Kazachstán: Al-Attiyah dal šanci soupeřům, Przygoński útočí

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Rally Kazakhstan  
/ Aktualizováno:

I třetí čas dne stačil ve čtvrté etapě Rally Kazakhstan 2019 Kubovi Przygońskému s Mini k posunu na druhou příčku absolutně. Náskok vedoucího Nassera Al-Attiyaha s Toyotou se o čtvrtinu ztenčil.

Čtvrteční etapa zavedla účastníky Rally Kazakhstan z přímořského letoviska Kenderli zpět do centra soutěže v Aktau. Na posádky čekala druhá nejdelší rychlostní zkouška letošního ročníků, jejíž trať vedla písečnou plání, horami i dunami a měřila 399 kilometrů.

Yazeed Al-Rajhi s Dirkem von Zitzewitzem včera se svou Toyotou havarovali a ztratili osmdesát minut a klesli ze třetího na sedmé místo. Saudsko-německá posádka následně inkasovala ještě čtyřhodinovou penalizaci za porušení sportovních pravidel, což ji v průběžné klasifikaci srazilo ještě hlouběji. Přesto loňský vítěz kazašské rally neztratil motivaci, využil pozdějšího startu za největšími favority a radoval se alespoň z triumfu v dnešní etapě.

„Po včerejší havárii šlo dnes vše z našeho pohledu dobře a bez problémů,“ pochvaloval si v cíli Yazeed Al-Rajhi. „Startovali jsme jako šestí, nejprve jsme předjeli Zapletala a pak jsme až do cíle jeli za Peterhanselem.“

Stéphane Peterhansel, Rally Kazakhstan 2019
Stéphane Peterhansel/Andrea Peterhansel, Mini JCW Buggy, X-raid. Rally Kazakhstan 2019. © Red Bull Content Pool

Vzestupnou formu potvrdili druhým časem (+3:00 min) manželé Stéphane a Andrea Peterhanselovi, kteří v Kazachstánu jedou s buggy Mini. Při svém prvním startu na kazašské soutěži se dostali hned v úvodu rally do problémů a průběžně zůstávají čtvrtí s 25minutovým odstupem od medailových pozic.

Spokojenost panuje v táboře Orlen Teamu. Kuba Przygoński s Timem Gottschalkem (Mini JCW Rally) byli na speciálce třetí nejrychlejší. Dnes čtvrtého Bernharda ten Brinkeho navigovaného Tomem Colsoulem porazili o minutu a 27 sekund a díky tomu připravili posádku továrního týmu Toyota Gazoo Racing SA o druhou příčku průběžné klasifikace. Obě dvojice nyní dělí rovná minuta.

„Chtěli jsme dohnat ten Brinkeho a to se podařilo.Najeli jsme na něj minutu a půl a celkově máme k dobru minutu. Jsem si jistý, že tento souboj potrvá až do konce rally,“ míní Kuba Przygoński.

„Dnešní speciálka byla náročná. Na mnoha místech jsme projížděli velkými loužemi, v nichž auto ztrácí trakci. V takových situacích musíte být ostražití. Jinde zase mokro znamenalo výhodu. Ve vlhkém písku se jelo lépe. Na mokrých dunách jsme si mockrát i pěkně skočili. Horkou chvilku jsme prožili 70 kilometrů před cílem. Narazili jsme do hromady písku a z jedné pneumatiky unikl vzduch. Ale měli jsme i trochu štěstí, protože navzdory nízkému tlaku vydržela až do konce,“ popsal loňský vítěz světového poháru.

Bernhard ten Brinke, Rally Kazakhstan 2019
Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Rally Kazakhstan 2019. © Toyota

„Dnes jsme startovali jako druzí, po dvou stech kilometrech jsme předjeli Nassera a tím pádem jsme pak otevírali trať. Pokud jedete jako první, vždycky trochu ztratíte, zvlášť v dunách. Se čtvrtým místem v etapě jsem skutečně spokojený. Tom dnes odvedl velmi dobrou práci,“ chválil Bernhard ten Brinke svého spolujezdce.

Przygoński navíc umazal tři a půl minuty z náskoku vedoucího Al-Attiyaha. Před dvěma závěrečnými dny soutěže a 339 kilometry rychlostních zkoušek dělí vítěze loňského světového poháru od první příčky osm a tři čtvrtě minuty.

Dosavadní suveréni Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel s Toyotou dnes dojeli do cíle jako pátí s více než osmiminutovou ztrátou. Nejednalo se však o žádný problém, ale spíše o taktické rozhodnutí.

„Byli jsme prvním vozem na trati, proto jsme se rozhodli jet opatrněji,“ vysvětlil Nasser Al-Attiyah. „Bernhard nás v jednu chvíli předjel, ale pak jsme ho v dunách opět dostihli. S naším dnešním výkonem jsem nakonec spokojený. V páté etapě budeme mít na trati výhodnější pozici.“

Miroslav Zapletal, Rally Kazakhstan 2019
Miroslav Zapletal/Marek Sýkora, Hummer H3 Evo, Offroadsport. Rally Kazakhstan 2019. © Rally Kazakhstan Media

Miroslav Zapletal a Marek Sýkora s Hummerem týmu Offroadsport uhájili pátou příčku celkově navzdory menším problémům s motorem v závěru měřeného úseku. Přestože Denis Krotov a Dmitrij Cyro (Mini) zvládli speciálku o minutu a padesát sekund rychleji, v celkovém součtu zaostávají šestí Rusové za česko-slovenskou dvojicí o pět a půl minuty.

Ve třídě T3 (SxS) zdramatizoval vývoj závodu Fjodor Vorobjov (Can-Am). Rus byl o půl hodiny rychlejší než Reinaldo Varela (Can-Am) a v průběžné klasifikaci snížil náskok vedoucího Brazilce na méně než dvacet minut.

V pátek má Rally Kazakhstan na programu okružní etapu se startem a cílem v Aktau. Předposlední rychlostní zkouška soutěže měří 290 kilometrů.

Rally Kazakhstan 2019
Průběžné pořadí po 4. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux13:09:33
2.Przygoński / ColsoulMini JCW Rally+8:43
3.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+9:43
4.Peterhansel / PeterhanselMini JCW Buggy+34:46
5.Zapletal / SýkoraHummer H3 Evo 8+1:30:51
6.Krotov / CyroMini JCW Rally+1:36:24
7.Čerednikov / FalkovFord F-150 Evo+2:52:15
8.Sotnikov / Achmadějev / AchmetzjanovKamaz 43509+3:23:50
9.Varela / GugelminCan-Am Maverick X3+4:59:38
10.Vorobjov / ŠubinCan-Am Maverick X3+5:19:05
Novinka

Mohlo by vás zajímat

Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...
Karel Loprais, Dakar 1998

Dakar Classic: Výjimečný vůz pro výjimečného klienta

Ke startu Tatry Puma v premiérovém ročníku Dakar Classic se Loprais Team původně stavěl zdrženlivě. Teď však Aleš Loprais vidí situaci přeci jen jinak.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu