Kazachstán: Al-Attiyah dal šanci soupeřům, Przygoński útočí

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Rally Kazakhstan  
/ Aktualizováno:

I třetí čas dne stačil ve čtvrté etapě Rally Kazakhstan 2019 Kubovi Przygońskému s Mini k posunu na druhou příčku absolutně. Náskok vedoucího Nassera Al-Attiyaha s Toyotou se o čtvrtinu ztenčil.

Čtvrteční etapa zavedla účastníky Rally Kazakhstan z přímořského letoviska Kenderli zpět do centra soutěže v Aktau. Na posádky čekala druhá nejdelší rychlostní zkouška letošního ročníků, jejíž trať vedla písečnou plání, horami i dunami a měřila 399 kilometrů.

Yazeed Al-Rajhi s Dirkem von Zitzewitzem včera se svou Toyotou havarovali a ztratili osmdesát minut a klesli ze třetího na sedmé místo. Saudsko-německá posádka následně inkasovala ještě čtyřhodinovou penalizaci za porušení sportovních pravidel, což ji v průběžné klasifikaci srazilo ještě hlouběji. Přesto loňský vítěz kazašské rally neztratil motivaci, využil pozdějšího startu za největšími favority a radoval se alespoň z triumfu v dnešní etapě.

„Po včerejší havárii šlo dnes vše z našeho pohledu dobře a bez problémů,“ pochvaloval si v cíli Yazeed Al-Rajhi. „Startovali jsme jako šestí, nejprve jsme předjeli Zapletala a pak jsme až do cíle jeli za Peterhanselem.“

Stéphane Peterhansel, Rally Kazakhstan 2019
Stéphane Peterhansel/Andrea Peterhansel, Mini JCW Buggy, X-raid. Rally Kazakhstan 2019. © Red Bull Content Pool

Vzestupnou formu potvrdili druhým časem (+3:00 min) manželé Stéphane a Andrea Peterhanselovi, kteří v Kazachstánu jedou s buggy Mini. Při svém prvním startu na kazašské soutěži se dostali hned v úvodu rally do problémů a průběžně zůstávají čtvrtí s 25minutovým odstupem od medailových pozic.

Spokojenost panuje v táboře Orlen Teamu. Kuba Przygoński s Timem Gottschalkem (Mini JCW Rally) byli na speciálce třetí nejrychlejší. Dnes čtvrtého Bernharda ten Brinkeho navigovaného Tomem Colsoulem porazili o minutu a 27 sekund a díky tomu připravili posádku továrního týmu Toyota Gazoo Racing SA o druhou příčku průběžné klasifikace. Obě dvojice nyní dělí rovná minuta.

„Chtěli jsme dohnat ten Brinkeho a to se podařilo.Najeli jsme na něj minutu a půl a celkově máme k dobru minutu. Jsem si jistý, že tento souboj potrvá až do konce rally,“ míní Kuba Przygoński.

„Dnešní speciálka byla náročná. Na mnoha místech jsme projížděli velkými loužemi, v nichž auto ztrácí trakci. V takových situacích musíte být ostražití. Jinde zase mokro znamenalo výhodu. Ve vlhkém písku se jelo lépe. Na mokrých dunách jsme si mockrát i pěkně skočili. Horkou chvilku jsme prožili 70 kilometrů před cílem. Narazili jsme do hromady písku a z jedné pneumatiky unikl vzduch. Ale měli jsme i trochu štěstí, protože navzdory nízkému tlaku vydržela až do konce,“ popsal loňský vítěz světového poháru.

Bernhard ten Brinke, Rally Kazakhstan 2019
Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Rally Kazakhstan 2019. © Toyota

„Dnes jsme startovali jako druzí, po dvou stech kilometrech jsme předjeli Nassera a tím pádem jsme pak otevírali trať. Pokud jedete jako první, vždycky trochu ztratíte, zvlášť v dunách. Se čtvrtým místem v etapě jsem skutečně spokojený. Tom dnes odvedl velmi dobrou práci,“ chválil Bernhard ten Brinke svého spolujezdce.

Przygoński navíc umazal tři a půl minuty z náskoku vedoucího Al-Attiyaha. Před dvěma závěrečnými dny soutěže a 339 kilometry rychlostních zkoušek dělí vítěze loňského světového poháru od první příčky osm a tři čtvrtě minuty.

Dosavadní suveréni Nasser Al-Attiyah a Mathieu Baumel s Toyotou dnes dojeli do cíle jako pátí s více než osmiminutovou ztrátou. Nejednalo se však o žádný problém, ale spíše o taktické rozhodnutí.

„Byli jsme prvním vozem na trati, proto jsme se rozhodli jet opatrněji,“ vysvětlil Nasser Al-Attiyah. „Bernhard nás v jednu chvíli předjel, ale pak jsme ho v dunách opět dostihli. S naším dnešním výkonem jsem nakonec spokojený. V páté etapě budeme mít na trati výhodnější pozici.“

Miroslav Zapletal, Rally Kazakhstan 2019
Miroslav Zapletal/Marek Sýkora, Hummer H3 Evo, Offroadsport. Rally Kazakhstan 2019. © Rally Kazakhstan Media

Miroslav Zapletal a Marek Sýkora s Hummerem týmu Offroadsport uhájili pátou příčku celkově navzdory menším problémům s motorem v závěru měřeného úseku. Přestože Denis Krotov a Dmitrij Cyro (Mini) zvládli speciálku o minutu a padesát sekund rychleji, v celkovém součtu zaostávají šestí Rusové za česko-slovenskou dvojicí o pět a půl minuty.

Ve třídě T3 (SxS) zdramatizoval vývoj závodu Fjodor Vorobjov (Can-Am). Rus byl o půl hodiny rychlejší než Reinaldo Varela (Can-Am) a v průběžné klasifikaci snížil náskok vedoucího Brazilce na méně než dvacet minut.

V pátek má Rally Kazakhstan na programu okružní etapu se startem a cílem v Aktau. Předposlední rychlostní zkouška soutěže měří 290 kilometrů.

Rally Kazakhstan 2019
Průběžné pořadí po 4. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux13:09:33
2.Przygoński / ColsoulMini JCW Rally+8:43
3.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+9:43
4.Peterhansel / PeterhanselMini JCW Buggy+34:46
5.Zapletal / SýkoraHummer H3 Evo 8+1:30:51
6.Krotov / CyroMini JCW Rally+1:36:24
7.Čerednikov / FalkovFord F-150 Evo+2:52:15
8.Sotnikov / Achmadějev / AchmetzjanovKamaz 43509+3:23:50
9.Varela / GugelminCan-Am Maverick X3+4:59:38
10.Vorobjov / ŠubinCan-Am Maverick X3+5:19:05
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Zdeněk Tůma, Dakar 2018

Zdeněk Tůma: Dakar v Saúdské Arábii bude bolet

Trajekt napěchovaný vozidly pro Rally Dakar zamířil z Marseille do Džiddy. Svůj stroj na loď naložil i český čtyřkolkář Zdeněk Tůma.

Více...
Nasser Al-Attiyah, Maroko 2019

Dakar 2020: Red Bull rozjíždí juniorský program

Na okruzích pomohli do hvězdných výšin Vettelovi, Verstappenovi a řadě dalších. Teď se u Red Bullu rozhodli vychovat také budoucí vítěze Rally Dakar.

Více...
Aleš Loprais, testování 2019

Aleš Loprais: Očekávám těžký a tvrdý Dakar

Za necelé čtyři týdny odstartuje Aleš Loprais už počtrnácté do Rally Dakar. Navzdory bohatým zkušenostem však míří do velkého neznáma.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu