Riyadh Rally: Al-Rajhi předčil Peterhansela. Zapletal opět pátý

Rubrika: Auto  
/ Aktualizováno:

Yazeed Al-Rajhi vyhrál premiérový ročník Riyadh Rally a po předposledním podniku saúdskoarabské série v pouštních rally se posunul na první příčku průběžné klasifikace. V objevování nové hostitelské země Rally Dakar pokračovala také česko-slovenská posádka Miroslav Zapletal, Marek Sýkora.

Yazeed Al-Rajhi, Riyadh Rally 2019
Yazeed Al-Rajhi/Michael Orr, Toyota Hilux, Yazeed Racing. Riyadh Rally 2019. © Riyadh Rally Media

Yazeed Al-Rajhi a Michael Orr se vedení v průběžném hodnocení ujali už po krátkém čtvrtečním prologu. Nejdůležitější krok však saúdsko-britská posádka učinila v pátek. Nejdelší rychlostní zkoušku soutěže (307 km) zdolal Al-Rajhi s Toyotou opět nejrychleji ze všech a do posledního dne soutěže nastupoval s náskokem 54 sekund před Stéphanem Peterhanselem s Mini.

Na sobotní speciálce (160 km) domácí pilot francouzskému soupeři sice podlehl, ovšem jen o osm sekund a díky tomu mohl slavit třetí vítězství v řadě a díky tomu se také ujal vedení v hodnocení série.

Stéphane Peterhansel se v Rijádu poprvé představil společně s Paulem Fiúzou, který na poslední chvíli nahradil na sedačce spolujezdce Andreu Peterhansel. Francouzsko-portugalská dvojice do soutěže vstoupila třetím časem na čtvrteční krátké speciálce, v pátek byla druhá a v sobotu zvítězila. Pro třináctinásobného vítěze Rally Dakar však bylo tentokrát nejdůležitější seznámení s terénem, v jakém se v lednu pojede – alespoň z části – další ročník nejslavnější maratonské rally světa.

Stéphane Peterhansel, Riyadh Rally 2019
Stéphane Peterhansel/Paulo Fiúza, Mini JCW Buggy, X-raid. Riyadh Rally 2019. © Riyadh Rally Media

„Seznámení s krajinou Saúdské Arábie bylo fascinující a musím přiznat, že tato baja byla rychlejší, než jsme čekali,“ popsal v cíli Stéphane Peterhansel. „S Mini jsme naprosto spokojený. Předchozí testování v Maroku se vyplatilo. Pokud jde o Paula, úplně poprvé jsem jel se spolujezdcem, který nehovoří francouzsky. Chvilku mi trvalo, než jsem si na to zvykl, ale pak už to šlo výborně.“

Sestavu na stupních vítězů zkompletovali Yasir Seaidan a Alexej Kuzmič. Domácí závodník si poprvé v závodě vyzkoušel Mini JCW Buggy a přestože přišel o první příčku v průběžné klasifikaci série, zůstává před závěrečným podnikem Al-Rajhiho jediným soupeřem v boji o titul.

Yasir Seaidan, Riyadh Rally 2019
Yasir Seaidan/Alexej Kuzmič, Mini JCW Buggy, Race World. Riyadh Rally 2019. © Riyadh Rally Media

Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou byli ve čtvrtek druzí, ale už v pátek si o tři příčky pohoršili. S Fordem týmu Offroadsport dojeli do cíle jako pátí. Stejné umístění si připsali i při dvou předchozích letošních startech v Saúdské Arábii. Na tratích v okolí saúdskoarabského hlavního města nestačili kromě zmíněné trojice posádek ještě na Essu Al Dossariho s Nissanem.

„Člověk neznalý trati řekne, že je to blbé páté místo, ale je to krásné páté místo,“ míní Miroslav Zapletal. „Je dobré, že se tu můžeme svézt, že si to můžeme vyzkoušet. Často je to hodně rychlé, ale taková je celá Saúdská Arábie, protože opravdu technickou trať tu nemají kde natáhnout.“

Riyadh Rally 2019
AUTOMOBILY
konečné výsledky
1.Al-Rajhi/OrrToyota Hilux4:01:56
2.Peterhansel/FiúzaMini JCW Buggy+0:46
3.Seaidan/KuzmičMini JCW Buggy+4:20
4.Al Dossary/DelaunayNissan Navara+17:49
5.Zapletal/SýkoraFord F-150 Evo+27:43
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Zdeněk Tůma, Dakar 2018

Zdeněk Tůma: Dakar v Saúdské Arábii bude bolet

Trajekt napěchovaný vozidly pro Rally Dakar zamířil z Marseille do Džiddy. Svůj stroj na loď naložil i český čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Maroko 2019

Dakar 2020: Red Bull rozjíždí juniorský program

Na okruzích pomohli do hvězdných výšin Vettelovi, Verstappenovi a řadě dalších. Teď se u Red Bullu rozhodli vychovat také budoucí vítěze Rally Dakar.

Více...
Aleš Loprais, testování 2019

Aleš Loprais: Očekávám těžký a tvrdý Dakar

Za necelé čtyři týdny odstartuje Aleš Loprais už počtrnácté do Rally Dakar. Navzdory bohatým zkušenostem však míří do velkého neznáma.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu