Hungarian Baja: Všichni uchazeči o titul i pětice Čechů

Rubrika: Auto, FIA SP baja, Hungarian Baja  
/ Aktualizováno:

Tucet posádek s vozy nejprestižnější kategorie T1 zdobí startovní listinu Hungarian Baja 2019. A minimálně polovina z nich může reálně pomýšlet na umístění na stupních vítězů. Zajímavou podívanou slibuje nejen souboj o vítězství v soutěži, ale také o vedení v průběžném hodnocení světového poháru.

V Maďarsku se sezona Světového poháru FIA v cross-country bajách přehoupne do druhé poloviny. V jejím průběhu se o titul mohou poprat ještě čtyři jezdci.

Vladimir Vasiljev bodoval na všech čtyřech úvodních podnicích, ačkoliv jeho letošním maximem zůstávají dvě druhá místa (Rusko, Itálie). S navigátorem Konstantinem Žilcovem a Toyotou Hilux vlastního týmu VRT se v Maďarsku pokusí uhájit vedení ve světovém poháru, i když hlavními favority nejsou. Na předchozí Baje Aragón skončili jako obhájci loňského vítězství až pátí. V Maďarsku dosud nikdy nezvítězili, před rokem brali bronz.

Vladimir Vasiljev, Hungarian Baja 2018
Vladimir Vasiljev/Konstantin Žilcov, Toyota Hilux, G-Energy Team. Hungarian Baja 2018. © VRT

Na lepší aktuální formu mohou spoléhat Orlando Terranova a Ronnie Graue. S Mini JCW Rally z dílen německého X-raidu vyhráli Argentinci poměrně přesvědčivě předchozí dvě baji v Itálii a Španělsku a na Rusy ztrácejí pouhé čtyři body. Terranovův kurz sice mírně sráží relativně menší zkušenost s maďarskými tratěmi, nicméně také on se může pochlubit třetím místem z roku 2014.

Loňský vítěz světového poháru v cross-country rally Kuba Przygoński neprožívá úplně ideální sezonu a ve „velkém mistráku“ už přišel o šanci na obhajobu. Nicméně svou sbírku může o další trofej rozšířit díky bajám. Polák triumfoval v Dubaji a v Aragónu byl třetí. Díky tomu figuruje v tabulce poháru s osmnáctibodovým odstupem na třetí příčce. V Maďarsku vsadí na osvědčené Mini JCW Rally. S pomocí německého „mitfáry“ Tima Gottschalka se pokusí zkompletovat kolekci maďarských pohárů. Předloni byl třetí, loni druhý.

Kuba Przygoński, Hungarian Baja 2018
Kuba Przygoński/Tom Colsoul, Mini JCW Rally, Orlen Team/X-raid. Hungarian Baja 2018. © X-raid

Rovných dvacet bodů ztrácí na Vasiljeva průběžně čtvrtý Martin Prokop. 36letý Čech se letos zatím dvakrát prosadil na stupně vítězů (Dubaj, Itálie) a v červenci v Aragónu skončil těsně pod nimi. S Fordem Raptor RS Cross-Country týmu MP-Sports a navigátorem Janem Tománkem cílí na pódium i tentokrát, byť se tak vysoko v Maďarsku ještě nikdy neprosadili. Před dvanácti měsíci obsadili pátou příčku, o rok dříve byli při premiéře na této soutěži čtvrtí.

Jak chutná vítězství na Hungarian Baja, ví už od roku 2007 Miroslav Zapletal. Dřevohostický matador posbíral na soutěži i v dalších letech celou řadu úspěchů a o další bude usilovat společně se slovenským navigátorem Markem Sýkorou a Fordem F-150 Evo svého týmu Offroadsport.

Miroslav Zapletal, Hungarian Baja 2018
Miroslav Zapletal/Marek Sýkora, Ford F-150 Evo, Offroadsport. Hungarian Baja 2018. © Hungarian Baja Media

Petr Hozák s Reném Kilianem s Hummerem v barvách Rockstar Energy AVE Teamu se v Maďarsku pokusí utnout smolnou sérii odstoupení, která je postihla v Itálii i Španělsku.

Zdeněk Pořízek a Pavel Vaculík patří s dalším Fordem F-150 k pravidelným účastníkům maďarského šampionátu. S Fordem Ranger jsou přihlášeni také Tomáš Ouředníček a David Křípal.

Bernhard ten Brinke letos obnovil spolupráci s navigátorem Tomem Colsoulem. Při první soutěži v Kataru si připsali slibné páté místo, ale na žádném dalším podniku světového poháru v cross-country rally nebodovali. A do cíle nedojeli ani při nedávné Baje Aragón. Podobně jako Hozák s Kilianem i nizozemsko-belgická posádka věří, že počínaje Maďarskem dostane její sezona nový náboj.

Hungarian Baja 2019 odstartuje krátkou superspeciálkou v pátek 9. srpna. V sobotu a v neděli čekají na posádky další čtyři měřené úseky. Celkem pořadatelé připravili 589 kilometrů rychlostních zkoušek.

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu