Dubai Baja 2019: Martin Prokop po první etapě třetí

Rubrika: Auto, Dubai International Baja, FIA SP baja  
/ Aktualizováno:
Martin Prokop, Dubai International Baja 2019

Martin Prokop s Fordem nestačil v úvodní etapě Dubai International Baja pouze na domácího Al Qassimiho s Peugeotem a loňského vítěze světového poháru v cross-country rally Kubu Przygońského s buggy Mini.

Úvodní etapa dubajské baji měřila 202 kilometrů a na rychlé trati v nevelkých dunách pouště Al Qudra se posádky potýkaly hlavně s měkkým pískem. Podle očekávání měly nad „čtyřkolkami“ mírně navrch lehčí buginy s jednou poháněnou nápravou.

Khalid Al Qassimi naplno využil znalosti domácího prostředí i nesporných kvalit Peugeotu 3008 DKR, který pro Abu Dhabi Racing připravuje tým PH Sport. S francouzským navigátorem Xavierem Panserim zvládli úvodní etapu za dvě hodiny a 42 minut a ujali se vedení v průběžném hodnocení druhého podniku Světového poháru FIA v cross-country bajách 2019.

Khalid Al Qassimi, Dubai International Baja 2019
Khalid Al Qassimi / Xavier Panseri, Peugeot 3008 DKR, Abu Dhabi Racing. Dubai International Baja 2019. © ATCUAE Media/RallyZone

„Asi od třicátého kilometru jsem měl problémy s tlumičem, začaly se ozývat nepříjemné rány. Proto jsme auto trochu šetřili, což nás stálo minutu nebo dvě,“ myslí si Khalid Al Qassimi. „Ale jsem rád, že jsme i navzdory problémům první. To je vždycky příjemné.“

Jen o 48 sekund pomalejší byl Polák Kuba Przygoński se svým německým navigátorem Timem Gottschalkem, kteří v Dubaji poprvé závodí s buggy Mini od X-raidu.

„Byl to dobrý den, hezká trať, ale museli jsme zastavit a měnit kolo. Těším se na zítřek, i když dnes byly duny a písek velice měkké,“ shrnuje první etapu Kuba Przygoński.

Kuba Przygoński, Dubai International Baja 2019
Kuba Przygoński / Timo Gottschalk, Mini JCW Buggy, Orlen Team. Dubai International Baja 2019. © X-raid

Martin Prokop musel těsně před soutěží změnit navigátora, ale s Davidem Křípalem začali dobře. Ford týmu MP-Sports byl suverénně nejrychlejší mezi vozy s pohonem všech kol a usadil se na třetí pozici průběžného hodnocení. A mohlo to být ještě lepší, nebýt drobného jezdeckého zaváhání.

„Bili jsme se vepředu, myslím, že jsme měli šanci na vítězství v etapě, ale kousek před cílem jsme dojeli auto a já jsem ztratil koncentraci,“ popisuje Martin Prokop. „Přemýšlel jsem, proč jede tak pomalu, a zapadli jsme na takové dvojité duně. Hrozně hloupá chyba, ale to je taková moje klasika. Ale třetí místo je i tak parádní a do zítřejší etapy dobrá pozice. Pořád máme šanci bojovat o cokoliv.“

Na dalších příčkách se po pátku seřadili Rus Vladimir Vasiljev a Litevec Benediktas Vanagas (oba Toyota Hilux), kteří po druhém, resp. třetím místě na úvodním podniku v Rusku patří k favoritům letošní sezony světového poháru v bajách. Po prvním dnu v Dubaji však shodně ztrácejí už více než devět minut.

Česko-slovenská posádka Miroslav Zapletal, Marek Sýkora s Fordem je průběžně šestá.  Dvojice týmu OffroadSport jednou zapadla, vyproštění vozu ale netrvalo dlouho. Do cíle etapy dojel Zapletal s prasklou manžetou na poloose, což je závada, která posádku trápila už při předchozím startu na Qatar Cross-Country Rally.

„Vypadá to, že jsme koupili do skladu nějakou vadnou sérii manžet, protože jejich praskání se na závodech objevuje s železnou pravidelností,“ říká Miroslav Zapletal. „Jinak to bylo dobré, hezká trať, žádné zásadní problémy.“

V sobotu 9. března uzavře dubajskou baju druhá etapa, jejíž rychlostní zkouška měří 205 km.

Průběžné pořadí Dubai International Baja 2019 po 1. etapě:

1.Al Qassimi / PanseriPeugeot 3008 DKR2:42:27
2.Przygoński / GottschalkMini JCW Buggy+0:48
3.Prokop / KřípalFord F-150 Evo+2:57
4.Vasiljev / ŽilcovToyota Hilux+9:08
5.Vanagas / BobaToyota Hilux+9:14
6.Zapletal / SýkoraFord F-150 Evo+13:36
7.Alvarez Castellano / Lafuente RochaVolkswagen Amarok+16:22
8.Novikov / NovikovG-Force Bars+17:20

Mohlo by vás zajímat

Henk Lategan, Mpumalanga 400 2019

Toyota o víkendu poprvé nasadí vylepšený Hilux

Po premiérovém vítězství na Rally Dakar u Toyoty rozhodně neusnuli na vavřínech. Japonská značka cílí na další úspěchy. A

Více...
Luc Alphand, Rally Kazakhstan 2018

Rally Kazakhstan: Peterhanselovi poprvé s buggy [seznam přihlášených]

Souboj o vítězství i umístění na dalších pódiových pozicích by mohl být při Rally Kazakhstan 2019 hodně dramatický. Na

Více...
Big Shock Racing, Iveco

Macík poprvé ukázal Karla, nový kamion pro Dakar 2020

Závodní speciál Martina Macíka pro Dakar 2020 je na světě. „Karel“ má v sobě vše dobré z „Franty“, vozu Liaz, se

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu