Portalegre: Dramatické finále. O titul se utká trojice jezdců

Rubrika: Auto, Baja Portalegre, FIA SP baja  
/ Aktualizováno:

Víkendová Baja Portalegre uzavře premiérovou sezonu světového poháru v bajách a portugalští fanoušci se mohou těšit na zajímavou podívanou. Vladimira Vasiljeva, Orlanda Terranovu a Kubu Przygońského dělí na prvních třech příčkách průběžného hodnocení světového poháru pouhé tři body.

Vladimir Vasiljev a Konstantin Žilcov žádnou ze soutěží Světového poháru FIA v cross-country bajách letos zatím nevyhráli, ale dvakrát byli druzí, třikrát třetí a bodovali i ve dvou zbývajících případech. V Portugalsku se Rusové představí s Toyotou Hilux připravenou belgickým Overdrivem.

Orlando Terranova a Ronnie Graue se do šampionátu zapojili až při třetím podniku v Itálii. Ovšem díky sérii tří vítězství v řadě se hlasitě přihlásili mezi aspiranty na zisk poháru. Jejich suverénní tažení zastavily technické problémy s Mini All4 Racing na baje v Polsku. Druhé místo na předposlední soutěži v Jordánsku však znamenalo snížení odstupu od Vasiljeva na jediný bod. V Portugalsku bude mít Terranova k dispozici novější Mini JCW Rally, které jej dovezlo k triumfům v Itálii, Španělsku a Maďarsku.

Kuba Przygoński, test před Baja Portalegre 2019
Kuba Przygoński/Timo Gottschalk, Mini JCW Rally, Orlen Team. Test před Baja Portalegre 2019. © X-raid

Kuba Przygoński letos neobhájil trofej ve Světovém poháru FIA v cross-country rally, ale vítězství na zářijové baje v Jordánsku (Mini All4 Racing) jej vrátilo do souboje o titul v „malém“ světovém poháru. S Timem Gottschalkem, který letos na sedadle spolujezdce vystřídal Toma Colsoula, ztrácejí na své soupeře tři, resp. dva body.

„Celou sezonu jsme mezi sebou závodili, ale o všem rozhodne až závěrečná soutěž. Každý z nás může vyhrát, ale také může skončit až třetí,“ připomíná Kuba Przygoński, jenž bude v Portugalsku spoléhat na Mini JCW Rally. „Chceme podat co nejlepší výkon, porazit kluky a vyhrát světový pohár. Ale není to snadný úkol. Závod, který nás čeká, rozhodně není jednoduchý.“

Minimální bodové rozestupy nenechávají velký prostor pro taktizování. Pokud budou všechny tři posádky bojovat na absolutní špici, pak bude platit jednoduchá rovnice: kdo porazí zbylé dva rivaly, získá i titul.

Ricardo Porém, test před Baja Portalegre 2019
Ricardo Porém/Manuel Porém, Borgward BX7 DKR Evo, Borgward Rally Team. Test před Baja Portalegre 2019. © Borgward Rally Team

Jenže na umístění na stupních vítězů pomýšlejí také přední domácí jezdci, stejně jako ambiciózní piloti Borgward Rally Teamu. Nani Roma vyhrál v Portalegre před rokem, jeho nový kolega Ricardo Porém kraloval soutěži nepřetržitě v letech 2014-17. Je však otázkou, zda Borgwardy BX7 DKR Evo dokážou už v této fázi projektu držet krok s osvědčenými speciály Toyota a Mini. Šéf týmu Erik Wevers před rokem soutěž s Borgwardem dokončil s více než půlhodinovou ztrátou na sedmém místě a z uctivé vzdálenosti sledoval Roma souboj nejlepších i při nedávné Rallye du Maroc.

Baja Portalegre 2019 oficiálně startuje už dnes večer. Její trať měří 753 kilometrů, z nichž se 459 pojede v pátek a sobotu v rámci čtyř rychlostních zkoušek.

Novinka

Mohlo by vás zajímat

Audi RS Q e-tron, testování Maroko 2021

Audi po testech v Maroku: Čeká nás spousta práce

Elektromotory poháněné Audi RS Q e-tron absolvovalo první testy v pouštních podmínkách. Tovární tým Audi strávil necelé dva týdny v Maroku.

Více...
Yazeed Al-Rajhi, Italian Baja 2021

Italian Baja: Al-Rajhi do čela světového poháru

Yazeed Al-Rajhi vyhrál Italskou baju 2021 a před závěrečným podnikem sezony se ujal vedení ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách.

Více...
Gert Huzink, testy 2021

Druhá baterie zvýší výkon a sníží emise

MKR Technology má za sebou další intenzivní testování dakarských kamionů. Konstruktéři strávili několik dnů na písečném povrchu v Polsku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu