Ze světového poháru zbylo torzo. Turkmenistán zrušen

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Šampionáty  
Nani Roma, Turkmen Desert Race 2018

Světový pohár FIA v cross-country rally bude mít letos nakonec jen čtyři podniky. Na květen plánovaný Turkmen Desert Race byl oficiálně zrušen.

Turkmen Desert Race se jel poprvé loni na podzim. A slavil úspěch. Pětietapové rally se zúčastnilo více než sedm desítek automobilů a kamionů. Účastníci si závod pochvalovali.

Letos měla být soutěž třetím z pěti podniků Světového poháru FIA v cross-country rally. Ve středu 13. března však organizátoři vydali krátké prohlášení, podle něhož se závod ruší „kvůli neslučitelnosti požadavků FIA a Turkmenistánu“.

Z jedenácti soutěží, které byly ještě loni součástí světového poháru, zbyly v kalendáři nyní jen čtyři.

Nasser Al-Attiyah, Qatar Cross-Country Rally 2019
Zrušení Turkmen Desert Race hraje do karet vítězi úvodní Qatar CCR Nasseru Al-Attiyahovi. © Toyota

Ještě před rokem se v zákulisí hovořilo o tom, že by z poháru od letošní sezony mělo být oficiální mistrovství světa. Ovšem Mezinárodní automobilová federace (FIA) na podzim rozhodla jinak. Světový pohár navíc dokonce rozdělila na dvě série: jednu pro kratší baji, druhou pro delší cross-country rally.

S osmi závody si větší sportovní hodnotu paradoxně uchovává spíše SP v bajách. Naopak série, která by ve světě automobilových cross-country rally měla být tou nejprestižnější, byla diskutabilním zásahem FIA a zrušením turkmenského podniku uvržena do krize. Čtyři podniky jsou ze sportovního hlediska zkrátka málo.

Kuba Przygoński, Qatar Cross-Country Rally 2019
Naopak Kuba Przygoński bude v krátkém šampionátu dohánět ztrátu jen obtížně. © X-raid

V tak náročné disciplíně, jakou cross-country rally nepochybně je, občas logicky dochází k chybám. Při malém počtu podniků však nezbývá prostor na pokus o jejich případnou nápravu. O šampionovi tak může být rozhodnuto prakticky po druhém závodě, což není z hlediska fanouškovské atraktivity a publicity žádoucí v žádném sportu.

Vzniklá situace je poměrně nepříjemná například pro Kubu Przygońského. Vítěz loňského světového poháru byl po závěrečné technické kontrole diskvalifikován z úvodní Qatar Cross-Country Rally. Kvůli chybě, za kterou převzal odpovědnost tým X-raid, přišel o body za třetí místo. Proto bude pro Poláka boj o obhajobu titulu v extrémně krátkém šampionátu velmi obtížný. Na Katařana Nassera Al-Attiyaha, jenž na domácí půdě zvítězil, už nyní ztrácí 30 bodů.

SP v cross-country rally pokračuje druhým podnikem na přelomu března a dubna v Abu Dhabi. Třetí soutěž se pojede na přelomu května a června v Kazachstánu. Po dlouhé přestávce uzavře sezonu říjnová Rallye du Maroc.

Mohlo by vás zajímat

Nasser Al-Attiyah, Dakar 2019

Dakar 2020: Roadbook až před startem, žolíci a supermaraton

Stěhováním do Saúdské Arábie a jmenováním Davida Castery novým ředitelem zásadní proměna Rally Dakar rozhodně nekončí. Tým, jenž si

Více...
Jan Brabec

Jan Brabec skončil se zlomeninami v tuniské nemocnici

Jarní testování na Sahaře je pro tým Big Shock Racing už tradičně důležitou součástí přípravy na následující ročník Rally

Více...
Andrej Karginov, Rally Kazakhstan 2018

Hvězdy Kamazu vyrazí místo Silk Way na Rally Kazakhstan

Po loňské premiéře se Kamaz podruhé vrací na Rally Kazakhstan. Stejně jako před rokem vysílá do Aktau dvojici svých

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu