Kazachstán: Zapletal v první pětce, Al-Rajhi ze hry o pódium

Rubrika: Auto, FIA SP rally, Rally Kazakhstan  
/ Aktualizováno:

Třetí etapa Rally Kazakhstan 2019 důkladně promíchala pořadí v první desítce. Zemětřesení se však netýkalo vedoucí posádky Nasser Al-Attiyah, Mathieu Baumel s tovární Toyotou.

Leadeři průběžného pořadí Světového poháru FIA v cross-country rally si připsali další etapové vítězství a v polovině soutěže vedou s téměř dvanáctiminutovým náskokem před Bernhardem ten Brinkem a Tomem Colsoulem s dalším Hiluxem v barvách týmu Toyota Gazoo Racing SA.

Středeční speciálku dlouhou 327 kilometrů zvládl ten Brinke o tři a půl minuty pomaleji než Al-Attiyah. Všechny ostatní soupeře nechal Nizozemec za sebou a v průběžné klasifikaci poskočil ze čtvrté na druhou pozici před Kubu Przygońského a Tima Gottschalka s Mini.

„Vítězství pro nás bylo důležité, protože jsme chtěli zvýšit svůj náskok před ostatními. Nebylo to jednoduché, ale jsem spokojený. Nejel jsem úplně naplno, protože tato speciálka byla techničtější a náročná na navigaci, ovšem auto bylo perfektní, zvládli jsme ji bez defektu i jakéhokoliv jiného problému,“ říká Nasser Al-Attiyah.

„Dnes jsem startoval jako druhý a brzy jsem před sebou viděl prach, který se zvedal za Nasserovým autem. Jenže pak jsme měli defekt a museli jsme vyměnit kolo,“ přibližuje průběh rychlostní zkoušky Berhnard ten Brinke. „Pak už jsme se snažili pouze dojet bezpečně do cíle. S umístěním jsem spokojený, ale pořád před sebou máme ještě tři etapy.“

Bernhard ten Brinke, Rally Kazakhstan 2019
Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Rally Kazakhstan 2019. © Rally Kazakhstan Media

„V úvodu jsme měli problémy s autem, které dnes nebylo moc dobré. Navíc jsme prorazili pneumatiku,“ popisuje Kuba Przygoński, kde dnes nechal drahocenný čas. „Naštěstí jsme ji dokázali vyměnit za minutu a dvacet sekund. Závěrečnou část speciálky jsme zajeli rychle, takže jsme pomalejší začátek přeci jen trochu napravili.“

Loňský vítěz světového poháru s ten Brinkem prohrál o čtyři a čtvrt minuty. V celkovém součtu však obě posádky před zbývajícími třemi etapami dělí jen 27 sekund.

Další vývoj tohoto duelu budou s napětím sledovat Stéphane a Andrea Peterhanselovi (Mini Buggy). Francouzko-německý manželský pár dohání ztrátu z úvodního dne, ovšem čtvrtým časem si dnes příliš nepomohl. Peterhanselovi se sice posunuli z páté na čtvrtou příčku, jejich odstup od medailových pozic ale narostl na více než 27 a půl minuty.

Yazeed Al-Rajhi, Rally Kazakhstan 2019
Yazeed Al-Rajhi/Dirk von Zitzewitz, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Rally Kazakhstan 2019. © Rally Kazakhstan Media

Z boje o stupně vítězů dnes vypadla třetí Toyota týmu Overdrive. Ještě ráno byli Yazeed Al-Rajhi s Dirkem von Zitzewitzem třetí celkově. Jenže na rychlostní zkoušce havarovali, šli přes střechu a do cíle dojížděli s poškozeným vozem. Celkem na speciálce strávili o osmdesát minut více než nejrychlejší Al-Attiyah a v průběžné klasifikaci klesli na sedmé místo.

„Startovali jsme jako pátí, po třiceti kilometrech jsme předjeli Peterhansela, po šedesáti jsme se dokázali dostat i před Przygońského. Následně jsme jeli za ten Brinkem, ale měli jsme smůlu,“ říká loňský vítěz Yazeed Al-Rajhi, jehož Toyotu vracela zpátky na kola česko-slovenská posádka Zapletal, Sýkora.

Dmitrij Sotnikov, Rally Kazakhstan 2019
Dmitrij Sotnikov/Ruslan Achmadějev/Ilgiz Achmetzjanov, Kamaz 43509, Kamaz-Master. Rally Kazakhstan 2019. © Red Bull Content Pool

Pátým časem absolutně se v dunách a na kamenitých cestách východně od Kemberli blýskla posádka Dmitrij Sotnikov, Ruslan Achmadějev, Ilgiz Achmetzjanov s továrním kamionem Kamaz.

Miroslav Zapletal s Markem Sýkorou (Hummer) sice byli o 33 sekund pomalejší než Sotnikov, to však z pohledu pravidelných účastníků světového poháru, do jehož hodnocení kamiony nebodují, nehraje významnější roli. Česko-slovenská dvojice byla téměř o osm minut rychlejší než Denis Krotov s Dmitrijem Cyrem (Mini) a v průběžném hodnocení ruskou posádku předstihla. S ohledem na problémy Al-Rajhiho si polepšila rovnou o dvě příčky a je pátá, přestože Zapletal jede od druhého dne s bolestivě pohmožděným palcem.

Do třetí etapy neodstartovali Vladimir Vasiljev s Konstantinem Žilcovem (Mini), kteří včera na trati dlouho opravovali a po dojezdu do cíle ze soutěže odstoupili.

Zítra se Rally Kazakhstan přehoupne do své druhé poloviny. Čtvrtá etapa měří 550 kilometrů a zavede závodníky z Kenderli zpět do hlavního centra v Aktau. Čtvrteční speciálka bude se svými 399 kilometry druhou nejdelší z letošního ročníku kazašské soutěže.

Rally Kazakhstan 2019
Průběžné pořadí po 3. etapě
1.Al-Attiyah / BaumelToyota Hilux9:15:28
2.Ten Brinke / ColsoulToyota Hilux+11:55
3.Przygoński / ColsoulMini JCW Rally+12:22
4.Peterhansel / PeterhanselMini JCW Buggy+39:58
5.Zapletal / SýkoraHummer H3 Evo 8+1:05:37
6.Krotov / CyroMini JCW Rally+1:13:00
7.Al-Rajhi / von ZitzewitzToyota Hilux+1:28:34
8.Sotnikov / Achmadějev / AchmetzjanovKamaz 43509+1:38:26
9.Čerednikov / FalkovFord F-150 Evo+1:58:16
10.Danatarov / GaynulinMini JCW Rally+2:57:44
eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu