Dakar 2020: Nejlépe začal obhájce vítězství Toby Price

Rubrika: Dakar 2020, Moto/Quad  
/ Aktualizováno:

Úvodní etapa Rally Dakar 2020 v kategorii motocyklů potvrdila předsoutěžní předpoklady o rozložení sil. První osmičku opanovali jezdci továrních týmů KTM a Honda, mezi něž se vklínil pouze Pablo Quintanilla na Husqvarně.

[poslední aktualizace 5. 1. 2020, 16:40]

Toby Price, Dakar 2020
Toby Price, KTM 450 Rally, Red Bull KTM Factory Racing. Rally Dakar 2020. © KTM

Úvodní etapa z Džiddy do Al Wejhu měřila 752 kilometrů, z nichž se 319 jelo v rámci první rychlostní zkoušky. Speciálka nabídla ochutnávku skoro všeho, co na účastníky Dakaru 2020 v následujících dnech čeká: rychlé i technické úseky, duny i kamení.

Toby Price (KTM) svedl souboj o první letošní etapové vítězství s Rickym Brabecem (Honda). Australan byl po více než třech hodinách závodění o dvě minuty rychlejší než americký soupeř.

„Byl to náročný den, ale dopadlo to dobře,“ hodnotí Toby Price. „Po patnácti kilometrech mi odešel roadbook. Svým způsobem jsem měl štěstí, že jsme se dokázal držet prachu zvířeného závodníky jedoucími přede mnou. Jakmile vám nefunguje roadbook, jedete prakticky naslepo. Teď to vypadá dobře, ale myslím si, že dostanu nějakou penalizaci. Není to nejlepší začátek, ale pořád před sebou máme dlouhou rally.“

Priceovy obavy se nakonec nenaplnily a dvojnásobný dakarský šampion odstartuje do pondělní etapy jako vedoucí muž průběžného hodnocení.

Svůj úkol stoprocentně splnili také další jezdci KTM. Do první osmičky se prosadili nejen bývalí dakarští vítězové Matthias Walkner a Sam Sunderland, ale také jejich mladý kolega Luciano Benavides. Argentinec je po prvním dnu osmý, přestože značnou část měřeného úseku otevíral trať.

„Prožil jsem úžasný den,“ usmívá se Luciano Benavides. „Od prvního kontrolního bodu jsem jel na trati jako první, což se mi na Dakaru stalo úplně poprvé. Dokud jsem nepředstihl deset jezdců startujících přede mnou, jel jsem ve spoustě prachu, ale pak jsem se cítil opravdu dobře a speciálku jsem dokončil, aniž bych udělal hodně chyb.“

Spokojenost by měla panovat také v táboře Hondy, které po první dnu nechybí v první desítce nikdo z trojice předpokládaných opor. Mezi elitu se prosadili také oba tovární jezdci Husqvarny, Pablo Quintanilla a Andrew Short. Prapor Yamahy dnes držel nejvýše Adrien Van Beveren, který zkompletoval pořadí v první desítce.

Adrien Van Beveren, Dakar 2020
Adrien Van Beveren, Yamaha WR450F Rally, Monster Energy Yamaha Rally Team. Rally Dakar 2020. © Monster Energy

Radost z povedené etapy by závodníkům neměly zkalit ani přeci jen výraznější odstupy, které se týkají jezdců počínaje sedmým Joanem Barredou (Honda). Všichni mají před sebou náročný a nevyzpytatelný Dakar, který motocyklistům hned zítra a pozítří notně okoření supermaratonská etapa.

Z jezdců českých týmů si nejlépe počínal Američan Skyler Howes, který je s Husqvarnou týmu Klymčiw Racing se ztrátou necelých dvaceti minut osmnáctý. Slovák Štefan Svitko (KTM) uzavírá první dvacítku.

Štefan Svitko, Dakar 2020
Štefan Svitko, KTM 450 Rally Replica, Slovnaft Rally Team. Rally Dakar 2020. © Slovnaft Rally Team

Z Čechů si nejlépe počínal Milan Engel s KTM. Jezdec stáje Orion – MRG dojel do cíle speciálky se ztrátou necelých 32 minut jako sedmadvacátý. Engelův týmový kolega a dakarský nováček Martin Michek byl o necelé dvě minuty pomalejší a v průběžném pořadí figuruje o tři pozice níž. Jan Brabec (KTM; Big Shock Racing) strávil na trati rychlostní zkoušky o 5:23 min více než Engel a je zatím čtyřiatřicátý. Všichni tři za svými zády nechali například Aarona Marého a Jamieho McCanneye, kteří na Dakaru debutují v barvách továrních týmů Honda, resp. Yamaha.

„Klasika, jelo se mi dobře. Jen prvních sto kilometrů jsem se dostával do tempa, protože můj poslední závod byl Dakar 2019. Takže jsem se po roční pauze musel zase hodit do závodního módu. Úvodní tři čtyři etapy do toho ještě kvůli noze nebudu šlapat úplně na plno, počkám, co se bude dít. Ale zatím jsem spokojený,“ tvrdí Jan Brabec.

Třináctka dnes byla mimořádně smolná pro Willyho Jobarda. Zkušený Francouz se při třináctém startu na Dakaru stal prvním odpadlíkem 42. ročníku, když si při pádu na 13. kilometru vykloubil rameno.

Rally Dakar 2020
MOTOCYKLY
průběžné pořadí po 1. etapě
1.Toby PriceKTM 450 Rally3:19:33
2.Ricky BrabecHonda CRF450 Rally+2:05
3.Matthias WalknerKTM 450 Rally+2:40
4.Kevin BenavidesHonda CRF450 Rally+4:31
5.Sam SunderlandKTM 450 Rally+5:15
6.Pablo QuintanillaHusqvarna FR 450 Rally+5:36
7.Joan BarredaHonda CRF450 Rally+7:51
8.Luciano BenavidesKTM 450 Rally+8:56
9.Andrew ShortHusqvarna FR 450 Rally+9:03
10.Adrien Van BeverenYamaha WR450F Rally+9:52
27.Milan EngelKTM 450 Rally Replica+31:55
30.Martin MichekKTM 450 Rally Replica+33:47
34.Jan BrabecKTM 450 Rally Replica+37:22
60.Petr VlčekKTM 450 Rally Replica+1:16:28
62.Roman KrejčíKTM 450 Rally Replica+1:18:27
124.Jan VeselýHusqvarna FE 450+2:39:05

Martin Michek, Dakar 2020

Víte, že…

…mezi 144 motocyklisty, kteří do první etapy Dakaru 2020 odstartovali, bylo 38 nováčků? Jedním z nich byl i úspěšný český motokrosař Martin Michek (KTM, Orion – Moto Racing Group). Naopak 13 jezdců už má na svém kontě minimálně deset startů a díky tomu je pořadatelé označují jako „legendy“. Do této skupiny se od letoška řadí také Jan Veselý (Husqvarna, Ivar CS Team).

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Milan Engel, Rallye du Maroc 2021

Rallye du Maroc: Engel a Kubiena zraněni, Macíka zastavila technika

Češi na Marocké rally neuspěli. Milan Engel i Tomáš Kubiena se v průběhu soutěže zranili a Macíkově posádce vystavila stopku prasklá nádrž.

Více...
Martin Macík, Rallye du Maroc 2021

Macík v Maroku zatím vede

Martin Macík, František Tomášek a David Švanda s novým Ivecem týmu Big Shock! Racing na Rallye du Maroc zatím vedou v kategorii kamionů.

Více...
Gert Huzink, Rallye du Maroc 2021

Severočeský dakarský speciál narychlo odjel do Maroka

MKR Technology jede bomby! Po testech, které proběhly minulý týden v Polsku, následovalo rychlé rozhodnutí a bleskový přesun do Maroka.

Více...

KomentářOn Dakar 2020: Nejlépe začal obhájce vítězství Toby Price

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu