Qatar CCR 2019: Úvodní etapu ovládly Toyoty

In Auto, FIA SP CCR, Qatar Cross-Country Rally On
- Updated

Do Qatar Cross-Country Rally 2019 odstartovaly nejlépe posádky s vozy Toyota. Ve výsledcích úvodní etapy se vozy týmu Overdrive Racing seřadily na prvních třech pozicích. Vedení v soutěži se ujal domácí Nasser Al-Attiyah s francouzským navigátorem Mathieu Baumelem.

Úvodní podnik letošní sezony Světového poháru FIA v cross-country rally (FIA World Cup for Cross-Country Rallies) zahájila rychlostní zkouška dlouhá 110 kilometrů. Vítězové letošního Dakaru její trať zdolali o tři minuty rychleji než Bernard ten Brinke a Tom Colsoul s dalším Hiluxem. O další minutu pomalejší byli jejich týmoví kolegové Yazeed Al-Rajhi s Dirkem von Zitzewitzem.

Al-Attiyah na trati úvodní speciálky dokázal předjet oba vozy startující před ním. Nejprve předstihl Vladimira Vasiljeva a těsně před cílem se dostal i před Kubu Przygońského, který dnes na trať vyrážel jako první.

„Mít po krátké úvodní etapě více než tříminutový náskok je velmi dobré,“ pochvaloval si Nasser Al-Attiyah. „Navigace dnes byla trochu záludná, ale my jsme žádnou chybu neudělali.“

Yazeed Al-Rajhi, Qatar Cross-Country Rally 2019
Yazeed Al-Rajhi / Dirk von Zitzewitz, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Qatar Cross-Country Rally 2019 © Overdrive Racing

Se svým výkonem i umístěním byl spokojený také Yazeed Al-Rajhi: „Poprvé jedu s novým vozem a spolujezdcem. Dnes jsem získal spoustu zkušeností. Snažili jsme se o to, abychom zítra mohli do dlouhé speciálky vyrážet někde blízko za Nasserem. V sobotu chceme trochu víc zabrat.“

Loňský vítěz světového poháru Kuba Przygoński s Mini vstoupil do soutěže čtvrtým časem. Jezdec Orlen Teamu dnes s Al-Attiyahem prohrál o čtyři minuty a 31 sekund. První pětku zkompletoval Vladimir Vasiljev s BMW. Zkušeného Rusa dělilo od polského závodníka pouhých deset sekund.

„Bylo to zrádné. Byla to první etapa, kterou jsme absolvovali společně s Timem, ale neudělali jsme žádnou chybu. Spolupracuje se nám dobře,“ těší Kubu Przygońského. „Hledáme společnou řeč, kterou je angličtina. Zítra budeme startovat později, takže to pro nás bude díky stopám jednodušší.“

Bloudění i defekty

Yasir Hamad Seaidan jede poprvé s Mini týmu X-raid. Dnes ztratil více než devět minut kvůli chybě při navigaci a přibrzdil jej také defekt pneumatiky.

„Měli jsme problémy s navigací a třikrát jsme se ztratili,“ přiznal Yasir Hamad Seaidan. „Navíc jsme deset kilometrů před cílem prorazili pneumatiku. Jeli jsme v prachu za jedním z Hiluxů a trefili jsme kámen. Ale jsme rádi, že jsme v cíli.“

Kvůli tomu figuruje po první etapě na sedmé pozici. Před pilota ze Saudské Arábie se prosadil ještě Ital Eugenio Amos s buggy Ford.

Miroslavu Zapletalovi a Marku Sýkorovi nevyšla páteční speciálka úplně podle představ. Česko-slovenská dvojice se svým Fordem ztratila více než 20 minut, když prorazila kolo, ohnula rameno a zničila poloosu. V průběžném hodnocení patří Zapletalovi jedenáctá příčka.

Ve třídě T3 (side-by-side) si dnes nejlépe počínal Mohammed Al-Attiyah (Can-Am). Domácí závodník byl o necelou minutu rychlejší než loňský vítěz Dakaru v této kategorii Reinaldo Varela z Brazílie.

Ibrahim Al-Muhanna, který se soutěže jako jediný účastní s kamionem, byl dnes se svým Mercedesem Unimog šestnáctý (+ 34:49 min).

V sobotu pokračuje katarská rally druhou etapou. Na programu je druhá nejdelší rychlostní zkouška celé soutěže (324 km), která účastníky zavede do některých z nejodlehlejších koutů země.

Qatar Cross-Country Rally 2019 – Průběžné pořadí po 1. etapě

1. N. Al-Attiyah / Baumel Toyota Hilux 52:40
2. Ten Brinke / Colsoul Toyota Hilux +3:05
3. Al-Rajhi / Von Zitzewitz Toyota Hilux +4:00
4. Przygoński / Gottschalk Mini JCW Rally +4:31
5. Vasiljev / Žilcov BMW X3 CC +4:41
6. Amos / Delaunay Ford 2WD Buggy +7:09
7. Seaidan / Lichtleuchter Mini All4 Racing +14:09
8. M. Al-Attiyah / Lafuente Can-Am Maverick +18:57
9. Al-Meer / Kuzmič Toyota Land Cruiser 200 +19:33
10. Varela / Gugelmin Can-Am Maverick +19:48
11. Zapletal / Sýkora Ford F-150 Evo +20:38

Kompletní výsledky 1. etapy

You may also read!

Aleš Loprais, Dakar 2022

Aleš Loprais: Zdá se, že Dakar 2023 bude masakr

Rally Dakar se v roce 2023 pojede už počtvrté v řadě výhradně v Saúdské Arábii. Přesto pořadatelé slibují několik pozoruhodných novinek.

Více...
DAKARMANIA #5

DAKARMANIA #5 právě vychází

Dakar 2022 je minulostí stejně jako třiačtyřicet předchozích ročníků. Všechny však zůstávají ohromnou studnicí informací a příběhů.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2022

Aleš Loprais v cíli Dakaru 2022: Děkujeme všem

Aleš Loprais, Jaroslav Valtr ml. a Petr Pokora s Pragou v Loprais Teamu dokončili Dakar 2022 na 21. místě v kategorii kamionů.

Více...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Mobile Sliding Menu