Hungarian Baja: Tři desítky SxS, špička SP i čtyři Češi

Rubrika: FIA SP baja, Hungarian Baja, SSV  
/ Aktualizováno:

Zajímavý pohled nabízí startovní listina víkendové Hungarian Baja v kategorii SxS. O důležité body se bude bojovat ve světovém poháru, ale velmi kvalitní a početná konkurence je přihlášena také v národním šampionátu. Právě s ní změří své síly i čtveřice českých jezdců.

V rámci Světového poháru FIA v cross-country bajách budou o další porci důležitých bodů usilovat všichni piloti, kteří se po první polovině sezony seřadili na prvních šesti místech hodnocení SP.

Michele Cinotto (Polaris) ovládl úvodní podnik v Rusku a od té doby drží první příčku průběžné klasifikace ve skupině T3. Po předchozí Baje Aragón se na druhou pozici vyhoupl Santiago Navarro (Can-Am).

A Španělova forma v posledních měsících konstantně rostla. Po třetím místě v Dubaji a druhém v Itálii triumfoval před dvěma týdny na domácí půdě. Díky tomu jej od vedoucího Itala dělí jen čtyři body. Navarrovo sebevědomí před maďarským závodem navíc jistě povzbudí i druhé místo, které na soutěži vybojoval ve skupině T3 před dvanácti měsíci.

Fjodor Vorobjov, Italian Baja 2019
Fjodor Vorobjov/Kirill Šubin, Can-Am Maverick X3, Zavidovo Racing Team. Italian Baja 2019. © South Racing

O pouhý bod méně zatím nasbíral vítěz italské baji Fjodor Vorobjov (Can-Am). Boj o titul zdaleka nevzdává ani Adel Abdulla (Can-Am). Katařan byl nejrychlejší v Dubaji, ale na dalších bajách se na stupně vítězů neprosadil. Na Cinotta ztrácí 17 bodů a je průběžně čtvrtý. Loni v Maďarsku zvítězil ve skupině T2.

Odstup pátého Abdullaha Al Zubaira a šestého Alexandra Dorossinského (oba Can-Am) je už výraznější. Ovšem před čtyřmi zbývajícími závody je v banku stále ještě rovných 100 bodů. Druhá polovina sezony proto může být hodně dramatická a zajímavá.

V samostatném hodnocení maďarského národního šampionátu (TROB) je přihlášeno 25 speciálů, včetně čtyř českých dvojic.

Hvězdnou posádku tvoří Dirk von Zitzewitz a Ola Fløene. 50letý von Zitzewitz patří v cross-country rally již dlouhá léta k navigátorským hvězdám a na svém kontě má i dakarské vítězství z roku 2009 (po boku Giniela de Villierse). Příležitostně se ale na závodech objevuje za volantem SxS i za řídítky motocyklů.

Conrad Rautenbach, Merzouga Rally 2019
Conrad Rautenbach/Ola Fløene, Can-Am Maverick X3. Merzouga Rally 2019 © ASO/Aurelien Vialatte

O čtyři měsíce mladší Fløene postupně opouští scénu mistrovství světa v rally (WRC) a svou závodnickou budoucnost vidí právě v cross-country. Bývalý spolujezdec Andrease Mikkelsena, Madse Østberga a Pontuse Tidemanda vplouvá s Němcovou pomocí do nového prostředí velmi úspěšně. Na dubnové Merzouga Rally dovedl ke druhému místu v kategorii SxS Zimbabwana Conrada Rautenbacha, pilotujícího Maverick von Zitzewitzova týmu.

První soutěž od lednového Dakaru společně absolvují Olga Roučková s Danielem Zelenkou. Can-Am týmu Orion – Moto Racing Group dostal během jara nové tlumiče a doznal několika dalších úprav, jejichž funkčnost posádka v okolí Várpaloty a Veszprému prověří.

Ladislav Zavrtálek s Ivem Ševčíkem (Can-Am) startují v maďarském šampionátu pravidelně a po třech ze sedmi podniků jsou v kategorii SxS průběžně třetí. Sestavu českých účastníků zkompletují František Brutovský s Pavlem Šebákem (Can-Am) a František Macháček s Petrem Hauptmannem (Trexton).

Hungarian Baja 2019 odstartuje krátkou superspeciálkou v pátek 9. srpna. V sobotu a v neděli čekají na posádky další čtyři měřené úseky. Celkem pořadatelé připravili 589 kilometrů rychlostních zkoušek.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Jan Brabec, Dakar 2020

Jan Brabec na Dakaru 2021: Vlastní cestou do dvacítky

Motocyklista Jan Brabec prožil turbulentní rok. Loni v květnu utrpěl několik nepříjemných zranění, z nichž se dlouho zotavoval. Přesto prokázal vůli bojovníka a svůj třetí Dakar dokončil.

Více...
Martin Kolomý, test Abu Dhabi 2019

Rehabilitující Kolomý: Chci se vrátit, ale rozhodne doktor

Šest měsíců po zranění páteře, které utrpěl před Dakarem 2020, se Martin Kolomý dostává zpět do formy. Za volant závodního auta ale zatím nespěchá.

Více...
Martin Šoltys, Dakar 2020

Dakar 2021: Buggyra připravuje dva kamiony a automat

Společnosti Tatra Trucks a. s. a Buggyra Racing podepsaly v těchto dnech novou dvouletou smlouvu o spolupráci.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu