenašla přemožitele ani na kratším odpoledním testu (87 km). Díky tomu má před sobotní závěrečnou etapou k dobru tři minuty a 17 sekund.

Martin Prokop s Janem Tománkem byli po prvním měřeném úseku čtvrtí (+2:13 min), ale odpoledne dokázali trojblok pilotů X-raidu rozbít. S Fordem týmu MP-Sports prolétli RZ2 ve třetím nejrychlejším čase a díky tomu v průběžné klasifikaci přeskočili oba Terranovovy týmové kolegy.

Kuba Przygoński s Timem Gottschalkem (Mini) klesli na třetí příčku, ovšem jen s pětisekundovým odstupem od české dvojice.

Kuba Przygoński, Baja Aragón 2019
Kuba Przygoński/Timo Gottschalk, Mini JCW Rally, Orlen Team/X-raid. Shakedown před Baja Aragón 2019. © X-raid

Nani Roma ráno potvrzoval své odhodlání bojovat na španělské baje už o desáté vítězství. Přestože za volantem soutěžního vozu neseděl od lednového Dakaru. S navigátorem Àlexem Harem vedli od prvního mezičasu a 34 km před cílem úvodního testu měli k dobru 66 sekund. V závěru však nikoliv vlastní vinou dvě minuty prohospodařili a zařadili se na třetí místo (+ 1:01 min).

„Ráno jsme si vedli dobře, ale padesát kilometrů před cílem jsme dojeli ten Brinkeho, který měl problémy s brzdami a nepustil nás před sebe. To nás stálo spoustu času,“ popsal Nani Roma.

Nani Roma, Baja Aragón 2019
Nani Roma/Àlex Haro, Mini JCW Rally, X-raid. Baja Aragón 2019. © X-raid

Odpoledne Španělé sice medailové pozice po problémech s převodovkou opustili, ale také jejich ztráta na druhého Prokopa zůstává nepatrná.

„Vůz dostal zabrat, ale vydržel, ačkoliv jsem musel z prvního stupně řadit rovnou na třetí. Zatáčky jsem projížděl velmi rychle na trojku, dokud jsme se na jednom místě nedostali mimo trať,“ rekapituloval Španěl. „Zkrátka příliš mnoho problémů za jediný den. Důležité je, že pořád jedeme. Těšíme se na zítřek. Myslím, že navzdory sedmiměsíční přestávce nám rychlost nechybí. Pokusím se vydat ze sebe to nejlepší. Závod je stále otevřený.“

Obhájce loňského vítězství a vedoucí muž průběžného hodnocení světového poháru Vladimir Vasiljev (Toyota) v pátek do boje o nejvyšší příčky nezasáhl. Po RZ1 figuroval s více než čtyřminutovou ztrátou na sedmé pozici. Pokud jde o pořadí, nezměnila se situace ruského jezdce ani po další speciálce. Jen jeho ztráta na leadera závodu se zdvojnásobila.

Petr Hozák, Baja Aragón 2019
Petr Hozák/René Kilian, Hummer H3 RS, Rockstar Energy AVE Team. Baja Aragón 2019. © Rockstar Energy AVE Team

Pouze krátce se dnes v ostrém tempu svezli Petr Hozák a René Kilian. Na vině bylo vadné ložisko pravého zadního kola, které se zadřelo už po patnácti kilometrech. Pro Rockstar Energy AVE Team je situace o to smutnější, že po předchozí italské baje došlo na soutěžním Hummeru k výměně všech ložisek za nová. V rámci získávání dalších zkušeností, testování vozu a přípravy na následující závody nastoupí Hozák s Kilianem do sobotní etapy, byť s výraznou penalizací, a tudíž bez naděje na dobrý výsledek.

Původně přihlášená česko-slovenská posádka Miroslav Zapletal, Marek Sýkora dala nakonec přednost startu na 4V Rally Raidu, který se ve stejném termínu jede v rumunské Constanțě.

Baja Aragón pokračuje v sobotu 27. července druhou etapou. Závodit se bude na stejných tratích jako v pátek. Měřené úseky však budou v programu následovat v opačném pořadí. Soutěž tak uzavře 165kilometrová RZ Notre.

Baja Aragón 2019
AUTOMOBILY
po 1. etapě (RZ2)
1.Terranova / GraueMini JCW Rally3:14:41
2.Prokop / TománekFord F-150 Evo+3:17
3.Przygoński / GottschalkMini JCW Rally+3:22
4.Roma / HaroMini JCW Rally+3:37
5.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+4:19
6.Ramos / JesusToyota Hilux+5:50
7.Vasiljev / ŽilcovToyota Hilux+8:11
8.Recuenco / AlijasMini+10:31
9.Vanagas / RozwadowskiToyota Hilux+14:35
10.Alvarez / MonasteroloVolkswagen Amarok+16:10
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Al-Attiyah & Przygoński, QCCR 2019

Qatar CCR: Przygoński poprvé s novým vozem

Seznam posádek přihlášených na Qatar Cross-Country Rally 2020 odhalil, s jakou technikou bude o další úspěchy usilovat Kuba Przygoński.

Více...
Sergej Vjazovič, Dakar 2020

MAZ na Dakaru 2021 minimálně se dvěma kapotniky

Běloruský tovární tým MAZ-Sportauto chce porazit Kamaz, vyhrát Rally Dakar a má jasno, jaký další krok na své cestě musí učinit.

Více...
Miroslav Zapletal, Ha’il Rally 2020

Zapletal se Sýkorou druzí na saúdské Ha’il Rally

Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou si dojeli do Saúdské Arábie pro další úspěch. Do nové sezony vstoupili druhým místem na Ha’il Rally.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu