Baja Poland: Souboj o titul pokračuje bez Prokopa

Rubrika: Auto, Baja Poland  
/ Aktualizováno:

Seznam přihlášených na Baja Poland 2019 v rámci světového poháru v bajách čítá dvě desítky posádek. Své umění by měli na přelomu srpna a září v Západopomořanském vojvodství předvést také dva čeští piloti automobilů, jeden čtyřkolkář a jedna posádka kamionu.

Jakub Przygoński, Baja Poland 2018
Jakub Przygoński/Tom Colsoul, Mini JCW Rally, Orlen Team/X-raid. Baja Poland 2018. © X-raid

Martin Prokop to avizoval už na začátku sezony a své plány nezměnil. Letos o celkové umístění v žádném ze šampionátů neusiluje. V době konání Baja Poland se v ruské Kazani zúčastní závodu světového poháru v motosurfingu, a do vyvrcholení souboje o titul ve Světovém poháru FIA v cross-country bajách se nezapojí.

Čtveřice favoritů

S ohledem na vývoj sezony tak budou body ze šestého z osmi podniků důležité hlavně pro trojici Terranova, Vasiljev, Przygoński.

Orlando Terranova, Hungarian Baja 2019
Orlando Terranova/Ronnie Graue, X-raid. Hungarian Baja 2019. © X-raid

Orlando Terranova a Ronnie Graue naskočili do světového poháru až při třetí baje v Itálii, ale po sérii tří výher v řadě odjížděli před dvěma týdny z Maďarska jako noví leadeři průběžného hodnocení. Chybět nebudou ani v Polsku, byť tentokrát pojedou se starším Mini All4 Racing.

Argentinci z první příčky sesadili Vladimira Vasiljeva a Konstantina Žilcova (Toyota). Rusové letos pravidelně sbírají body, ale na výhru ještě nedosáhli. Nyní jsou s desetibodovým odstupem druzí a pokud ještě chtějí pomýšlet na titul, musí rychle najít způsob, jak s Terranovou srovnat krok. Před rokem byli v Polsku třetí.

Kuba Przygoński se pokusí využít domácího prostředí. Průběžně čtvrtý Polák ztrácí už 32 bodů, ale loni polskou baju poprvé vyhrál. S německým navigátorem Timem Gottschalkem budou doufat, že se jim tentokrát vyhnou technické problémy, které je při předchozím závodě v Maďarsku připravily o umístění na stupních vítězů.

Krzysztof Hołowczyc, Baja Poland 2018
Krzysztof Hołowczyc/Łukasz Kurzeja, Mini JCW Rally, X-raid. Baja Poland 2018. © X-raid

Souboje o důležité body by měl zmíněné trojici podle očekávání ztěžovat Krzysztof Hołowczyc. Polská legenda sice v roce 2015 oficiálně ukončila kariéru, ale ani následující tři ročníky Baja Poland nevynechala. Hołowczycova bilance na tomto závodě je skvostná: z deseti prvních ročníků pět vyhrál a dvakrát byl druhý. Letos se o další úspěch pokusí s Mini JCW Rally a navigátorem Łukaszem Kurzejou.

Černí koně

Miroslav Zapletal už na polské baje vybojoval pohár za druhé místo (2012) a dvakrát byl bronzový (2009 a 2013). Se slovenským spolujezdcem Markem Sýkorou a Fordem F-150 Evo mohou na velmi dobrý výsledek pomýšlet i letos, ačkoliv jim kromě souboje se špičkou SP půjde také o co největší počet bodů do polského, českého a středoevropského šampionátu. Loni byl Zapletal pátý, Marek Sýkora dovedl k šestému místu Petra Hozáka.

V sezoně 2019 startuje Petr Hozák společně s Reném Kilianem. Západočeská dvojice zatím hlavně laborovala s technikou a do SP se vracejí po vynechaném závodě v Maďarsku. Teď je na řadě Polsko, kde se Hozák před rokem představil ve světovém poháru poprvé s vlastním týmem a Hummerem H3 RS.

Petr Hozák, Baja Poland 2018
Petr Hozák/Marek Sýkora, Hummer H3 RS, Pubblicita Racing. Baja Poland 2018. © Violent Storm

V Maďarsku chyběl také Litevec Benediktas Vanagas, jenž v Polsku nastoupí s Toyotou a domácím spolujezdcem Sebastianem Rozwadowskim.

Další Češi

Tým Big Shock Racing se polské baji účastní už pravidelně a výjimku neudělá ani letos. Posádka Martina Macíka pojme soutěž jako další důležitý test nového Iveca PowerStar, ačkoliv v kategorii kamionů nebude mít žádného soupeře.

Zastoupení bude mít Česká republika i mezi účastníky evropského šampionátu FIM v bajách, kde se v kategorii čtyřkolek představí Jan Velička s Yamahou.

11. ročník Baja Poland odstartuje v pátek 30. srpna ve Štětíně. Během posledního prázdninového víkendu na účastníky čeká trať dlouhá 834 kilometrů, z nichž se 505 pojede na čas v rámci sedmi rychlostních zkoušek.

eShop DAKARMANIA

Mohlo by vás zajímat

Rally Dakar 2020

Rallyshow Vacov se představuje a hned čelí dunám

Poslední únorový den by si měli do svých kalendářů zaznamenat všichni příznivci Rally Dakar! Obzvlášť, pokud jsou z jižních, západních nebo středních Čech.

Více...
Aleš Loprais, Dakar 2019

Královna se vrátí na Dakar. Pilotem známý český závodník

Aleš Loprais potvrdil, že jeho tým nasadí na Dakaru 2021 dva kamiony. Instaforex Loprais Team by měly reprezentovat vozy dvou různých značek.

Více...
Ajrat Mardějev, Silk Way Rally 2019

Covid-19 může změnit program Silk Way Rally 2020

Organizační výbor Silk Way Rally sleduje situaci související se šířením koronaviru Covid-19 a je připraven upravit závěrečnou část jubilejního ročníku.

Více...

Napište komentář:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Mobile Sliding Menu