Dakar 2020: Alonso v úvodu těsně za top 10, problémy favoritů

Rubrika: Auto, Dakar 2020  
/ Aktualizováno:

Velká jména startovní listiny kategorie automobilů zastínil v úvodu Rally Dakar 32letý Litevec Vaidotas Žala se starším Mini. Některé z hvězd se navíc dostaly do vážných problémů.

[poslední aktualizace 5. 1. 2020, 18:03]

Vaidotas Žala, Dakar 2020
Vaidotas Žala/Saulius Jurgelėnas, Mini All4 Racing, Agrorodeo. Rally Dakar 2020. © X-raid

Úvodní etapa z Džiddy do Al Wejhu měřila 752 kilometrů, z nichž se 319 jelo v rámci první rychlostní zkoušky. Speciálka nabídla ochutnávku skoro všeho, co na účastníky Dakaru 2020 v následujících dnech čeká: rychlé i technické úseky, duny i kamení.

Ještě po dvou třetinách diktovali tempo obhájci loňského vítězství Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel. V závěru však tovární posádku Toyoty defekty, které katarsko-francouzskou dvojici odsunuly na čtvrtou příčku.

„Byl to těžký den. Udělali jsme tři defekty na deseti kilometrech. Netuším, co bylo špatně, ale bylo to celkem zvláštní,“ krčí rameny Nasser Al-Attiyah. „Navíc jsme dnes jeli jako první a navigace byla obtížná, ačkoliv Mathieu odvedl vynikající práci. Uvidíme, co dokážeme zítra díky výhodnější startovní pozici. Stéphane [Peterhansel] by měl jet před námi.“

Životního úspěchu tak dosáhli Vaidotas Žala a Saulius Jurgelėnas s Mini All4 Racing, kteří si připsali etapové vítězství. Litevci byli o dvě minuty rychlejší než Stéphane Peterhansel s Mini JCW Buggy, třetí příčku obsadil Francouzův týmový kolega Carlos Sainz s identickou buginou.

„Trochu jsme bloudili a ztratili jsme tři až pět minut hledáním skrytého waypointu. Bylo těžké naslouchat pokynům v angličtině. Nikdy jsem neměl navigátora, který by na mě mluvil anglicky. Musím si na to zvyknout,“ připomíná Stéphane Peterhansel problém, který mu dělal starosti už před startem. „Byly tam duny, písečné pláně i kamenité úseky, kde jsme museli jet velmi opatrně.“

Martina Prokopa a Viktora Chytku (Ford) odsunuly tři defekty na dvanáctou příčku s desetisekundovým odstupem od jedenáctého Fernanda Alonsa debutujícího na Dakaru za volantem tovární Toyoty.

Martin Prokop, Dakar 2020
Martin Prokop/Viktor Chytka, Ford Raptor RS Cross-Country, MP-Sports. Rally Dakar 2020. © MP-Sports

„Nemůžu říct, že by dnešní erzeta byla úplně těžká, ale byly tam některé těžké úseky. Bylo to hodně na gumy. Bohužel jsme udělali tři defekty a jednou jsme se malinko zamotali. Ale bylo vidět, že se tam motali i jiní. Kvůli tomu jsme se dostali mezi ostatní auta a já jsem po Maroku nechtěl v prachu vyloženě riskovat,“ vysvětluje Martin Prokop. „Jsem spokojený. Musíme bojovat dál. Je vidět, že všichni tlačí a chyby se dělají.“

Až za Prokopem se ve výsledcích seřadili takoví jezdci jako Khalid Al Qassimi s Peugeotem týmu PH Sport, Giniel de Villiers, dojíždějící s tovární Toyotou do cíle na pomalém defektu, nebo Nani Roma s Borgwardem.

Do první třicítky se prosadili ještě další dva čeští jezdci. Miroslav Zapletal a jeho slovenský navigátor Marek Sýkora (Ford) vstoupili do soutěže dvacátým časem, Boris Vaculík s Martinem Plechatým (Ford) byli sedmadvacátí.

Hodinu a 39 minut na vítězného Žalu ztratili Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem (Ford), kteří tak v průběžném hodnocení figurují až v šesté desítce.

Kuba Przygoński, Dakar 2020
Kuba Przygoński/Timo Gottschalk, Mini JCW Rally, Orlen Team/X-raid. Rally Dakar 2020. © Red Bull Content Pool

Z boje o stupně vítězů vypadl hned první den Kuba Przygoński. Polský jezdec a jeho německý navigátor Timo Gottschalk se na úvodních mezičasech drželi na třetí pozici, ale na 146. kilometru museli zastavit a pustit se do oprav svého Mini JCW Rally. Etapu dokončili se šestihodinovou ztrátou.

Ještě horší vzpomínky si z premiérového saúdskoarabského ročníku dakarské rally odveze Romain Dumas. Francouz do závodu odstartoval s buggy, kterou na bázi Peugeotu postavila jeho společnost RD Limited. Vůz však na 65. kilometru shořel.

Rally Dakar 2020
AUTOMOBILY
průběžné pořadí po 1. etapě
1.Žala/JurgelėnasMini All4 Racing3:19:04
2.Peterhansel/FiúzaMini JCW Buggy+2:14
3.Sainz/CruzMini JCW Buggy+2:50
4.Al-Attiyah/BaumelToyota Hilux+5:33
5.Ten Brinke/ColsoulToyota Hilux+6:30
6.Serradori/LurquinCentury Buggy+6:55
7.Terranova/GraueMini JCW Rally+7:15
8.Al-Rajhi/ŽilcovToyota Hilux+11:46
9.Vasiljev/JevtěchovMini JCW Rally+13:25
10.Van Loon/DelaunayToyota Hilux+13:58
11.Alonso/ComaToyota Hilux+15:27
12.Prokop/ChytkaFord Raptor RS Cross-Country+15:37
20.Zapletal/SýkoraFord F-150+32:41
27.Vaculík/PlechatýFord F-150 Evo+46:39
56.Ouředníček/KřípalFord Ranger+1:39:05
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu