Baja Aragón: Al-Attiyah udolal Loeba

Rubrika: Auto, Baja Aragón, FIA SP baja  
/ Aktualizováno:

Ozdobou Baji Aragón 2021 byl souboj Nassera Al-Attiyaha a Sébastiena Loeba o vítězství v kategorii automobilů. Napínavou bitvu rozhodla až poslední speciálka.

Nasser Al-Attyiah, Baja Aragón 2021
Nasser Al-Attyiah/Mathieu Baumel, Toyota Hilux, Overdrive SA. Baja Aragón 2021. © Red Bull Content Pool

Sébastien Loeb opět demonstroval svou sílu. Přestože v Aragónu startoval poprvé a prvně jel také s novým spolujezdcem Fabianem Lurquinem, po úvodní etapě se s Hunterem týmu Bahrain Raid Xtreme usadil v čele průběžné klasifikace.

Ovšem Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel s Toyotou zaostávali před druhou a zároveň závěrečnou etapou o pouhou sekundu. Na prvním ze dvou sobotních testů (113 km) na své soupeře najeli minutu a pět sekund a připravovali se na rozhodující duel na poslední speciálce (208 km).

Zpočátku se zdálo, že Loeb ještě Katařanovi život znepříjemní. Na mezičasech v jednu chvíli vedl o dvě a tři čtvrtě minuty, ale ani to nestačilo. Tým BRX si na své premiérové vítězství musí minimálně ještě nějakou chvíli počkat. U Francouzova Hunteru totiž vypověděl službu posilovač řízení a posádka navíc musela měnit proraženou pneumatiku. Výsledkem byla téměř jedenáctiminutová ztráta a propad na sedmé místo konečného hodnocení.

Sébastien Loeb, Baja Aragón 2021
Sébastien Loeb/Fabien Lurquin, BRX Hunter, Bahrain Raid Xtreme. Baja Aragón 2021. © Red Bull Content Pool

Al-Attiyah tak zvítězil o 4 minuty a 40 sekund před Mattiasem Ekströmem (Mini), pro něhož je druhé místo dosud nejlepším výsledkem jeho velmi krátké kariéry v cross-country rally. Sestavu na stupních vítězů zkompletoval Yazeed Al-Rajhi s dalším Hiluxem od Overdrivu.

Před Loeba se nakonec ve výsledcích prosadil i jeho týmový kolega Nani Roma, který po pátečních problémech s brzdami dojel pátý. Příliš spokojený se svou premiérou u BRX nemůže být Orlando Terranova. Argentinec první etapu nedokončil kvůli potížím se zadním zavěšením, na RZ2 se v sobotu dopoledne blýskl druhým časem, ale na RZ3 ze soutěže definitivně odstoupil.

Česko-slovenská dvojice Miroslav Zapletal, Marek Sýkora obsadila s Fordem týmu Offroadsport dvanáctou příčku.

BAJA ARAGÓN 2021 – AUTOMOBILY (SP FIA)
konečné výsledky
1.201Nasser Al-Attiyah / Mathieu BaumelToyota HiluxOverdrive SA6:32:44
2.206Mattias Ekström / Emil BergkvistMini All4 RacingX-raid Team+4:40
3.202Yazeed Al-Rajhi / Michael OrrToyota HiluxOverdrive SA+6:15
4.218Tiago Reis / Valter CardosoToyota HiluxOverdrive SA+6:50
5.205Nani Roma / Àlex HaroProdrive HunterBahrain Raid Xtreme+7:08
12.211Miroslav Zapletal / Marek SýkoraFord F-150 EvoOffroadsport+27:52
DAKARMANIA #4

Detailní shrnutí zásadních novinek a událostí sezony 2021, preview Rally Dakar 2022, obšírně zpracované kapitoly z dakarské historie, otevřené rozhovory a spoustu dalších zajímavostí naleznete v tištěném magazínu DAKARMANIA #4.

Dvakrát ročně 160 stran mimořádného čtení pro všechny milovníky cross-country rally. Objednávejte na eshop.dakarmania.cz.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Audi RS Q e-tron, testování Maroko 2021

Audi po testech v Maroku: Čeká nás spousta práce

Elektromotory poháněné Audi RS Q e-tron absolvovalo první testy v pouštních podmínkách. Tovární tým Audi strávil necelé dva týdny v Maroku.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021

Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Yazeed Al-Rajhi vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Více...
Gert Huzink, testy 2021

Druhá baterie zvýší výkon a sníží emise

MKR Technology má za sebou další intenzivní testování dakarských kamionů. Konstruktéři strávili několik dnů na písečném povrchu v Polsku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu