Baja Aragón: Prokop medailovou pozici neuhájil, vítězem Terranova

Rubrika: Auto, Baja Aragón, FIA SP baja  
/ Aktualizováno:
Martin Prokop, Baja Aragón 2019

Zatímco Orlando Terranova v závěrečné etapě španělské baji zkušeně kontroloval vedení, za jeho zády zuřila bitva o další dvě místa na stupních vítězů. Rozhodla až poslední rychlostní zkouška. Jako poražený z ní vyšel Martin Prokop.

Automobily zahájily sobotní etapu Baji Aragón 2019 druhým průjezdem kratší rychlostní zkouškou Sur, jejíž úzká kamenitá trať měřila 87 kilometrů. Orlando Terranova a Ronnie Graue s Mini nezaváhali. Posádka týmu X-raid udržela stoprocentní bilanci a potřetí si připsala nejrychlejší čas. Svůj náskok na čele průběžného hodnocení navýšila na více než čtyři a půl minuty.

Na odpolední speciálce (165 km) Argentinec neriskoval. Celkové vítězství potvrdil čtvrtým časem (+1:18 min). Přestože vynechal dva úvodní podniky sezony, body za výhry v Itálii a Španělsku vynesly Terranovu už na druhé místo průběžného hodnocení světového poháru.

„Druhé vítězství v řadě a důležité body do šampionátu. Byl to příjemný závod. Nový formát přinesl dobré souboje,“ pochvaloval si Orlando Terranova. „Snažili jsme se jet čistě a zvládli jsme to s jediným defektem. Uvidíme, čeho dokážeme dosáhnout v Maďarsku.“

Orlando Terranova, Baja Aragón 2019
Orlando Terranova/Ronnie Graue, Mini JCW Rally, X-raid. Baja Aragón 2019. © X-raid

Martin Prokop s Janem Tománkem (Ford) ráno nestačili na Terranovu ani ten Brinka (Toyota), ale své soupeře v souboji o druhé místo si pohlídali. Romu udolali o pouhou sekundu a Przygońskému (oba Mini) ujeli o více než půl minuty.

Jenže na poslední speciálce byla situace naprosto jiná. Španěl i Polák předvedli výkony hodné devítinásobného vítěze Baji Aragón, resp. úřadujícího šampiona světového poháru, a odsunuli posádku týmu MP-Sports mimo medailové pozice.

„Na začátku jsme sice měli problémy s brzdami a něco jsme ztratili na první erzetě, ale pak jsme dlouho drželi druhé místo a byli jsme odhodlaní bojovat o něj až do cíle. Bohužel, dvě auta byla rychlejší než my. Poslední dlouhá erzeta byla fakt odmakaná. Nechali jsme tam všechno, co jsme měli. Ale je vidět, že je to ještě pořád málo,“ bilancoval čerstvě ženatý Martin Prokop. „Jak se říká, po svatbě každý závodník o vteřinu na kilák zpomalí. Ale nakonec ten rozdíl nebyl tak velký, takže tím to asi není. Škoda. Jinak super závody, skvělé svezení, ale to podium nás bude mrzet. Bramborová medaile je ta nejhorší, co může být.“

Nani Roma, Baja Aragón 2019
Nani Roma/Àlex Haro, Mini JCW Rally, X-raid. Baja Aragón 2019. © X-raid

Roma útočí

Po pátečních problémech s technikou i diskutabilním počínání jednoho ze soupeřů se Nani Roma a Àlex Haro v sobotu prezentovali v plné síle. Dopoledne vystřídali na třetí příčce průběžné klasifikace týmové kolegy Kubu Przygońského a Tima Gottschalka. Po obědě nedali šanci ani Prokopovi.

Roma byl při druhém průjezdu dlouhou erzetou Notre nejrychlejší, Przygońského porazil o 21 sekund a bylo rozhodnuto. Jezdci týmu X-raid obsadili kompletní stupně vítězů v pořadí Terranova, Roma, Przygoński.

„Druhé místo samozřejmě není to, co jsme chtěli,“ připustil Nani Roma, který se jen těžko smiřoval s minutami ztracenými v pátek za pomalejším ten Brinkem. „Po pravdě řečeno, včera mi zničil závod. Ale dobře, i to je součást hry. Někteří lidé zkrátka nejsou dostatečně ušlechtilí, aby uhnuli a pustili soupeře před sebe. Dnes bylo auto perfektní, dostali jsme se do tempa a vyhráli erzetu. Orly podal skvělý výkon, stejně jako Kuba. Je úžasné, že jsme všichni na pódiu.“

Kuba Przygoński, Baja Aragón 2019
Kuba Przygoński/Timo Gottschalk, Mini JCW Rally, Orlen Team/X-raid. Baja Aragón 2019. © X-raid

„Těší nás, že jsme dokázali získat třetí místo navzdory několika problémům. Rozhodla poslední speciálka. Na ní jsme svedli skvělý souboj s Nanim a Prokopem. Čtyřicet kilometrů před cílem přestalo fungovat chlazení brzd, takže jejich teplota se v jednu chvíli pohybovala kolem dvou set stupňů. Auto prakticky nebrzdilo, ale zvládli jsme to. Počasí bylo během rally hodně proměnlivé. Od deště a bouřky až po horko se spoustou prachu. Tratě byly hodně úzké, pneumatiky a brzdy na nich dostaly pořádně zabrat,“ konstatoval Kuba Przygoński. „Jsem rád, že se vracíme do hry. Už se těšíme na další baju v Maďarsku.“

Až do posledního měřeného úseku mohli na medailové pozice pomýšlet také Bernhard ten Brinke a Tom Colsoul. Díky druhému času na RZ3 se v celkovém součtu časů vyrovnali průběžně čtvrtému Przygońskému. Jenže Nizozemec ani ve Španělsku nedokázal jet čistě až do konce a závěrečný test nedokončil.

Bernhard ten Brinke, Baja Aragón 2019
Bernhard ten Brinke/Tom Colsoul, Toyota Hilux, Overdrive Racing. Baja Aragón 2019. © Baja Aragón Media

„Jsme zklamaní. Praskl náboj kola,“ vysvětloval příčinu navigátor Tom Colsoul. „Je to obrovská škoda, protože na třicátém kilometru jsme byli o čtyřicet sekund rychlejší než všichni ostatní a měli jsme pódium na dosah.“

„Neviditelný“ obhájce

Obhájce loňského vítězství Vladimir Vasiljev nebyl už od pátku spokojen s nastavením své Toyoty. Po problémech soupeřů si s navigátorem Konstantinem Žilcovem v sobotu o dvě příčky polepšili, nicméně jejich ztráta na vítěze zůstala velká. Rus přesto udržel vedení v tabulce světového poháru, i když pouze o čtyři body před Terranovou. O dalších 14 bodů méně mají na svém kontě Prokop a Przygoński, kteří se po Španělsku dělí o třetí příčku.

Vladimir Vasiljev, Baja Aragón 2019
Vladimir Vasiljev/Konstantin Žilcov, Toyota Hilux, VRT. Baja Aragón 2019. © Baja Aragón Media

Pro Hozáka s Kilianem užitečná zkušenost

Petr Hozák a René Kilian se po pátečním odstoupení do soutěže v sobotu vrátili a z hlediska vzájemné spolupráce prožili důležitý den. Poprvé měli příležitost svézt se společně ve skutečně ostrém tempu a vzájemnou souhru si pochvalovali. Doplatili však na startovní pozici. Na trať vyráželi až jako pětačtyřicátí, museli předjíždět pomalejší vozy, a proto dosahované mezičasy nemají tentokrát významnou vypovídací hodnotu.

Západočeský závodník ocenil také potenciál svého Hummeru, ačkoliv zatím technice chybí spolehlivost. Na závěrečném testu totiž vypověděly službu brzdy. Proto Hozák s Kilianem na 130. kilometru RZ4 ze závodu odstoupili podruhé.

Baja Aragón uzavřela první polovinu letošní sezony Světového poháru FIA v cross-country bajách. Páté dějství hostí už za dva týdny (8. až 11. srpna) maďarská Várpalota, v jejímž okolí se pojede populární Hungarian Baja.

Baja Aragón 2019
AUTOMOBILY
neoficiální výsledky
1.Terranova / GraueMini JCW Rally6:21:40
2.Roma / HaroMini JCW Rally+3:36
3.Przygoński / GottschalkMini JCW Rally+4:12
4.Prokop / TománekFord F-150 Evo+5:33
5.Vasiljev / ŽilcovToyota Hilux+12:17
6.Ramos / JesusToyota Hilux+16:29
7.Recuenco / AlijasMini+22:17
8.Carapeta / PereiraRange Rover Evoque+36:59
Právní služby od A po Ž

Mohlo by vás zajímat

Fernando Alonso, Lichtenburg 2019

Alonsova divoká premiéra: Kotrmelec i slibné časy

Cross-country rally Fernanda Alonsa napoprvé vůbec nešetřila. Při rally Lichtenburg 400 se bývalý mistr světa F1 blýskl, ale dostal také nováčkovskou lekci.

Více...
Fernando Alonso & Marc Coma, Lichtenburg 2019

Fernando Alonso s Marcem Comou. A rovnou naostro

Fernando Alonso a Marc Coma vstoupili do své první společné rally velmi dobře. Při Lichtenburg 400 vybojovali třetí místo v kvalifikačním závodě.

Více...
Khalid Al Qassimi, Abu Dhabi Desert Challenge 2019

Jordan Baja: Vítaným zpestřením Al Qassimi s Peugeotem

Trojice závodníků usilujících o titul a Khalid Al Qassimi, to jsou hlavní favorité jordánské baji, která je poprvé součástí světového poháru FIA.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu