Qatar CCR 2019: Úvodní etapu ovládly Toyoty

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Qatar Cross-Country Rally  
/ Aktualizováno:
Nasser Al-Attiyah, Qatar Cross-Country Rally 2019

Do Qatar Cross-Country Rally 2019 odstartovaly nejlépe posádky s vozy Toyota. Ve výsledcích úvodní etapy se vozy týmu Overdrive Racing seřadily na prvních třech pozicích. Vedení v soutěži se ujal domácí Nasser Al-Attiyah s francouzským navigátorem Mathieu Baumelem.

Úvodní podnik letošní sezony Světového poháru FIA v cross-country rally (FIA World Cup for Cross-Country Rallies) zahájila rychlostní zkouška dlouhá 110 kilometrů. Vítězové letošního Dakaru její trať zdolali o tři minuty rychleji než Bernard ten Brinke a Tom Colsoul s dalším Hiluxem. O další minutu pomalejší byli jejich týmoví kolegové Yazeed Al-Rajhi s Dirkem von Zitzewitzem.

Al-Attiyah na trati úvodní speciálky dokázal předjet oba vozy startující před ním. Nejprve předstihl Vladimira Vasiljeva a těsně před cílem se dostal i před Kubu Przygońského, který dnes na trať vyrážel jako první.

„Mít po krátké úvodní etapě více než tříminutový náskok je velmi dobré,“ pochvaloval si Nasser Al-Attiyah. „Navigace dnes byla trochu záludná, ale my jsme žádnou chybu neudělali.“

Yazeed Al-Rajhi, Qatar Cross-Country Rally 2019
Yazeed Al-Rajhi / Dirk von Zitzewitz, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Qatar Cross-Country Rally 2019 © Overdrive Racing

Se svým výkonem i umístěním byl spokojený také Yazeed Al-Rajhi: „Poprvé jedu s novým vozem a spolujezdcem. Dnes jsem získal spoustu zkušeností. Snažili jsme se o to, abychom zítra mohli do dlouhé speciálky vyrážet někde blízko za Nasserem. V sobotu chceme trochu víc zabrat.“

Loňský vítěz světového poháru Kuba Przygoński s Mini vstoupil do soutěže čtvrtým časem. Jezdec Orlen Teamu dnes s Al-Attiyahem prohrál o čtyři minuty a 31 sekund. První pětku zkompletoval Vladimir Vasiljev s BMW. Zkušeného Rusa dělilo od polského závodníka pouhých deset sekund.

„Bylo to zrádné. Byla to první etapa, kterou jsme absolvovali společně s Timem, ale neudělali jsme žádnou chybu. Spolupracuje se nám dobře,“ těší Kubu Przygońského. „Hledáme společnou řeč, kterou je angličtina. Zítra budeme startovat později, takže to pro nás bude díky stopám jednodušší.“

Bloudění i defekty

Yasir Hamad Seaidan jede poprvé s Mini týmu X-raid. Dnes ztratil více než devět minut kvůli chybě při navigaci a přibrzdil jej také defekt pneumatiky.

„Měli jsme problémy s navigací a třikrát jsme se ztratili,“ přiznal Yasir Hamad Seaidan. „Navíc jsme deset kilometrů před cílem prorazili pneumatiku. Jeli jsme v prachu za jedním z Hiluxů a trefili jsme kámen. Ale jsme rádi, že jsme v cíli.“

Kvůli tomu figuruje po první etapě na sedmé pozici. Před pilota ze Saudské Arábie se prosadil ještě Ital Eugenio Amos s buggy Ford.

Miroslavu Zapletalovi a Marku Sýkorovi nevyšla páteční speciálka úplně podle představ. Česko-slovenská dvojice se svým Fordem ztratila více než 20 minut, když prorazila kolo, ohnula rameno a zničila poloosu. V průběžném hodnocení patří Zapletalovi jedenáctá příčka.

Ve třídě T3 (side-by-side) si dnes nejlépe počínal Mohammed Al-Attiyah (Can-Am). Domácí závodník byl o necelou minutu rychlejší než loňský vítěz Dakaru v této kategorii Reinaldo Varela z Brazílie.

Ibrahim Al-Muhanna, který se soutěže jako jediný účastní s kamionem, byl dnes se svým Mercedesem Unimog šestnáctý (+ 34:49 min).

V sobotu pokračuje katarská rally druhou etapou. Na programu je druhá nejdelší rychlostní zkouška celé soutěže (324 km), která účastníky zavede do některých z nejodlehlejších koutů země.

Qatar Cross-Country Rally 2019 – Průběžné pořadí po 1. etapě

1.N. Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux52:40
2.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+3:05
3.Al-Rajhi / Von ZitzewitzToyota Hilux+4:00
4.Przygoński / GottschalkMini JCW Rally+4:31
5.Vasiljev / ŽilcovBMW X3 CC+4:41
6.Amos / DelaunayFord 2WD Buggy+7:09
7.Seaidan / LichtleuchterMini All4 Racing+14:09
8.M. Al-Attiyah / LafuenteCan-Am Maverick+18:57
9.Al-Meer / KuzmičToyota Land Cruiser 200+19:33
10.Varela / GugelminCan-Am Maverick+19:48
11.Zapletal / SýkoraFord F-150 Evo+20:38

Kompletní výsledky 1. etapy

Mohlo by vás zajímat

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019

Dakar 2020: Roadbook až před startem, žolíci a supermaraton

Stěhováním do Saúdské Arábie a jmenováním Davida Castery novým ředitelem zásadní proměna Rally Dakar rozhodně nekončí. Tým, jenž si

Více...
Jan Brabec

Jan Brabec skončil se zlomeninami v tuniské nemocnici

Jarní testování na Sahaře je pro tým Big Shock Racing už tradičně důležitou součástí přípravy na následující ročník Rally

Více...
Andrej Karginov, Rally Kazakhstan 2018

Hvězdy Kamazu vyrazí místo Silk Way na Rally Kazakhstan

Po loňské premiéře se Kamaz podruhé vrací na Rally Kazakhstan. Stejně jako před rokem vysílá do Aktau dvojici svých

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu