Kazachstán: Suverénní Al-Attiyah, Przygoński dojížděl na 3 kolech

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Rally Kazakhstan  
/ Aktualizováno:

Na trati nejdelší rychlostní zkoušky letošního ročníku Rally Kazakhstan smazal Nasser Al-Attiyah dvouminutovou penalizaci z předchozího dne a v průběžném pořadí si vybudoval solidní náskok před svými pronásledovateli. Díky Bernhardu ten Brinkeovi slavila značka Toyota další etapový double.

Úterní etapa Rally Kazakhstan 2019 zavedla závodníky do pouště východně od Kenderli. Speciálku dlouhou 414 km zvládli nejlépe Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel s Toyotou v barvách továrního týmu Toyota Gazoo Racing SA.

Kvůli dvouminutové penalizaci, kterou obdržel po první etapě, figuroval Al-Attiyah před druhým dějstvím na druhé pozici s odstupem minuty a 58 sekund od vedoucího Yazeeda Al-Rajhiho s další Toyotou. Dnes ale otočil vývoj závodu ve svůj prospěch. Čtyřnásobný vítěz světového poháru se ujal vedení s více než čtyřapůlminutovým náskokem.

„Máme za sebou další dobrý den, i když to byla opravdu náročná a dlouhá etapa. Terén byl hodně různorodý a navigace byla také obtížná. Ale Mathieu odvedl skvělou práci. Hilux mě navíc neustále udivuje svou odolností,“ říká Nasser Al-Attiyah. „Speciálku jsme projeli tak opatrně, jak jen to bylo možné, přesto jsme byli rychlí. Před sebou máme ještě čtyři dny závodu a hodláme bojovat o vítězství až do konce.“

Kuba Przygoński, Rally Kazakhstan 2019
Kuba Przygoński/Timo Gottschalk, Mini JCW Rally, Orlen Team/X-raid. Rally Kazakhstan 2019. © Red Bull Content Pool

Ani defekt Przygońského nezpomalil

Al-Rajhi navigovaný Dirkem von Zitzewitzem byl dnes o více než osm a půl minuty pomalejší než Katařan, což v etapě stačilo na páté místo. V průběžném pořadí tak klesl na třetí příčku za Al-Attiyaha a Kubu Przygońského.

Przygoński dnes ustál explozi pneumatiky, k níž došlo v rychlosti okolo 160 km/h. Polský závodník a jeho německý navigátor Timo Gottschalk se rozhodli, že zbývajících deset kilometrů speciálky dokončí bez výměny kola. Potrhaná guma sice značně poškodila levou zadní část jejich Mini JCW Rally, ale výsledek stál za to. Posádka Orlen Teamu byla třetí nejrychlejší (+3:31 min) a v průběžném pořadí se posunula na druhou pozici se ztrátou čtyř a půl minuty na vedoucího Al-Attiyaha.

Bernhard ten Brinke, Rally Kazakhstan 2019
Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Rally Kazakhstan 2019. © Toyota

Vasiljev uvolnil cestu

Bernhard ten Brinke s Tomem Colsoulem se dnes postarali o double továrních Toyot, když do cíle dorazili se ztrátou necelých dvou minut jako druzí. Díky tomu si nizozemsko-belgická dvojice polepšila z pátého na čtvrté místo a od medailových příček ji dělí minuta a 38 sekund.

„Dnešní trať byla celkem obtížná, museli jsme zdolat písečné duny i kamenité pasáže, ale šlo to docela dobře,“ hodnotí Bernhard ten Brinke. „Přestože jsme ztratili nějaký čas výměnou kola, dokázali jsme zajet druhý čas. Teď začíná opravdová bitva.“

Skokany dne se stali manželé Peterhanselovi s Mini JCW Buggy. Díky čtvrtému času (+7:47) postoupili z osmé na pátou pozici. Nicméně po včerejších problémech zůstává jejich ztráta na první čtveřici více než dvacetiminutová.

Miroslav Zapletal (Hummer) si v pondělní etapě nepříjemně pohmoždil palec. Navzdory tomuto handicapu zvládl dlouhou speciálku jako šestý nejrychlejší (+ 22:11). Se slovenským navigátorem Markem Sýkorou ale inkasovali minutovou penalizaci a celkově zůstávají sedmí.

Vladimir Vasiljev, Rally Kazakhstan 2019
Vladimir Vasiljev/Konstantin Žilcov, Mini JCW Rally, VRT Team. Rally Kazakhstan 2019. © Rally Kazakhstan Media

Mezi poražené dnes patří Vladimir Vasiljev s Konstantinem Žilcovem (Mini). Ruská posádka ztratila kvůli opravě poškozeného hnacího mechanismu a brzdového systému více než hodinu a čtvrt a ze čtvrtého místa propadla až na desáté.

Z desátého na osmé místo absolutně vystoupala díky osmému času (+35:38) posádka Dmitrij Sotnikov, Ruslan Achmadějev, Ilgiz Achmetzjanov s Kamazem.

Ve středu 29. května pokračuje soutěž třetí etapou, která opět odstartuje a skončí v Kenderli. Na čas se v jejím rámci pojede 327 kilometrů.

Rally Kazakhstan 2019
Průběžné pořadí po 2. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux6:06:17
2.Przygoński / ColsoulMini JCW Rally+4:32
3.Al-Rajhi / von ZitzewitzToyota Hilux+6:41
4.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+8:19
5.Peterhansel / PeterhanselMini JCW Buggy+ 28:37
6.Krotov / CyroMini JCW Rally+41:40
7.Zapletal / SýkoraHummer H3 Evo 8+42:12
8.Sotnikov / Achmadějev / AchmetzjanovKamaz 43509+1:15:34
9.Čerednikov / FalkovFord F-150 Evo+1:17:34
10.Vasiljev / ŽilcovMini JCW Rally+1:22:20
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu